Středočeské Černošice se po volbách staly symbolem úpadku ODS. Zatímco v roce 2006 tam dostali občanští demokraté přes třicet procent, letos stěží překonali pětiprocentní hranici. Starostou obce byl (a ještě pár dní bude) vlivný poslanec, místopředseda rozpočtového výboru Aleš Rádl. Jeho kariéra se teď ale octla na sestupu.

Minulé úterý se sešli černošičtí občanští demokraté a Rádla vyzvali, aby odešel z čela jejich buňky. Místo něj si za předsedu zvolili exministra sociálních věcí z Klausových vlád Jindřicha Vodičku. "Muselo se něco stát. Prohráli jsme tady troje volby za sebou, což se v obci, jako jsou Černošice, nesmí stát," shrnul výtky vůči končícímu starostovi Vodička.

Naznačil přitom unikátnost Rádlova výkonu: podařilo se mu přivést ODS k takřka nulové podpoře v honosném, převážně vilovém městečku, kde žijí vzdělaní a bohatí Pražané, tedy typičtí pravicoví voliči.

Za neúspěch nemůžeme

Poslanec známý svým přátelstvím s Vlastimilem Tlustým či Milanem Jančíkem má ale jasno. Za krachem ODS nestojí kšeftování s obecními pozemky nebo utrácení městských peněz za kalendáře s polonahými modelkami, ale neférová kampaň opozičních politiků. Před volbami totiž zaplavily Černošice billboardy, které poukazovaly na zpupnost obecních vládců.

Objednala si je občanská iniciativa Černošice, nedejme se!, jíž finančně podpořil jeden z místních bohatých podnikatelů. A plakáty jistě sehrály svou roli ve volbách, které suverénně ovládlo opoziční hnutí Věci černošické. "Klidně si vymýšlejte dál," napsal Rádl HN s tím, že média prý štvanici na něj ochotně asistovala.

Ať už to s honem na čtyřiačtyřicetiletého absolventa plzeňských práv bylo jakkoli, že cosi není v pořádku, pochopili občanští demokraté z Prahy-západ, kam Černošice patří, už na začátku října. Tehdy totiž, jako by tušili výsledek voleb, odvolali Rádla z postu předsedy oblastní rady ODS.

Zajímavé je, že vinu za devadesátiprocentní úbytek hlasů v komunálních volbách si podobně jako Rádl moc nepřipouští ani místostarosta a faktický vládce Černošic Michal Jirout. "Mimo vykonstruovaných kauz a pomluv proti mně mi nikdo žádné pochybení nedokázal. Z uvedených důvodů osobně politickou odpovědnost za výsledky komunálních voleb necítím," odpověděl HN podnikatel z ODS, který, jak upozornili novináři, v Černošicích nakoupil tisíce metrů levných pozemků, jež pak pomocí svého vlivu přeměnil na stavební parcely a vydělal na nich miliony korun.