Ministerstvo vnitra pod vedením Radka Johna (VV) kvůli úsporám ustoupilo od původního plánu koalice na zavedení rotačního principu na manažerských postech u policie. Podle Práva mělo být pravidelné obměňování policejních šéfů jedním z účinných opatření, kterými chtěla vláda zabránit bujení klientelismu a korupce uvnitř policie.

Každý funkcionář včetně ředitelů elitních útvarů měl být do funkce jmenován jen na určitou dobu, po jejím uplynutí by přecházel na jiné místo. Minulostí by se tak stali například dlouholetí regionální šéfové s velmi silnými vazbami na místní podnikatelské, ale třeba i zločinecké prostředí.

Podle analýz ministerstva vnitra by ale rotační princip na všech manažerských postech u policie přinesl neúnosné náklady. Týkal by se totiž až několika set lidí, kteří v současné době na vedoucích pozicích sedí.


"Pokud by pak byli funkcionáři převeleni z jednoho místa republiky na jiné, musel by se jim také vyplácet odpovídající příspěvek na bydlení, jako je tomu například u armády," vysvětlil Právu Pavel Novák z tiskového oddělení ministerstva. Další peníze by se pak musely vyplácet např. i na dopravu, a takové výdaje by rozpočet vnitra v době razantních úspor podle Nováka zkrátka neunesl.

Na investice a provoz bude mít policie příští rok poprvé od roku 1999 méně než pět miliard korun - konkrétně 3,92 miliardy. Oproti loňskému roku bude muset ušetřit 2,65 miliardy korun. Policisté například zruší zahraniční mise, nepostaví krajské ředitelství v Liberci a budou požadovat změnu zákona o telekomunikacích kvůli proplácení odposlechů. Škrty čekají i hasiče, kteří nebudou investovat do staveb a nového zařízení. Celkově má ministerstvo v příštím roce ušetřit 8,3 miliardy.