Experti na korupci

Peter J. Ainsworth

Na ministerstvu spravedlnosti USA provádí dohled a řídí žalobce, kteří vyšetřují a stíhají korupci veřejných činitelů. Dozoruje i případy porušování volebního zákona. V roli hlavního poradce se za federální ministerstvo spravedlnosti účastnil důležitých kauz, v kterých byli obviněni státní soudci a advokáti z braní úplatků a vyděračství. Na téma integrity politiků a státní správy a boje proti korupci rovněž přednáší v USA i v zahraničí.

Laurie Barsellaová

Je ředitelkou sekce pro potírání korupce veřejných činitelů a organizovaného zločinu amerického ministerstva spravedlnosti pro stát Illionois. V současné době vede vyšetřovací tým v případu Roda Blagojeviche, který měl ve funkci guvernéra státu Illinois kupčit se senátorským křeslem po prezidentu Obamovi. V minulosti vyšetřovala i jiný známý případ - kauzu guvernéra George Ryana, který byl odsouzen za korupci a odpykává si sedmiletý trest.

Vincent Matanoski

Kapitán v záloze, sloužil 25 let jako vojenský prokurátor u americké námořní pěchoty. Nyní je náměstkem ředitele sekce protiústavních a zvláštních deliktů ministerstva spravedlnosti USA, kde řídí skupinu více než dvaceti prokurátorů. Podrobně se zabýval například kauzou kongresmana Duka Cunninghama, který se proslavil jako pilot stíhačky ve válce ve Vietnamu, jako kongresman byl ovšem v roce 2006 odsouzen za korupci na osm let do vězení.

Americké ministerstvo spravedlnosti poslalo minulý týden do Prahy trojici expertů na politickou korupci. Elitní žalobci vystoupili s několika přednáškami. Jejich vzkaz je stručný: Jestli chcete s úplatky na nejvyšších místech účinně bojovat, musíte nejprve dostat zlotřilé politiky do vězení.

"Řada zemí si v boji s korupcí stanovuje pětileté či desetileté plány, vydává různé brožurky, ale tím přece míjí základní věc. Tou je dostat úplatné lidi za mříže," řekl při rozhovoru s HN Peter Ainsworth, jenž vede ve Washingtonu tým žalobců, kteří posílají k soudu zkorumpované politiky a úředníky.

Onou brožurkou přitom narážel na českého ministra vnitra Radka Johna a jeho protikorupční manuál, jejž zveřejnil minulý týden jako součást svého plánu na potírání korupce.

Ani další z Johnových návrhů - testy odolnosti úředníků - u amerických právníků s letitou praxí v oboru nezabodoval. Američané navrhují, aby se poslanci vzdali své imunity, čímž by dali najevo, že nejsou nad zákonem. Totéž se týká soudců, kteří by měli podávat majetková přiznání.

Minimálně v jedné věci se však USA a Česko shodnou: v proškolování úředníků a státních zástupců. "Nemáme žádné speciální korupční soudy. Ale hodně se soustřeďujeme na vzdělání. Na úřadech platí etické kodexy, které se musejí dodržovat. Lidé kvůli tomu absolvují školení a kurzy," vysvětlil HN Vincent Matanoski, bývalý vojenský prokurátor, který se ve Washingtonu věnuje protiústavním deliktům.

Klíč Watergate

V roce 1972 propukla v Americe aféra Watergate - bývalí špioni zaměstnaní u prezidenta Richarda Nixona vnikli do sídla Demokratické strany, aby tam umístili odposlechy. A Nixonova administrativa pak bránila vyšetřování případu. Kauza odstartovala sérii reforem, jednou z nich bylo zřízení Generální inspekce - nezávislého kontrolního orgánu. "Inspektoři působí téměř na všech ministerstvech. Postupně se rozšiřují i do měst," pochvaluje si instituci Ainsworth, jenž se dokonce podílel na jejím vzniku.

Transparency International se distancovala od Johnovy strategie proti korupci. A vystoupila z jeho týmu - čtěte ZDE

"Inspektoři se ale nevěnují jen kriminálním aférám, ale provádějí také audity, sledují veřejné zakázky a zjišťují, proč byly vypsány, jestli byla jejich cena přiměřená, zda jsou vůbec zapotřebí, jestli nebyl porušen zákon," doplnila ho Barsellaová a dodala, že inspekce sleduje i efektivitu státních úřadů. "Inspektoři sepíší závěry a záleží na managementu, jak se s tím vyrovná. Na federální úrovni jsou tyto audity veřejné, takže pro dotčenou agenturu je pak velmi těžké říct, že se těmi závěry nebude zabývat," popsal činnost kontrolorů Matanoski.

S trochou nadsázky se lze říct, že obdobou generální inspekce je v Česku Nejvyšší kontrolní úřad. Jeho závěry však obvykle nikoho nevzrušují, navíc má velmi omezené pravomoci. Teprve teď chce vláda prosadit, aby mohl dohlížet i na radnice a kraje.