Povodně vládu neobměkčily

Ani nynější záplavy ale zřejmě nezmění rozhodnutí koaliční vlády snížit v rámci šetření i platy lidí pracujících v rámci Integrovaného záchranného systému.

Vláda podle svého premiéra při rozhodování o podobě rozpočtu postupovala i s vědomím důležitosti práce složek systému, který kvalitně pracoval už při povodních letos na jaře. Práci složek systému dnes všichni ministři velmi chválili.

"Teď nenastala nějaká dramaticky nová situace, jako, že by si vláda až teď měla všimnout, že IZS pracuje kvalitně," poznamenal premiér Petr Nečas. Je podle něj otázkou manažerských rozhodnutí ministrů, jak definují své priority a jak přesunou finance, které mají k dispozici.

Ministr vnitra Radek John (VV) zdůraznil, že o škrtech se stále jedná a do konce září věc není uzavřena. Škrty v jeho resortu by se prý měly co nejméně dotýkat "lidí v přímém výkonu služby".

Kabinet Petra Nečase (ODS) zřejmě poruší slovo a od příštího roku zvedne Čechům daň z příjmu. V souvislosti s víkendovými bleskovými povodněmi vláda uvažuje o zřízení zvláštní položky v rozpočtu na povodně. Přispívali by do ní všichni daňoví poplatníci a peníze by šly jen na ochranu a odstraňování škod.

"Podle úvah by to byla stokoruna měsíčně ze slevy na daň z příjmu. Peníze by mohl stát použít jen na protipovodňová opatření a na odstraňování škod po záplavách," řekl Nečas.

Debata je podle premiéra na začátku. Ministr vnitra Radek John (Věci veřejné), který mluvil o "dani solidarity suchých s mokrými", už ale řekl, že se nápad ministrům trojkoaliční vlády zamlouvá.

Nečas soudí, že zvláštní položka na povodně by mohla být zavedena už příští rok. Posloužila by k tomu novela zákona o dani z příjmu, která by měla zdanit paušální náhrady poslanců a senátorů.

Sleva na dani z příjmu činí měsíčně 2070. Její snížení už navrhoval jako ministr financí Eduard Janota, který tímto krokem chtěl snížit schodek rozpočtu na rok 2011. Podle jeho výpočtů měl rozpočet ušetřit 4,5 miliard. Tuto částku, jen o půl miliardy nižší, dnes potvrdil i ministr financí Miroslav Kalousek.

Liberecký kraj hlásí škody za 4 miliardy

Vláda dnes ale musela především rozhodnout o okamžité pomoci oblastem, které o víkendu zasáhly bleskové povodně. Liberecký kraj na ni požádal o třicet milionů korun. Nakonec dostane o deset víc. "Peníze poslouží na pitnou vodu, dezinfekci či pohonné hmoty," řekl Nečas.

Částky budou podle něho na účtech kraje v úterý. Na základě odhadů škod rozhodne ve stejný den vláda o poskytnutí dalších 300 či 350 milionů korun na odstraňování následků povodní i v dalších krajích.

Do postižených oblastí na severu Čech je také připraveno zamířit až tisíc vojáků. Nyní jich je nasazeno 521. Po dobu povodní poskytne kabinet bezplatně hmotné rezervy pro armádu a hasiče včetně pohonných hmot.

Vojáci by mohli pomoci s budováním provizorní infrastruktury, například mostů, a budou vyčleněni pro Integrovaný záchranný systém do konce září. O jejich nasazení musejí žádat samosprávy postižených obcí a krajů.

Dluhopisy se vydávat nebudou

Rychlá povodeň se prohnala severními Čechami o víkendu. Hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler (ČSSD) nejnověji odhadl škody na čtyři miliardy korun. Jen opravy komunikací budou prý stát 1,5 mld.Kč. O miliardě hovoří Povodí Labe. Ústecký kraj odhadl škody na Děčínsku na více než miliardu korun.

Až je kraje a obce vyčíslí, počítá Nečas "s kombinovaným nástrojem". Na obnovu půjdou peníze od státu, krajů, obcí a z pojistek. "Jsem zásadně proti tomu, abychom to řešili vydáním povodňových dluhopisů," řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Podle něj jsou obligace jen signálem, že vláda nechce problém řešit jinak než zvyšováním státního dluhu. "Musíme být schopni to řešit na úkor své aktuální spotřeby," dodal ministr.

Obce a kraje mohou v době záplav objednávat firmy na odstraňování škod rychleji, než za standardní situace vyžaduje zákon o veřejných zakázkách. Upozorňuje na to v aktuální tiskové zprávě Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který nad dodržováním zmiňovaného zákona dohlíží.

Úřad aktuálně zveřejnil manuál, který zadavatelům poskytuje návod jak v krizové situaci postupovat. "Kromě využití zakázek malého rozsahu mohou zadavatelé v postižených oblastech uplatnit i jednací řízení bez uveřejnění. Tento postup je rychlý a operativní, je nicméně omezen pouze na krajně naléhavé případy," uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj.



Malou náplast mohou dostat okamžitě i lidé, kteří se kvůli záplavám ocitli v hmotné nouzi. Mohou dostat mimořádnou okamžitou pomoc až 46.890 korun. O tuto dávku se žádá podle informací na webu ministerstva práce a sociálních věcí na obecním úřadě v místě trvalého bydliště žadatele. "Okamžitá pomoc je řešitelná v řádu několika dnů," řekl v neděli Otázkách Václava Moravce České televize ministr Jaromír Drábek (TOP 09).

Zákon stanoví pomoc v hmotné nouzi jako jednorázovou dávku s přihlédnutím k majetkovým poměrům a příjmové situaci osoby nebo společně posuzovaných osob. Dosáhnout může až patnáctinásobku životního minima, tedy téměř 47.000 korun.