Americké ministerstvo spravedlnosti poslalo minulý týden do Prahy trojici expertů na politickou korupci. Elitní žalobci vystoupili s několika přednáškami a netají se tím, že jsou k návrhům, jak bojovat s korupcí, které představil ministr vnitra Radek John, skeptičtí.

Nezabodoval u nich například test odolnosti úředníků. „Agenty v přestrojení nasazujeme jen tehdy, když máme opravdu vážné podezření. A musí nám to schválit zvláštní komise. Že bychom nahodile prováděli nějaké testy, to nepřichází do úvahy,“ podivila se nad dotazem HN Laurie Barsellaová, která má na starosti vyšetřování Roda Blagojeviče, exguvernéra státu Illinois, který se v roce 2008 pokoušel prodat křeslo v Senátu po Baracku Obamovi.

Průhlední soudci

Co by se tedy v Česku mělo změnit, aby se země dostala z nelichotivého 52. místa mezinárodního žebříčku, který sestavuje protikorupční spolek Transparency International?

„V první řadě bych vzkázal vašim poslancům, ať se vzdají své imunity, které si užívají. Dali by tím najevo, že nejsou nad zákonem. To samé se týká soudců,“ naznačil při rozhovoru s HN Peter Ainsworth, jenž vede ve Washingtonu tým žalobců, kteří posílají k soudu zkorumpované politiky a úředníky.

V Česku u zákonodárců o jejich vydání trestnímu stíhání rozhodují jejich kolegové z parlamentu. Podle Barsellaové se navíc v Americe osvědčilo to, čemu se v Česku soudci a žalobci zarytě brání: majetková přiznání.

Johnův protikorupční manuál pro občany si můžete projít - ZDE

„Od určité úrovně musí všichni státní zaměstnanci ročně oznamovat, kolik mají peněz a kde je vzali. Třeba u soudců to jsou veřejně přístupné materiály. Když žalobce otevře nějaký případ, musí navíc prohlásit, že není z jakéhokoli důvodu ve střetu zájmů,“ upřesnila.

Co dále radí američtí žalobci...