S poslankyní Jaroslavou Schejbalovou nehne nic. Ani přesvědčivé důkazy, že zbytečně utrácí státní peníze. Nevadí jí ani to, že si totéž myslí její nadřízení z TOP 09, když říkají: Ano, zneužívá poslanecké náhrady.

Je to přesně týden, co HN provedly inventuru peněz, které zákonodárci dostávají na pronájem kanceláří, bydlení nebo dopravu. Zjistily, že i nováčci si brzy osvojili triky, jak ze štědrých náhrad přilepšit sobě a svým známým.

A výsledek? Ani přesto se nikdo z nich k šetření nemá.

Vedení strany to tak nechce nechat

Právě Schejbalová je ukázkový příklad: stát jí platí přes 30 tisíc měsíčně za kancelář v Brně, kterou si zřídila v sídle tělovýchovné organizace Orel. Zaprvé, je to přemrštěná cena - v okolí lze najít mnohem levnější nabídky, takže Schejbalová za rok promrhá 180 tisíc. A zadruhé, sama pracuje ve vedení Orla.

"Myslím si, že je ve střetu zájmů a že náhrady nevyužívá, jak má," potvrzuje šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.

Gazdík už s poslankyní minulý týden mluvil a upozornil ji, že by si měla najít novou úřadovnu, levnější a bez podezření, že někomu posílá "malé domů". Ale Schejbalová, která se s novináři důsledně nebaví, prý žádný problém nevidí. "Ale co víc teď můžu dělat? Jedině to, že jí to budu každý den opakovat," krčí rameny Gazdík.

Kolem komína za 28 tisíc

Další přistižený poslanec je také z TOP 09. Václav Cempírek, profesor dopravního inženýrství, HN přiznal, že ačkoli bere 28 tisíc měsíčně na benzin, jezdí zásadně vlakem. Ostatně z České Třebové, železničářského města na nejvytíženější trati v Česku, se to nabízí. "Mě irituje, že se takovými bláboly zabýváte," zlobil se nejdřív poslanec při otázkách, za co utrácí náhrady. Ale pak přiznal, že jezdí zásadně vlakem: "Prosím vás, co já najezdím autem? Nanejvýš u nás ve městě kolem komína, jak se říká."

Ještě před volbami si sice Cempírek koupil za 22 tisíc zlatou kartu Českých drah, jenže i tak mu peníze z náhrad zbývají.

Teď ale bere své "cesty kolem komína" zpět. Tvrdí, že peníze na benzin utratí za poslanecké cesty - nedávno například do Německa a do Rakouska. "Proto vás mohu s klidným svědomím ujistit, že paušální cestovní náhrady využívám v plné výši," napsal HN Cempírek.

Poslanci "topky" nejsou jediní, kteří se státním příspěvkem hospodaří zvláštně. Václav Baštýř z ODS, další nový poslanec, si zase pronajímá kancelář v sídle své ODS a zaručuje jí tak pravidelný příjem.