Co vše vláda schválila v "legislativní nouzi"

- Zpětné zdanění stavebního spoření

- Zdanění úroků ze vkladů na stavební spoření

- Výrazné omezení porodného jen na nejchudší rodiny s dětmi

- Snížení čtyřleté rodičovské dovolené

- Zrušení sociálního příplatku pro nejchudší rodiny s dětmi

- Snížení příspěvku handicapovaným s nejlehčím stupněm postižení

- Zachování stropu na zdravotní a sociální pojištění na šestinásobku průměrné mzdy

- Zdanění výsluh pro vojáky a policisty

- Zachování nemocenského pojištění pro firmy, které jinak klesne o 0,9 procenta

- Zvýšení daně z příjmu (100 kč na povodně) 

Kabinetu Petra Nečase se podařilo Poslaneckou sněmovnou doslova prohnat všechny čtyři nejdůležitější zákony svého vládnutí, které mají jediný cíl: snížit příští rok očekávaný schodek veřejných financí o 40 miliard. Čtyři novely zákonů (v oblasti práce a sociálních věcí, o sdružování v politických stranách a hnutích, o státní podpoře stavebního spoření a o daních z příjmu) byly v úterý v pozdních večerních hodinách schváleny s výraznou převahou poslanců vládní koalice. KSČM se hlasování vůbec nezúčastnila.

Koalice kvůli novelám požádala o svolání mimořádné schůze, která začala v 16 hodin a skončila před 23. hodinou. Přistoupila k tomu podle slov Nečase kvůli obstrukcím ze strany opozice. Ta totiž vznesla veto k projednávání zákonů na řádné schůzi, a tím jednání o nich znemožnila.

Nečase postup opozice popudil: "Já osobně prosazuji, abychom nešli ze sněmovny, dokud všechny zákony neprojdou i třetím čtením," uvedl premiér.

Dění ve sněmovně sledujeme on-line - ZDE

ČSSD varovala, že pokud vláda prosadí projednání balíčku úsporných zákonů v legislativní nouzi, podá stížnost k Ústavnímu soudu (ÚS). Podle sociálních demokratů vláda při prosazování zákonů obchází ústavu a riskuje jejich zpochybnění. Opozice by podle ČSSD měla mít právo na řádné projednání vládních návrhů.

O vyhlášení legislativní nouze vláda požádala minulé úterý kvůli tomu, že opozice rychlejší projednání novel zablokovala. Předlohy by se nestihly schválit do konce roku, ovšem návrh státního rozpočtu to předpokládá. Díky nim by měl stát příští rok ušetřit desítky miliard korun a schodek by neměl překročit 135 miliard korun.

Jednání ve sněmovně sledujeme on-line:

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
14:10
14:08

Na začátku schůze předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) otevřela debatu k otázce, zda stav legislativní nouze nadále trvá. Jako první se slova ujal úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

14:16
14:15

Sobotka žádá, aby byla svolána mimořádná schůze sněmovny. Teprve pak podle něj bude možné jednat v legislativní nouzi. Nyní se podle Sobotky jedná o řádnou schůzi sněmovny, kdy ČSSD chce vetovat zařazeních nových bodů. Vládní návrhy by se pak nemohly projednat. Podle Sobotky jde o "ohýbání" jednacího řádu.

Němcová se ale ohradila, že postupuje v souladu s tradicí a k žádnému porušování jednacího řádu nedochází.

14:24
14:23

Vojtěch Filip z KSČM prohlásil, že stav legislativní nouze netrvá. Šéf poslanců ODS Petr Tluchoř pak ale jednání ve stavu legislativní nouze obhajoval.

14:29
14:29

Podle Bohuslava Sobotky, který se znovu ujal slova, má vláda dvě možnosti. Buď přinese návrh na svolání mimořádné schůze, nebo musí říct, že "jsme ve válečném stavu". Jinak jde o porušení jednacího řádu, tvrdí Sobotka. Respektujte pravidla, vyzval Sobotka.

14:35
14:36

Michal Hašek z ČSSD: Demokracie je vláda lidu, většina ale může dělat jen to, co jí umožňují pravidla. 

Podle Haška se žádný návrh nemůže ocitnout sám o sobě na pořadu schůze, ale zařazení bodu musí schválit sněmovna. Pokud se ale proti zařazení bodu postaví nejméně 20 poslanců, bude zařazení bodu vetováno, uvedl Hašek.

Chceme, abyste zákony projednali procesně řádným způsobem, prohlásil Hašek.

14:39
14:40

Tato vláda je kalamitou pro tuto zemi, tato vláda je tou živelnou katastrofou, kvůli které by mohl být vyhlášen stav legislativní nouze, prohlásil Pavel Kováčik z KSČM.

14:41
14:42

Jan Vidím z ODS: Sněmovna se také řídí nepsanými pravidly. 10 let sněmovna postupovala přesně tak, jak postupuje předsedkyně sněmovny.

Vidím připomněl další nepsaná pravidla, jako je například automatické vyhovění žádosti o přestávku pro jednání poslaneckého klubu. Podle něj by se pak o všech nepsaných pravidlech muselo znovu hlasovat.

14:45
14:44

Šéf poslaneckého klubu ODS Tluchoř požádal o půlhodinovou pauzu na jednání klubu ODS. Připojily se i kluby Věcí veřejných a TOP 09. Jednání má pokračovat od 15:15 hodin.

14:53
14:50

Opoziční ČSSD podá stížnost k Ústavnímu soudu (ÚS) na postup vlády, pokud kabinet Petra Nečase prosadí projednání balíčku úsporných zákonů v legislativní nouzi, řekl v úterý lídr strany Bohuslav Sobotka.

Sociální demokraté avizovali ústavní stížnost na postup vlády už dříve. Dosud o ní ale hovořili v souvislosti s procedurou u zákona o snížení státní podpory stavebního spoření. Nyní ČSSD svůj záměr potvrdila a vztáhla ho obecně na vyhlášení legislativní nouze.

15:21
15:15

Šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík serveru iHNed.cz řekl, že se kluby stran vládní koalice dohodly, že zákony budou projednávat na mimořádné schůzy, která začně v 16:00.

15:30
15:20

Šéf poslanců Petr Tluchoř požádal o svolání mimořádné schůze sněmovny a navrhl čas ještě dnes v 16:00. Předsedkyně sněmovny Němcová na to přistoupila a dosavadní řádnou schůzi přerušila.

16:01
16:01

Předsedkyně sněmovny Němcová zahájila mimořádnou schůzi.

16:18
16:12

Lubomír Zaorálek k vyhlášení stavu legislativní nouze prohlásil, že vláda tím brání tomu, aby byla vedena debata o rozpočtu, tedy i škrtech. Chce tak maximálně redukovat prostor pro diskuzi.

 

16:23
16:25

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa úsporná opatření se netýkají hlavního problému, který ekonomiku trápí, tedy předražené zakázky, "zbytečné" výdaje státu (PP projekty). Jde o úsporu jenom tam, kde se to jednoduše zkontroluje. Po přijetí navrhovaných zákonů se ekonomika zpomalí. 

16:29
16:31

Premiér Petr Nečas zdůvodnil vyhlášení stavu legislativní nouze: "hrozí zhoršení ratingu, zvýšení deficitu státního rozpočtu a veřejných rozpočtů a daňové úniky".

16:31
16:32

Jandák: "řekněte mi pravicová vládo, jak vypadá dnešní armáda, policie, kde je český průmysl? Co jste s touhle zemí udělali?"

16:33
16:33

Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka navrhl odročení jednání na zítra na 9.00 hod.

16:35
16:35

Návrh na odročení jednání nebyl přijat, sněmovna zasedá i nadále.

16:35
16:44

Bohuslav Sobotka vládě vytkl, že její kroky znamenají vážné hospodářské škody a politika vlády ohrožuje vývoj českého hospodářství. Naopak, je podle něj snaha využít chvíle, kdy se mění zastoupení v Senátu.

 

 

 

16:51
16:55

Lubomír Zaorálek: "vláda pořád mluví o ratinzích a stabilitě rozpočtu, ale nezabývá se tím, jaké to bude mít dopady na domácnosti, zaměstnanost a sociálně nejslabší. Nevytvořila si žádnou analýzu těchto dopadů, jako je standardem v západních demokraciích".

16:58
17:06

Podle Bohuslava Sobotky vládní koalice napravuje vlastní hříchy svého mládí. Zároveň požádal o dvě hodiny přestávky na jednání poslaneckého klubu.

17:06
17:09

Místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek vyhlásil pauzu do 17:20 hodin.

17:34
17:20

Přestávku jednání Sněmovny Zaorálek prodloužil do 17:35.

17:41
17:41

Miroslava Němcová znovu zahajuje diskuzi, ptá se Bohuslava Sobotky, zda trvá na přestávce pro jednání poslaneckého klubu. Ten odpovídá, že návrh platí.

17:43
17:45

Sněmovna neschválila dvouhodinovou přestávku poslaneckého klubu ČSSD. Následně byl přijat procedurální návrh, že se bude jednat i po půlnoci.

17:48
17:48

Předseda poslaneckého klubu KSČM Kováčik vyzval poslance své strany, aby na protest odešli ze Sněmovny.

17:51
17:54

Bohuslav Sobotka kritizoval koalici, že ČSSD neumožnila čas na přestávku. Navrhl, aby byla stanovena pravidla pro časové vymezení porad poslaneckých klubů, aby nebyla do budoucna omezována práva opozice, aby v klidu mohla jednat. "Významně jste zhoršili vztah vlády a opozice. Jste ovládáni emocemi v duchu oko za oko, zub za zub," vzkázal koalici.

17:56
18:00

Petr Nečas se ohradil vůči Sobotkovi: to sociální demokracie vážně narušila legislativní proces a porušila už ráno zvyklosti ve Sněmovně.

18:04
18:05

Poslanec Rath: "vaše kroky jsou kroky k totalitě, vy hlasováním určujete, co je pravda a co je lež. Vládní koalice, styďte se."

18:06
18:06

Předsedkyně Sněmovny zahájila hlasování o programu schůze, který byl následně přijat. Poté ale vyhlásila přestávku do 19:08. Bohuslav Sobotka svolal zasedání poslaneckého klubu.

19:11
19:08

Miroslava Němcová zahájila rozpravu o koaličních návrzích.

19:13
19:13

Ministr Drábek představuje novelu zákona v oblasti práce a sociálních věcí.

19:17
19:25

Poslanec a zpravodaj výboru práce a sociálních věcí Miroslav Opálka (KSČM): "hasiči, když utrpěli úraz, vyplácelo se jim 100 procent nemocenské, ale tento návrh jim dávku krátí na 60 procent za trest, že za nás všechny šli do nepohody. To se mi nezdá zcela normální." Podle Opálky se porodné stává chudinskou dávkou a zcela postrádá motivační charakter.

19:35
19:34

Obecná rozprava k návrhu zákona v oblasti práce a sociálních věcí byla zamítnuta.

19:36
19:43

Úřadující předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka přednesl zprávu ombudsmana Varvařovského, který odmítl nižší podporu těm, kdo dají výpověď. Sám podotkl, že vládní koalice sama tohoto veřejného ochránce práv schválila.

19:45
19:45

Sobotka: "Snížení deficitu zaplatí jen ti nejchudší, ti nejslabší, na které si vláda troufne. Vláda neplní sliby voličům, že nebude zvyšovat daně."

19:58
19:58

Lubomír Zaorálek zostřil slova a zvýšil hlas ke koaličním poslancům: "Strany vládní koalice názor opozice vůbec nezajímá, jak můžete hovořit o svobodě, ke které jste se hlásili před volbami, když opozici vůbec nedáte šanci mluvit."

20:18
20:15

Jsou předkládány pozměňovací návrhy v novele zákona týkající se práce a sociálních věcí.

20:25
20:26

Ministr Drábek: "podpořím pozměňovací návrh proti snížení sociálního příplatku".

20:36
20:34

Miroslava Němcová zahájila rozpravu v rámci třetího čtení. Nikdo se do rozpravy nepřihlásil, sněmovna proto přistoupí k hlasování o pozměňovacích návrzích.

20:40
20:44 Schválena první novela

Novela zákona v oblasti práce a sociálních věcí byla přijata 108 ku 47 hlasům. Byl schválen i jeden pozměňovací návrh, který předložil výbor pro sociální politiku.

20:47
20:47

Sněmovna přistoupila k projednávání novely zákona o politických stranách. Ta má především snížit jejich příspěvky od státu. Novelu představuje ministr Radek John.

21:11
21:10

Ministr financí Miroslav Kalousek hájil návrh, že každý nějak musí přispět ke snížení schodku, tedy i politické strany, kterým se musí snížit příspěvek.

21:20
21:26

Radek John: "měl by být strop na kampaně, aby občané této země nebyli obtěžováni billboardem na každém rohu." Upozornil, že nejvíce peněz do kampaně "nalila" sociální demokracie.

21:30
21:29 Schválena druhá novela

Schválena novela zákona o sdružování v politických stranách a hnutích. 99 bylo pro, 42 proti.

21:33
21:33

Zahájeno jednání o novele zákona o státní podpoře stavebního spoření. Miroslav Kalousek představuje novelu.

21:43
21:45

Jiří Paroubek zdůraznil účelovost stavebního spoření. Podle něj by se měli podpořit ti, kteří stavební spoření využijí na pořízení bytu nebo jeho renovaci. Touto cestou se podle něj ale vláda ani nerozhodla jít.

21:59
22:00

Je zahájeno třetí čtení novely zákona o stavebním spoření.

22:03
22:03 Schválena novela zákona o stavebním spoření

Novela zákona byla schválena 96 ku 44.

22:19
22:08

Sněmovna jedná o novela zákona o daních z příjmu.

22:22
22:20

Jiří Paroubek se "nadnesl" nad jednáním Sněmovny v pozdních večerních hodinách větou: "dobrý pastýř ovečky stříhá, ale nedře jim kůži z těla" stručně komentoval vládní návrh.

22:31
22:31

Vlasta Parkanová zahájila obecnou rozpravu.

22:48
22:48 Schválena novela zákona o daních z příjmu

Pro novelu hlasovalo 103 poslanců, 40 bylo proti.

22:50
22:49

Všechny čtyři novely zákona z dílny vládní koalice byly schváleny. Zasedání Sněmovny skončilo.