Praha zřejmě zruší tendr na zavedení protikorupční strategie, jehož hodnota mohla být až 190 milionů korun. Náměstek primátora Milan Richter (ODS) po úterním jednání rady města řekl, že návrh na zrušení zakázky předloží na příštím jednání rady. Důvodem je kritika veřejnosti a také to, že se přihlásil pouze jeden uchazeč.

"Přestože si myslím, že nabídka byla pro město výhodná, rozhodl jsem se navrhnout radě zrušení zakázky," řekl Richter.

Podle něj uchazeč, kterým byla mezinárodní společnost Becker a Poliakoff, nabídl městu výrazně nižší hodinovou cenu, než jakou dnes město právním kancelářím platí. Praha dnes běžně platí zhruba 3500 korun za hodinu, uchazeč prý nabídl o 2500 korun méně.

Ostrá vlna kritiky

Richtrův plán přitom od počátku vyvolával vlnu kritiky. Odpůrcům se nelíbila především suma 190 milionů korun, kterou měl projekt stát. „Vždyť město má dostatek kvalitních ekonomů a vlastní legislativní odbor a není důvod najímat další externí advokátní kancelář,“ uváděl zastupitel za ČSSD Miroslav Poche.

„Vždyť právě najímání zbytečných externích firem je jeden z největších problémů, které Praha má,“ poukázala rovněž bývalá radní a dnes zastupitelka a kandidátka na post primátorky za Věci Veřejné (dříve SNK ED) a Markéta Reedová.

Richter najmutí externí firmy naopak prosazoval jako jedinou možnost. "Je nezbytně nutné, aby některé procesy kontrolovala externí společnost, protože jinak budeme nařčeni, že si to zase děláme sami a zametáme pod koberec,“ řekl již dříve serveru iHNed.cz s odkazem na kritizované projekty jako OpenCard.

Proti zakázce byly ovšem i například sdružení Oživení, Transparency International (TI) či Respekt institut, které už dříve vyzvaly město, aby tendr zrušil. Podle nich je zakázka předražená, diskriminační, nevhodně načasovaná a v nežádoucí míře vyvazuje boj proti korupci mimo vlastní magistrát.

"To, že se přihlásil pouze jeden uchazeč, je o důvod víc, proč by mělo město zakázku zrušit," podotkl ředitel TI David Ondráčka.

Poradce na čtyři roky

Vybraná firma měla po čtyři roky pro magistrát provádět audity, analýzy nebo poskytovat právní služby v souvislosti s bojem proti korupci. Ovšem i zadávací podmínky soutěže vzbuzovaly pochybnosti.

V nich například bylo, že uchazeč o zakázku nesměl mít v minulosti žádnou zakázku od města. Tento požadavek sice na první pohled vypadá srozumitelně. Jenže ve skutečnosti diskvalifikoval drtivou většinu možných a kvalitních uchazečů.- protože magistrát je tak velká instituce, že prakticky každá kvalitní tuzemská právní kancelář pro něj v minulosti něco dělala.

Vypsání zakázky na protikorupční strategii schválila metropole na konci dubna. Mezi navrženými opatřeními - kromě výše zmíěné poradenské firmy - je například zřízení funkce protikorupčního ombudsmana. Členy komisí, které posuzují uchazeče o zakázky města, by měli být nově i běžní občané. Z výběrových řízení by nově měly být vyřazeny firmy a společnosti s nejasnou majetkovou strukturou.