Koalice ODS, TOP 09 a VV navrhne snížení platu všem ústavním činitelům i přesto, že obdobnou změnu zákona z loňského roku minulý týden zrušil Ústavní soud. Snížení platu se bude týkat například poslanců, senátorů, prezidenta i soudců. Právě soudci napadli snížení svých platů z loňského roku u Ústavního soudu. Ten jim dal minulý týden za pravdu.

Platy by ústavním činitelům měly podle koaličního záměru klesnout o pět procent, loni byly sníženy o čtyři procenta. "Na tom jsme se dohodli hned na začátku, akorát teď nám trochu udělal přítrž Ústavní soud, když to minulé snížení o čtyři procenta neakceptoval. Přesto my ten návrh na snížení podáme. Máme ho už připravený," řekl v sobotu ČTK předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík. Doplnil, že novela zákona bude podaná formou poslaneckého návrhu, nikoliv vládního.

Příjmy poslanců mají klesnout o 10 procent 

Koalice by ráda prosadila i zdanění poslaneckých náhrad. Ty poslanci dostávají jako kompenzaci za náklady spojené s cestováním, stravou či náklady na reprezentaci. Zdanění náhrad je součástí novely zákona o dani z příjmu, kterou příští týden projedná vláda.

Podle místopředsedy vlády Radka Johna (VV) by tak měly příjmy poslancům klesnout zhruba o deset procent. Předpokládá totiž, že zdaněním náhrad poslanci přijdou přibližně o pět procent současného příjmu. "Samozřejmě záleží na tom, jak kdo náhrady čerpá, protože poslanci ze vzdálenějších měst mají vyšší náhrady za cestovné a podobně," podotkl John.

Na snížení poslaneckých platů a zdanění náhrad se dohodla koalice už při svém vzniku. Tento slib zakotvila do koaliční smlouvy. Podle platných pravidel je ale možné poslanecký plat snížit pouze novelou zákona o platech ústavních činitelů. Proti snižování platů se ale dlouhodobě brání soudci, kteří do skupiny ústavních činitelů patří také. Snížení platů o čtyři procenta z loňského roku napadli u Ústavního soudu, ten jejich stížnost minulý týden uznal. Platy soudců se tak od 1. října opět zvýší.