Meteorologové Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) varují před amatérskými weby o počasí. Stránky, které se často tváří jako seriózní předpovědní pracoviště, prý matou veřejnost, a často dokonce šíří poplašné zprávy. Ústav kritizuje také službu pojišťovny UNIQA, která svým klientům posílá SMS zprávy s výstrahami na nebezpečné jevy počasí. ČHMÚ už před několika měsíci veřejně vystoupil proti konkurenční firmě Meteopress, která také dodává kompletní meteorologické zpravodajství za úplatu.

"Na internetu se objevilo několik nových webů, které si kladou za cíl vydávat výstrahy na nebezpečné počasí," upozornil ve svém blogu mluvčí ústavu Petr Dvořák s tím, že k takovým výstrahám jsou způsobilí jen profesionální meteorologové, kteří za pomoci přístrojů sledují vývoj počasí 24 hodin denně. Kritizuje proto třeba placený SMS servis pojišťovny UNIQA, který varuje před blížícím se nepříznivým počasím.

"S kritikou se setkáváme v této souvislosti poprvé a výrazům o amatérské, či dokonce zájmové činnosti bychom se velmi bránili. Například při posledním krupobití v Praze jsme s předstihem informovali téměř 20 000 klientů, před přívalovými dešti začátkem srpna na 9000 klientů v postižených regionech," ohradila se mluvčí pojišťovny Eva Svobodová. Předpovědi jim prý zprostředkovává firma UBIMET, která na základě měření tisíců meteostanic zpracovává předpovědi počasí pro celou střední Evropu.

Stejná firma zprostředkovává předpovědi i pro portál www.meteo-varovani.cz, který náměstek ředitele ČHMÚ Radim Tolasz označil za amatérismus nejhrubšího zrna. Ve slovníčku meteorologických pojmů tu prý lze najít neexistující termíny jako "střih vzduchu" nebo "zácpa".

I mistr tesař...

Ani meteorologové ČHMÚ ale nepodávají výstrahy přesně. Příkladem jsou srpnové povodně na severu Čech. "Ojediněle může za 24 hodin spadnout až kolem 60 mm srážek," varovali v pátek 6. srpna večer meteorologové. V sobotu naměřené úhrny srážek ale vypadaly výrazně jinak: například v Hejnicích spadlo 166 milimetrů.

Navíc meteorologové v pátek večer sice varovali před povodněmi a mluvili o "extrémním stupni nebezpečí", šlo ale o kraje Jihočeský, Vysočina a Jihomoravský. Naopak v souvislosti s Libereckým krajem mluvili jen o "povodňové bdělosti" a nízkém stupni nebezpečí. Přitom právě v severních Čechách rychlá povodeň způsobila miliardové škody.

Spor s firmou Meteopress

"Nelze namítat nic proti lidem, kteří mají meteorologii jako své hobby, dělají si vlastní předpovědi nebo pozorují počasí a píšou si je do deníku," uvádějí meteorologové na adresu svých amatérských kolegů. Nesouhlasí ale s tím, když tito lidé prezentují svá měření veřejnosti jako oficiální předpovědi.

Do podobného sporu se přitom meteorologický ústav dostal už letos na jaře, kdy náměstek ředitele v otevřeném dopise kritizoval práci firmy Meteopress. Ta za úplatu poskytuje předpovědi počasí třeba pro média, podle ústavu jsou ale předpovědi Meteopressu nepravdivé a záměrně bombastické.

I ČHMÚ si ale za své služby účtuje peníze, asi polovinu ze svého 700milionového rozpočtu si musí ústav vydělat komerční činností. Kompletní zpravodajství proto poskytují za úplatu, většina informací je však volně na jejich internetových stránkách. Například Ředitelství silnic a dálnic už ale ohlásilo snížení peněz na nákup informací od ČHMÚ, které silničáři využívají třeba pro zimní údržbu. Ústav navíc musí v příštím roce ušetřit až deset procent rozpočtu.