Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká dnes ve Vídni podepíše s rakouskými kolegy dohodu o společném vyšetřovacím týmu, který by měl objasnit údajnou korupci při nákupu transportérů Pandur od rakouské zbrojovky Steyr.

Podle Radiožurnálu ale Vesecká varovala, že její chystané odvolání může spolupráci obou států a práci společného týmu na odhalení zákulisí nákupu obrněnců zhatit.

„Měla by (společná komise – pozn. red.) být jaksi být prostředkem, který by měl směřovat k objasnění trestné činnosti, ale samozřejmě je věcí každého nejvyššího státního zástupce, aby se eventuelně rozhodl, jakým způsobem by takováto dohoda měla existovat dál,“ uvedla pro Radiožurnál.

„Protože je věcí nejvyššího státního zástupce a je v jeho pravomoci, aby takovéto dohody uzavíral. Eventuelně, aby činil jiné kroky, které se nějakým způsobem té dohody můžou dotknout,“ dodala Vesecká.

O možné korupci při nákupu trasnsportérů informovala letos v únoru MF Dnes. Ta zveřejnila nahrávky výpovědí bývalých manažerů zbrojovky o provizích pro politické strany.

"Dřív to nešlo"

To, že aktivity kolem vyšetřování korupční aféry zintenzivnila až kvůli hrozícímu odvolání, Vesecká ale popírá. Podle ní totiž do případu mohlo státní zastupitelství vstoupit až poté, co policie oficiálně zahájila trestní řízení. V době, kdy probíhá prověřování, totiž nemá možnost do případu vstupovat.

„Ten krok byl učiněn ihned poté, kdy byly zahájeny úkony v trestním řízení. Podle trestního řádu žádný takový úkon – návrh dohody o společném vyšetřovacím týmu - nemohl být dříve učiněn,“ uvedla.

O nákupu 199 pandurů s opcí na 35 dalších za celkem 20,8 miliardy korun rozhodla v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (ČSSD). Koncem roku 2007 pak kabinet Mirka Topolánka (ODS) od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany rakouské zbrojovky Steyr, která transportéry vyrábí. O půl roku později ale vláda rozhodla o nové zakázce, a Česko pak koupilo 107 vozidel za 14,4 miliardy korun.