Vláda Petra Nečase odvolala Nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou. Na jejím odchodu se shodl kabinet jednomyslně.

Svou funkci opustí 31. prosince. Na návrh ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila ji od nového roku nahradí dosavadní český zástupce v organizaci Eurojust Pavel Zeman.

Premiér Petr Nečas hodnotí Zemana jako kvalitního kandidáta, který přispěje k tomu, aby polevilo napětí mezi částí státních zástupců. "Má odstup od vnitřní situace a případných vnitřních konfliktů ve statním zastupitelství a je to člověk s mezinárodním rozhledem," řekl premiér.

Stejně jako Pospíšil zdůraznil, že vláda chce posílit postavení státního zastupitelství a od Zemana si slibuje, že odstartuje jeho reformu.

Vesecká vzala rozhodnutí vlády na vědomí a respektuje ho. Přes mluvčí Malinovou vzkázala, že vláda vyhověla "momentálnímu přání" ministra spravedlnosti.

Vesecká po odchodu z pozice nejvyšší státní zástupkyně zůstává podle zákona žalobkyní. "O jejím dalším uplatnění budeme rozhodovat následně," uvedl ministr a dodal, že důležitý bude i hlas nového nejvyššího státního zástupce.

Organizaci Transparency International (TI), která v zemích sleduje korupci, se způsob odvolání Vesecké nelíbí. Ředitel TI David Ondráčka míní, že pokud je vláda s Veseckou nespokojena, měla by odejít ihned, nikoli po dvouměsíční lhůtě.

Ministr vyšel Zemanovi vstříc

Ondráčka řekl, že soustava státních zastupitelství, která jsou důležitá pro potírání kriminality včetně korupce, je rozvrácená. Průtahy s Veseckou jí podle něj rozhodně nepomohou.

Ministr Pospíšil ale tvrdí, že tak vyšel vstříc Zemanovi, který ho o to požádal. Zeman podle Pospíšila prohlásil, že jeho okamžitý odchod z Eurojustu by poškodil jméno České republiky.

"Představa, že bude několik týdnů nebo dva měsíce soustava státních zastupitelství bez hlavy, to je také špatný krok, vybírali jsme tu méně špatnou variantu," řekl Nečas.

Pospíšil dal už dříve najevo, že konec roku je hraniční termín pro odchod nejvyšší státní zástupkyně, jejíž pozici zpochybnily soudní pře a spekulace o jejím spojení s členy takzvané justiční mafie.

Vládní Věci veřejné ale původně požadovaly, aby Vesecká funkci opustila už před senátními a komunálními volbami. Rychlé rozhodnutí o Vesecké si přála i TOP 09.

Pospíšil ale chtěl mít před jejím odvoláním jasno v tom, kdo ji nahradí a kdy se bude moci funkce ujmout. Zeman dal najevo zájem ji vystřídat, své angažmá v instituci EU ale ukončí až na přelomu roku.

Opoziční ČSSD odvolání Vesecké uvítala, protože pode ní má neblahý vliv na vnímání české justice. "Na druhou stranu je patrné, že z odvolání paní Vesecké se stalo absurdní divadlo, které v průběhu uplynulých sta dní režírovali významní představitelé vlády," uvedl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

Předchozí nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová označila Veseckou na sklonku roku 2007 v souvislosti s kauzou někdejšího šéfa lidovců Jiřího Čunka za členku zákulisní justiční mafie, která se snaží plně ovládnout justici, aby sloužila zájmu vládnoucí garnitury.

Vesecká za to Benešovou zažalovala, Krajský soud v Praze však opakovaně rozhodl o tom, že se jí Benešová nemusí omlouvat. Rozsudek zatím není pravomocný.