Návrh ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) na zavedení jedné tarifní tabulky pro zaměstnance ve veřejné sféře bez zvyšování platů za léta praxe rozlítil zdravotnické odbory i Českou lékařskou komoru (ČLK). Jejich zástupci hovoří o facce pracujícím lidem a posledním hřebíčku do rakve českého zdravotnictví. Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel pokládá za jedinou adekvátní reakci lékařů hromadnou výpověď.

Plánované změny v tarifech kritizují i odbory státních zaměstnanců. Ministerstvo argumentuje tím, že návrh vychází z programu vlády snížit objem peněz na mzdy státních zaměstnanců o desetinu. Průměrný pokles platových tarifů činí podle důvodové zprávy zhruba 6150 korun.

Pokles o více než 40 procent

"Jen měnová reforma v roce 1953 byla taková rána," řekl ve čtvrtek ČTK Engel, podle kterého by nejmladším lékařům klesl základní plat o 14 procent a zkušeným o více než 40 procent. "Za tyto peníze to dělat nebudeme," zdůraznil Engel.

Zásadní nesouhlas vyjádřil Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče. Jeho místopředsedkyně Dagmar Žitníková ČTK řekla, že má na dvě tisícovky záporných vyjádření zaměstnanců ve zdravotnictví, které poslali i ministrům práce a sociálních věcí a zdravotnictví a premiéru Petru Nečasovi (ODS).

Podle prezidenta ČLK Milana Kubka jde ze strany ministerstva o vzkaz lékařům, že si buď vybojují důstojné platy silou, nebo emigrují. "V takovém případě jistě politici zajistí, aby se pacientům dostalo adekvátní péče od babek kořenářek a nejrůznějších léčitelů," řekl ČTK Kubek.

"Povídání ovčí babičky"

Navrhovaná tabulka postihuje zdravotníky podle něho nejvíc ze zaměstnanců veřejného sektoru. Zdravotníci mají nyní zvýhodněnou tabulku. "Povídání o tom, že plat bude kompenzovat osobní příplatek, je povídání ovčí babičky," soudí prezident ČLK. Poukázal také na to, že ČLK neměla možnost poslat k návrhu připomínky a že žádnou neuplatnilo ministerstvo zdravotnictví.

Návrhem není příliš nadšený premiér Petr Nečas (ODS). "Budeme o dané záležitosti jednat na vládě s koaličními partnery. A také se sociálními partnery," řekl ve středu HN Nečas.

S předlohou ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) souhlasili v připomínkovém řízení jen jeho straničtí kolegové ministr financí Miroslav Kalousek a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a přidal se také ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský z Věcí veřejných.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) proti návrhu neprotestoval. "Já bych už to netlačil nikam dál," řekl HN Heger. S ministrem Drábkem už o platech zdravotníků zvlášť jednat nebude. Jeho kolega – ministr školství Josef Dobeš – si přitom s Drábkem vyjednal poměrně zásadní výjimku. Díky povinnému osobnímu ohodnocení bude zřejmě moci splnit svůj slib, že kantorům v příštím roce neklesnou platy.