Nejčastější způsoby zneužívání poslaneckých výhod

 

Platím za kancelář sobě

Stát platí poslancům nájem kanceláří, které si sami vyberou. Někteří poslanci si ale v minulosti zřizovali úřadovny v domech, které patřily buď jim samotným, nebo jejich rodinám.

Pomáhám kamarádům

Když si nedovolí přilepšovat sobě, pomáhají politici aspoň kamarádům. Například hokejista Jiří Šlégr si najímá kancelář od šéfa severočeské ČSSD a kontroverzní postavy tamní politiky Petra Bendy.

Všechno pro stranu

Peníze na kanceláře dávají někteří poslanci partajím. Pronajímají si úřadovny ve stranických domech. Vynikají v tom komunisté, téměř všichni úřadují ze sekretariátů. Na tuto praxi si ale zvykla i celá řada poslanců ODS, ČSSD a TOP 09.

Platím tajné experty

Poslanci i senátoři si mohou každý měsíc objednat různé posudky za 14 200 korun. Nemusí však dokládat, komu a za jak kvalitní práci platí.

Jezdím zadarmo a vydělám

Zákonodárci dostávají peníze na dopravu podle toho, jak daleko od Prahy bydlí. Nikdo ale nekontroluje, jestli peníze skutečně projedou. Někteří proto jezdí vlakem, který mají ze zákona zadarmo, a náhrady na benzin si nechávají.

 

Není to neprůstřelný výpočet, ale vzbuzuje naději. Naději, že si politici po letech kritiky proškrtají pokřivený systém vlastních benefitů.

Z ankety HN, která se snažila s předstihem zmapovat rozpoložení sil ve sněmovně při hlasování o změně náhrad zákonodárců, vyplývá, že minimálně třetina poslaneckých rukou dá zelenou osekání vlastního příjmu.

Anketa HN mezi poslanci

Naději nadto umocňuje dohoda koalice, jež se ke zdanění náhrad zavázala a která ve sněmovně disponuje pohodlnou většinou. A co víc: i největší opoziční klub ČSSD je pro zeštíhlení poslaneckých příjmů.

"Podporujeme myšlenku zdanění paušálních náhrad všech ústavních činitelů a také zrušení možnosti jezdit veřejnou dopravou zdarma," říká Bohuslav Sobotka, šéf socialistů, kteří chtějí případně připravit vlastní návrh.

Ten vládní - který však počítá pouze se zdaněním náhrad - mají poslanci dostat na stůl do konce letošního roku. Neznámou v rovnici, jejímž výsledkem má být úprava náhrad, zůstává mlčící polovina poslanců, která ani za deset dní neodpověděla na dotazy HN. A to i navzdory urgencím v centrálách politických stran.

Velmi nebezpečná "ale"

Ostatně: i odpovědi těch, kteří nemlčeli, dávají tušit, na čem může očistný návrh ztroskotat - na sérii "ale" doplněné výčtem překážek a podmínek. Ladislav Šincl z ČSSD bude pro seškrtání zdvojených náhrad hlasovat, jen pokud se "spravedlivěji" rozvrství paušální odměny.

"Je rozdíl, zdali někdo bydlí 250 kilometrů od Prahy, nebo 460 kilometrů, přitom obě vzdálenosti spadají do jednoho pásma," argumentuje Šincl. A jeho stranický kolega Jiří Koskuba rovnou žádá změnu celé ústavy. "Proč současně jako u prezidenta neuzákonit možnost toliko dvou volebních období i u hejtmanů, poslanců či senátorů," říká.


V pondělním vydání Hospodářských novinách najdete také mimořádnou přílohu o všech vedlejších příjmech, výdajích a dluzích senátorů.

V úterním vydání Hospodářských  novin naleznete zvláštní přílohu, která odhaluje majetkové zázemí poslanců. 



A ještě jedno ukázala sonda HN. Na první pohled logické zrušení bezplatného cestování ve veřejné dopravě by bylo pro část politiků hodně bolestivým zásahem.

"Bez možnosti využití veřejné dopravy zdarma by prakticky padl téměř celý poslanecký plat na tyto náklady," tvrdí komunista Pavel Hojda, jenž loni inkasoval 307 200 korun na cestovné, aniž musel - stejně jako ostatní - vyúčtovávat, jak s nimi naložil. "Pokud takovou změnu nikdo do konce roku nepředloží, udělám to sama," ujišťuje nicméně Kateřina Klasnová (VV).

Senátoři: Populismus!

HN oslovily i senátory. Jenže z jednaosmdesáti členů horní komory odpověděla necelá dvacítka. Některé dotazy se dokonce vrátily s tím, že služební schránky senátorů jsou přeplněné. Jak se horní komora ke změně náhrad postaví, je tedy neodhadnutelné. Zvlášť když je mezi těmi, co odpověděli, tolik hlasitých odpůrců.

"Je to pro mne nepodstatný problém. Neustálé vytahování náhrad považuji za významný destabilizační faktor celého politického systému," uvedl například Jiří Bis z ČSSD. "Nejsou to úspory, které něco zachrání. Co zrušit některá ministerstva a ostatní zeštíhlit? Institut ombudsmana by mohl také zaniknout," přidal se senátor Zdeněk Schwarz.

V pondělním vydání Hospodářských novinách najdete také mimořádnou přílohu o všech vedlejších příjmech, výdajích a dluzích senátorů.

Čtěte rovněž unikátní anketu mezi poslanci o tom, zda si sami zdaní náhrady a připraví se o duplicitní odměny.

V úterním vydání Hospodářských  novin naleznete zvláštní přílohu, která odhaluje majetkové zázemí poslanců.