Ministr vnitra a předseda koaličních Věcí veřejných (VV) Radek John v úterý představil svou strategii boje proti korupci. Ta se skládá z několika etap, které mají být postupně realizovány. Mezi ně patří např. protikorupční manuál pro občany či manuál proti korupci určený policistům. K již učiněným krokům v boji proti korupci ministerstvo řadí i výzvu k odvolání nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. V dalších etapách mají přijít například novely zákonů.

Proti těmto návrhům se ostře postavila nezisková organizace Transparency International (TIC). Předseda správní rady její české pobočky Václav Láska strategii ostře odmítl a nakonec samotná TIC odstoupila z Johnova poradního sboru pro boj s korupcí.

"Nechceme, aby nějakým způsobem bylo prezentováno, že jsme se podíleli, nebo že jsme schválili to, co bylo dnes prezentováno. Protože k tomu máme velmi výrazné výhrady a nemůžeme se s tím ztotožnit," řekl Láska.

Připravený materiál ministerstva vnitra podle něho klade důraz především na represi a zcela opomíjí prevenci. "Toto nelze vydávat za protikorupční program vlády," řekl Láska novinářům.

Kritizovaným opatřením byly například protikorupční manuály pro veřejnost a policii, které připravilo ministerstvo vnitra. Manuál pro veřejnost obsahuje rady, jak se zachovat, když někdo požaduje úplatek. V příručce pro policisty je zase sjednocující návod, jak šetřit korupční kauzy. "Správně tu padlo z pléna, že snad máme dostatečně vyškolené policisty, aby věděli, jak mají nabrat trestný čin, který se týká korupce. Znovu jim to dávat do manuálu je svým způsobem shazování jejich dosavadní práce. To samé manuál pro občany. Myslím, že řadu občanů spíš rozčílí, protože z nich v některých bodech dělá hlupáky," prohlásil. 

Protikorupční manuál pro občany si můžete projít - ZDE

Mezi další již přijatá opatření zařadil ministr vydání pokynu, aby policisté hlásili politické tlaky při vyšetřování případů. "Zatím nepřišlo jediné oznámení," uvedl v úterý John. Dodal, že buď je policie nezávislá, nebo se policisté bojí. "Není uvěřitelné, že v této zemi k tomu nedochází," řekl ministr.

Odposlechy u korupčních kauz

Úřad chce v blízké době předložit novelu jednacího řádu vlády, aby bylo možné zveřejnit, jak který ministr hlasoval při rozhodování o nakládání s majetkem a o veřejných zakázkách. Dalším krokem má být novela trestního řádu, aby mohla policie používat odposlechy u korupčních kauz. Úřad má také připravit etický kodex úředníka státní správy a samosprávy. "Bude zajímavé sledovat, kdo přijal etický kodex, a kdo ne," řekl k tomu John.

Do začátku dubna příštího roku má ministerstvo připravit novelu zákona o obcích a krajích a novelu zákona o svobodném přístupu k informacím. V této etapě chce také zavést zkoušky spolehlivosti, které mají testovat "korupční odolnost" úředníků. Provádět by je měli policisté.

Podle předsedy správní rady TIC Václava Lásky tzv. testy spolehlivosti, které mají testovat "korupční odolnost" úředníků, jsou kontroverzní. Měly by navíc podle něho přijít až ve chvíli, kdy bude jistota, že je bude provádět nezávislá policie. "Testy spolehlivosti je velmi drahé represivní opatření, které postihne pár jedinců," dodal.

Dvojnásobný plat policistům vyšetřujícím korupci

Nepochopil prý ani to, že by v budoucnu měli policisté dostávat dvojnásobné odměny za vyřešený korupční případ. "Já vůbec nerozumím tomu, jak toto někdo může označit za systémové opatření. To se teď na to budeme dívat tak, že ten, kdo vyšetřuje vraždu, tak je méně hodnotný nebo dělá horší práci, než ten, kdo vyšetřuje korupci?" ptal se Láska.

Mezi další strategická opatření pro boj s korupcí John plánuje například zavést účinnější vzdělávání policistů, kteří bojují s korupcí, a posílení protikorupční policie, například ve formě lepšího vybavení a školení detektivů. Ministerstvo chce rovněž zavést funkci policejního ombudsmana. Má jít o profesionála z policejní inspekce, na něhož se policisté budou moci obracet.

 

V další fázi, do konce roku 2012, pak úřad počítá s novelou zákona o kontrole veřejné správy, která by sjednotila kontrolní činnost úřadů, zákonem o lobbingu nebo novelou ústavy, která by posílila pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu. Ministerstvo chce zřídit i protikorupční akademii pro policisty.