Premiéru Petru Nečasovi (ODS) se nelíbí, že by v příštím roce mohla propadnout až třetina maturantů. Tímto výsledkem totiž skončila nedávná generálka státních maturit. Nečas v pondělní v tiskové zprávě uvedl, že chce po ministru školství Josefu Dobešovi (VV), který převzal osobní garanci projektu, pečlivý rozbor výsledků plošného testování a návrh řešení. Ministerstvo školství ale předpokládá, že u ostrých maturit bude příští rok nepúspěšných studentů méně, mezi 15 až 21 procenty.

"Myslím si, že těžko můžeme akceptovat situaci, kdy by na jaře příštího roku najednou z roku na rok nebyla schopna odmaturovat jedna třetina středoškolských studentů. To si samozřejmě uvědomuji, a proto se musíme na základě více faktů zabývat zlepšením kvality středoškolského vzdělání," komentoval Nečas zveřejněné výsledky generálky.

Uvědomuje si prý, že studenti za sebou neměli intenzivní přípravu k maturitě. Přesto je podle předsedy vlády nezbytné projekt pečlivě analyzovat.

Také prezident Václav Klaus v pondělí kritizoval nové zkoušky z dospělosti. "Státní maturity je stavění domu od střechy. Jestli chceme nějakým elementárním způsobem sjednotit naše školství, tak dělat to od toho posledního okamžiku, a ne od první třídy, to se mi zdá naprosto nesmyslné," citoval prezidentova slova server Novinky.cz. Proti novému systému také několikrát protestovali studenti, pro úplné zrušení státních maturit se minulý týden vyslovil senátní školský výbor.

Dobeš: Špatné výsledky nejsou důvodem k panice

Špatné výsledky maturitní generálky nejsou důvodem k panice, u ostrých maturit bude neúspěšnost oproti generálce poloviční. Na pondělní tiskové konferenci to řekl ministr školství Josef Dobeš (VV) s tím, pro maturanty chystají do března ještě jedny cvičné testy z češtiny, matematiky a jazyků. Podle ministra si jej mohou 1. března stáhnout na webu Cermatu.

U generálky neprošla asi třetina studentů. Téměř polovina studentů, kteří si jako druhý předmět vybrali matematiku, zkoušku neudělala, třetina studentů pak propadla z angličtiny. V češtině, která byla povinná pro všechny, neuspělo 22 procent maturantů, v němčině pak přes 39 procent. Dobeš zároveň upozornil, že nemíní snižovat náročnost zkoušek. Státní maturity odstartují příští rok na jaře, na základě generálky chce ministr mírně upravit a zjednodušit administrativu se zkouškami spojenou.

"Neúspěšnost u řádného termínu maturity v roce 2011 se proti generálce sníží na polovinu, asi 15 až 21 procent," uvedl Dobeš. Žáci prý už budou mít probrané učivo čtvrtého ročníku, navíc budou mít za sebou intenzivní přípravu a budou také více motivováni. Nyní je neúspěšnost u maturit kolem 12,5 procenta.

Stačí mít dobře méně než polovinu

Ředitel centra pro přípravu maturit Cermat Pavel Zelený řekl, že aby studenti zkoušky udělali, musí napsat matematiku nejméně na 33 procent a ostatní předměty alespoň na 45 procent.

"Úroveň matematických dovedností a schopností žáků středních škol je na poměrně nízké úrovni a vykazuje klesající trend," připustil ale ministr. Jako příklad uvedl fakt, že i když mohou čeští studenti již tři roky využívat stipendia ke studiu v Japonsku, zatím jej nezískal ani jediný; nikdo totiž nezvládl vstupní testy z matematiky.

Proto chce Dobeš maturantům připravit do března 2011 ještě jedny cvičné testy, v nichž si budou moci sami ověřit, jak jsou na tom s přípravou na zkoušky dospělosti. Zároveň chce vyhláškou pozměnit některé administrativní náležitosti maturit. "Tak, aby maturity byly jednodušší a o něco lidštější," sdělil. Změn by mělo být asi 30, týkat se budou například pití během zkoušek, prokazování totožnosti na začátku testování a podobně.

Klaus: Je to stavění domu od střechy

V generálce nejlépe dopadli žáci z Vysočiny a Jihočeského a Pardubického kraje. Naopak nejhorší výsledky hlásí Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský kraj. Cermat nechce podrobnější výsledky zveřejňovat, smyslem testování prý není vytvářet žebříčky škol. Podle očekávání napsali cvičné testy nejlépe gymnazisté, nejhůře studenti odborných učilišť s maturitou. Lépe také dopadly školy veřejné oproti školám církevním a zejména soukromým.

Nové zkoušky dospělosti ale zkritizoval prezident Václav Klaus. "Státní maturity je stavění domu od střechy. Jestli chceme nějakým elementárním způsobem sjednotit naše školství, tak dělat to od toho posledního okamžiku a ne od první třídy, to se mi zdá naprosto nesmyslné," citoval prezidentova slova server Novinky.cz. Proti novému systému také několikrát protestovali studenti, pro úplné zrušení státních maturit se minulý týden vyslovil také senátní školský výbor.

Generálka se konala v první polovině října a měla ověřit připravenost nových zkoušek dospělosti. Nejpozději do středy 3. listopadu se pak musejí své výsledky dozvědět jednotliví studenti, pak si teprve budou závazně vybírat předměty a úroveň obtížnosti k jarním maturitám.

Tři čtvrtiny studentů si při generálce vybraly lehčí variantu zkoušek, někteří si stěžovali na to, že odpovědi na určité otázky nebyly jednoznačné. Dobeš již dříve odhadl, že u nových maturit propadnou žáci hlavně z některých soukromých škol a nástavbových oborů.

Generálka přišla na 120 milionů korun, do konce roku se náklady přípravy státních maturit vyšplhají na 570 milionů korun. Státní maturitu podobnou té české mají ještě v Polsku, Itálii a na Slovensku.