Druhé kolo výběru nového ombudsmana začíná. Prezident Václav Klaus navrhl za kandidáty bývalého jihočeského hejtmana Jana Zahradníka (ODS).

Zahradník působí od loňska jako prorektor Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Do školství se loni vrátil po osmi letech strávených v čele Jihočeského kraje, před jehož vznikem byl středoškolským učitelem a ředitelem českobudějovického gymnázia.

Jako druhého kandidáta prezident vyslal před poslance znovu občanského aktivistu Johna Boka. Toho Klaus nominoval již pro první volbu, sněmovna ale tehdy nikoho z kandidátů prezidenta ani Senátu nevybrala.

Horní komora parlamentu se ještě musí rozhodnout, koho do klání pošle. Vybírá z pětice, která se senátnímu výboru pro lidská práva představila.

Současná i bývalá zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová a Anna Šabatová před výborem žekli, že by pokládaly za vhodné zakotvení institutu veřejného ochránce práv do ústavy. Podle bývalého ústavního soudce Pavla Varvařovského by zase ombudsman měl mít právo sám navrhovat Ústavnímu soudu rušení zákonů nebo jejich částí.

Advokát Jan Matys by více využíval kárných žalob k Nejvyššímu správnímu soudu, a podle předsedy pražské židovské obce Františka Bányaie by se měl dál soustředit na zlepšování právního prostředí.

Své představy o práci ochránce práv budou mít možnost sdělit ještě ve středu na schůzi Senátu. Na ní senátoři v tajné volbě rozhodnou o tom, které dva z pětice adeptů nabídne sněmovně jako své adepty.

Varvařovský jako jediný z kandidátů uvedl, že své zvolení neočekává. "S úsměvem pozdravím vítěze, nečekám, že bych uspěl," řekl. Případné vybrání by bral jako bonus.
Sněmovna bude nástupce zesnulého Otakara Motejla vybírat už podruhé, v červencové volbě žádný z kandidátů nezískal pro zvolení dostatek poslaneckých hlasů. Ze současných kandidátů byla tomuto cíli nejblíže Šabatová, které chybělo sedm hlasů.

Pro druhou volbu ji znovu nominovali senátoři ČSSD a dva členové Klubu TOP 09 a Starostové. Opakovaně byla navržena také Seitlová, a to senátorem za TOP 09 Václavem Jehličkou. Bányai, Varvařovský a Matys jsou novými kandidáty, které nominovali senátoři ODS. Poslanci mají na druhý pokus o zvolení čas do úterý 7. září.

Posláním veřejného ochránce práv je hájit občany před byrokratickým přístupem státu a diskriminací. Ročně u něj hledá pomoc přes 7000 lidí. U 500 až 600 se skutečně zjistí pochybení a ombudsman se pak snaží na příslušných úřadech zjednat nápravu. V poslední době přibývá stížností souvisejících se sociální oblasti. Týkají se zejména dávek, nemocenských či důchodů.

Klaus se ke vzniku úřadu veřejného ochránce práv stavěl původně kriticky, místo nové instituce dával přednost účinnějšímu tlaku na práci státní správy. První a dosud jediný český ombudsman Motejl, který byl v úřadu od roku 2000, ale v roce 2007 řekl, že Klausův postoj k jeho kanceláři je již přinejmenším velmi shovívavý.

"Myslím, že pan prezident je člověk pragmatický. A jestliže měl výhrady v okamžiku vzniku této kanceláře, myslím, že se nakonec přesvědčil, že ta práce nějaký význam má, že škodu neděláme, že spíš přinášíme užitek," uvedl tehdy Motejl.