Daňová revoluce v roce 2012 (Vládou plánované změny, které však ještě nemají definitivní podobu)

1) Zvýšení dolní sazby DPH o šest až sedm procent, snížení horní sazby DPH o procento.

2) Sjednocení základu pro výpočet daní i sociálního a zdravotního pojištění.

3) Sjednocení výběru daní, zdravotního i sociálního pojištění do jednoho místa.

4) Zrušení většiny daňových výjimek včetně daňového zvýhodnění stravenek, režijních jízdenek nebozrušení zvýhodnění zaměstnavatelského pojištění.

5) Zrušení dědické daně a darovací daně a jejich včlenění pod daň z příjmu.

Premiér Petr Nečas zhruba dva týdny před komunálními volbami překvapil. Podnikatelům na Fóru Hospodářských novin ve čtvrtek prozradil, že by se kvůli snížení sociálního pojištění pro firmy mohla spodní sazba DPH zvednout z deseti na šestnáct až sedmnáct procent.

Ostatní koaliční partneři nechtějí mluvit o konkrétním růstu DPH. Potvrzují ale, že se s daní bude při reformě důchodů hýbat. Šesti- až sedmiprocentní skok by byl ale výrazně vyšší než dvě procenta, o kterých vláda hovořila ještě nedávno. A jen těžko by se mohl zcela ukrýt v maržích obchodníků.

Jak citlivé je to téma, se ukázalo hned ve čtvrtek. I když dopolední sdělení premiéra k vývoji DPH bylo jasné, již za pár hodin se jeho spolupracovníci snažili HN přesvědčit o opaku. Ve hře totiž není nic menšího než zdražení potravin, léků, knih, dětských plen nebo autosedaček, palivového dříví, hromadné dopravy, ubytování i vstupenek do divadel.

Tam všude by se museli provozovatelé a podnikatelé rozhodnout, zda promítnou zvýšení DPH do konečné ceny pro zákazníky plně, nebo alespoň část zdražení naúčtují sobě a sníží si marže.

Problém hlavně pro chudší domácnosti

Nejcitlivější položkou rodinných rozpočtů jsou potraviny. Právě u nich se růst cen kvůli vyššímu DPH odhaduje těžko. V minulosti totiž vyšší daň naúčtovali obchodníci u některých potravin jen sobě. Zvýšení DPH na jídlo ale nikdy v minulosti nebylo tak velké, jak nyní připouští Nečas.

Nejvíc to bylo v Topolánkově "batohu", a to o čtyři procenta, tedy z pěti na devět. O další procento se DPH na jídlo zvedlo Janotovým "balíčkem".

"Obecně se ale dá říct, že zvýšení nižší sazby DPH určitě zasáhne hlavně domácnosti s nižšími příjmy," řekl prokurista společnosti pro výzkum trhu Incoma Gfk Tomáš Drtina.

Topit dřívím se prodraží

Téměř stoprocentně by se šesti až sedmiprocentní nárůst daně projevil v ceně vody. Pokud by Nečasova změna daní prošla, výrazně by si od ledna 2012 připlatily také domácnosti, které topí dřívím.

"Týká se to i štěpky, dřevěných briket či peletek," řekl Stanislav Václavek, výrobní ředitel DŘEVO – PRODUKT SV ze Znojma.

Pokud by nedostaly výjimku, jak je v řadě zemí běžné, zdražily by i knihy. "Se sazbou 16 či 17 procent budeme výrazně nad průměrem v rámci EU," upozornil Josef Žák, obchodní ředitel knihkupectví Kosmas.

Šesti až sedmiprocentní zvýšení spodní sazby daně z přidané hodnoty je zatím jen osobní představou premiéra. V koalici by s ním ale podle všeho mohl uspět. "Sblížení sazeb DPH je věc, se kterou jsme počítali. Snížení odvodů sociálního pojištění je rovněž věc, která je v pořádku. Jen vyřešit, zda u zaměstnavatele, nebo i zaměstnance," řekl HN za VV ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

Podle něj se v koalici o sjednocení nebo sblížení sazeb DPH už debatovalo. "Nabízí se ale otázka dopadů na nízkopříjmové skupiny. Neříkám, že je to nemožné, ale chtěl bych vidět bližší čísla," dodal Jankovský.

Zvýšení DPH řeší i NERV

Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) není pochyb o tom, že v souvislosti s penzijní reformou dojde k pohybu sazeb DPH. "Mám svoji představu, ale nechci ji říkat. Důležité je, že se shodujeme na tom, že se sociální pojištění v souvislosti s penzijní reformou sníží," řekl HN Kalousek.

Shoda je podle něj i na tom, že se významná část transformačních nákladů bude financovat z vyššího výběru DPH. "Kalibraci jednotlivých parametrů vážně nechci dělat prostřednictvím médií," dodal vyhýbavě Kalousek.

Sblížení sazeb DPH řeší i poradní ekonomický sbor vlády (NERV). "Na NERVu ještě finální názor nemáme. Ale to, že se budou sbližovat sazby DPH, je jednoznačné. Pokud chce pan premiér zvýšit nižší sazbu DPH o šest až sedm procent jako základ daňové reformy, tak to zhruba vychází," řekl HN Jan Procházka, člen NERVu.

Překvapením ale zůstává, že zatímco Bezděkova expertní komise k důchodům navrhovala snížit sociální pojištění o pět procent na straně odvodů na důchody, Nečas chce firmám ulevit od nemocenského pojištění a odvodu na politiku zaměstnanosti.

ČSSD růst DPH nepodpoří

Úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka v pátek prohlásil, že sociální demokracie nepodpoří návrhy vlády, které počítají se zvýšením některých daní. Výjimkou není ani zamýšlené navýšení snížené sazby DPH z deseti na 17 procent.

"Sazby deset a 20 procent by mohly být zachovány a není důvod je měnit," zdůraznil Sobotka.

Podle šéfa ČSSD ve většině zemí Evropské unie jsou dvě sazby DPH a státy usilují o to, aby v nižší mohly mít co nejvíce položek.