Vláda premiéra Petra Nečase ve středu začala probírat nejdůležitější zákon letošního roku: státní rozpočet na rok 2011. Důležitými zákony, které zvyšují některé daně a tvrdě škrtají v platech veřejných zaměstnanců či v sociálních výdajích, se ale ani ve středu nezabývala. Koalice se totiž například nově začala přít o výši rodičovské.

Jasno navíc není stále ani v tom, jaké platy budou od ledna dostávat lidé, které zaměstnává stát.

Definitivně bude vláda svůj plán hospodaření schvalovat za 14 dní. Zatím je jisté jedno - schodek rozpočtu bude 135 miliard korun. "Počítáme s deficitem 135 miliard korun. Tak aby celkový schodek veřejných financí nepřekročil 4,6 procenta HDP," řekl po jednání vlády premiér. Aby ale mohl vůbec kabinet schodku 135 miliard dosáhnout, musí do konce roku ve sněmovně prosadit škrty za 78,5 miliardy korun.

Přesto udělala ve středu Nečasova vláda jeden jasný krok: v rozpočtu přidala ministerstvu spravedlnosti 1,1 miliardy.

Schváleno a dohodnuto:

Zdanění stavebního spoření (6,5 miliardy)

Podpora, kterou stát pošle lidem příští rok, se u všech smluv zdaní 50 procenty. Úroky se zdaní sazbou 15%.

Povodňová daň (4,5 miliardy)

Základní sleva na dani klesne o sto korun měsíčně, což de facto znamená zvýšení daní o sto korun na každého poplatníka. Peníze mají putovat výhradně na zaplacení povodňových škod a prevenci. V roce 2012 se má povodňová daň opět zrušit.

Stropy na šestinásobku průměrné mzdy (3,1 miliardy)

Koalice zachová původně dočasné vyšší stropy na zdravotní a sociální pojištění, a to na šestinásobku průměrné mzdy.

Škrty v nemocenské (9,8 miliardy)

O další rok se posune snížení nemocenského pojištění pro firmy. Podniky budou za své lidi platit nemocenskou tři místo dvou týdnů.

Nižší dávky pro nezaměstnané

Kdo odejde z práce sám, dostane podporu jen do výše 45 % předchozího výdělku. Kdo má odstupné, nedostane nic.

Zrušení sociálního příplatku (2 miliardy)

Nejchudší rodiny s dětmi, které mají méně než dvojnásobek životního minima, už v roce 2011 nebudou na každé dítě dostávat sociální příplatek ve výši 320 až 1125 korun.

Seškrtání porodného (1,3 miliardy)

Porodné ve výši třinácti tisíc se bude vyplácet jen na první dítě. Přitom nárok budou mít jen ty opravdu nejchudší rodiny, které mají méně než 2,4násobek životního minima.

Nižší dávky zdravotně postiženým (1,5 miliardy)

Příspěvek na péči pro lidi s nejlehčím stupněm postižení klesne z 2000 na 800 korun měsíčně. Lidé s těžším postižením budou dostávat stejně jako dnes.

Snížení čtyřleté rodičovské (1 miliarda)

Suma, kterou rodiče mohou vyčerpat během čtyř let, klesne z 224 400 na 216 000 korun. Po rozpočítání na měsíce to odpovídá zhruba 4% poklesu.

Nižší dávky z Janotova balíčku (2,5 miliardy)

Koalice prodlouží snížení nemocenské, kterou prosadil ministr Janota. Lidé budou i po měsíci marodění dál dostávat jen 60 procent z platu.

Navrženo, ale stále se debatuje:

Zvýšení spodní sazby DPH z 10 na 12 % (13 miliard)

Zřejmě už od 1. dubna příštího roku vláda prosadí zvýšení nižší sazby DPH z 10 na 12 procent. Koalice zatím slibuje, že třináct miliard, které získá, uschová jako rezervu na důchodovou reformu. S penězi se proto nepočítá ve státním rozpočtu.

Vyšší daně pro rodiny s dětmi (400 milionů)

Ministr financí Kalousek plánuje snížit roční slevu na dani o 240 korun na každé dítě. Stát by díky tomuhle zvýšení daní pro rodiny s dětmi získal 400 milionů ročně. Premiér Nečas ale s návrhem nesouhlasí.

Snížení tříleté rodičovské (1,8 miliardy)

Poté, co se koalice dohodla na snížení čtyřleté rodičovské, přišel ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) s návrhem, aby méně dostávaly i rodiny, které si rodičovskou nechají rozdělit do tří let. Takových lidí je velká většina, návrh proto vyvolává rozbroje. Drábek by rád snížil dávky ze 7600 na 6970 korun měsíčně. ODS i Věci veřejné jsou proti.

Zdanění životního pojištění

Ministr financí Miroslav Kalousek chce navrhnout, aby lidé museli zdaňovat peníze, které jim zaměstnavatel posílá na životní pojištění a které vyberou před šedesátkou. ODS ani Věci veřejné neprotestují.

Zdanění solárního byznysu

Ekonomičtí ministři se pokoušejí vymyslet nové opatření, které by vykompenzovalo nečekaný boom solárních elektráren. Jednou z možností je zrušit pětileté daňové prázdniny pro ty, kdo vyrábějí energii z obnovitelných zdrojů.