Premiér Petr Nečas je přesvědčen, že s vládní sestavou ODS, TOP 09 a VV, která začala fungovat před sto dny, je schopen prosadit připravované klíčové reformy. Ve středu řekl, že vláda v prvních třech měsících rozhodně nezahálela. Kabinet prošel zatěžkávacím obdobím, když musel učinit nepopulární opatření, míní. Práci vládě neulehčilo ani období před komunálními volbami, ve kterých jsou koaliční strany soupeři, poznamenal ministerský předseda.

Opozice kabinetu vyčítá sociální necitlivost připravovaných reforem a nedostatek komunikace. Červenou podle ní vládě voliči dali o víkendových komunálních volbách, které i v řadě tradičně pravicových měst vyhráli sociální demokraté. Koaliční politici se nicméně brání tím, že v součtu získali nejvíc mandátů zastupitelé vládní koalice.

ODS a TOP 09 nyní před druhým kolem senátních voleb mobilizují své voliče, pro hladký průchod plánovaných reforem v Senátu potřebuje pravice udržet v horní parlamentní komoře své pozice. Do druhého kola ale sociální demokraté postoupili v 22 z 27 obvodů.

"Bylo to sto dnů tvrdé práce, výsledky tu jsou, před námi stojí klíčové reformy. Jsem přesvědčen, že když bude vláda pracovat jako dosud, zvládne je," uvedl Nečas, kterého na tiskovou konferenci doprovodili všichni ministři.

Citlivé škrty

Postupně po Nečasovi vypočítali, jaké změny ve svých resortech připravili a jaká opatření provedli zvláště v oblasti úspor. Například ministr dopravy Vít Bárta se pochlubil, že jeho úřad dokázal nakoupit na zimní údržbu silnic sůl o deset procent levněji než loni. Soubor výsledků své práce v prvních třech měsících ministři shrnuli také v malé tištěné brožuře.

"Šetříme ve všech resortech, jednoznačně jsme dokázali, že jsme vládou rozpočtové odpovědnosti," konstatoval Nečas. Zdůraznil také, že kabinet velice intenzivně připravuje strategii protikorupční politiky.

Opozice vládě vyčítá podobu rozpočtových škrtů, které podle levice oslabí sociální soudržnost. Desetiprocentní škrt v objemu peněz na mzdy ve veřejné sféře vyvolal nevoli odborů. Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka jsou změny sociálně citlivé, na tiskové konferenci slíbil také o některých reformních krocích jednat s opozicí a sociálními partnery.

Zaorálek: Nečas nemá podporu

"Nejlepší zhodnocení sto dnů vlády jsou volby, to je nejlepší způsob, jak sociální demokracie i celá země říká, jak vidí vládu," řekl ve středu místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Komunální a první kolo senátních voleb podle Zaorálka jasně ukázalo, že Nečas nemá podporu veřejnosti ke svým reformám.

Za největší chybu Nečasova kabinetu Zaorálek považuje to, že vláda údajně odmítá vést debatu s opozicí o zásadních reformních krocích. "Sněmovna vypadá tak, že není třeba vést debatu, není třeba hájit návrhy vlády, ani představu reformy, protože se to dá těmi hlasy převálcovat," řekl Zaorálek. Dlouhodobé reformy důchodů, zdravotnictví či školství podle něj nevydrží bez širší politické shody.

Bývalý ministr vnitra a poslanec ČSSD Martin Pecina vládě vyčetl to, že zbytečně brzdí ekonomiku svými ohlašovanými škrty. "Opatření, která skutečně vedou k poklesu HDP, se přijímají v situaci, kdy je společnost skutečně v bankrotu," řekl Pecina. ČR podle něj přitom v takové situaci evidentně není.