Z libušského webu

 

Co napsal cukrář Chaloupek

Obracím se na Vás se žádostí, aby byla zvýšena kontrola pohybu Vietnamců bydlících v nedalekém sídlišti /ul. Mirotická atd./.

Tito Vietnamci chodí každý den jako mravenci ze sídliště po Libušské ulici do nedaleké SAPY. Myslím si, že toto není názor jen můj, ale většiny slušných lidí, kteří zde žijí. Proto jsem vydal příkaz, aby zaměstnanci z výše uvedených důvodů tyto občany neobsluhovali.

Reakce Pavly Jedličkové

Doufám, že názor pana... založený na vlastních otřesných zkušenostech v místním časopise zveřejněn bude. Místní časopis by totižměl reflektovat názory obyvatel MČ Praha-Libuš. A názor pana... je názorem drtivé většiny našich obyvatel.

 

Koncem letošního července se na webu městské části Praha-Libuš objevil zvláštní příspěvek. Majitel zdejší cukrárny si v něm stěžuje na údajné potíže, které má se zdejší vietnamskou komunitou, a oznamuje, že proto zakázal svým zaměstnancům Vietnamce v cukrárně obsluhovat.

Pavel Chaloupek, majitel cukrárny Don Pablo na hlavní libušské třídě, připodobňuje Vietnamce k mravencům, kteří chodí každý den ze sídliště po Libušské ulici do nedaleké tržnice SAPA, a volá po zvýšené kontrole pohybu Vietnamců v Libuši. Na konci píše, že přikázal svým zaměstnancům, aby tyto občany neobsluhovali.

Příspěvek, který Chaloupek navíc požadoval uveřejnit i v místním časopisu, vyvolal nesouhlas nejen lidskoprávních občanských sdružení, ale i kanceláře ombudsmana a České obchodní inspekce.

"Vydání příkazu, aby zaměstnanci neobsluhovali vietnamské občany, by bylo jednání v rozporu s antidiskriminačním zákonem. Zákon zakazuje v oblasti zboží a služeb odlišné zacházení s lidmi ve srovnatelných situacích na základě etnického původu, rasy nebo národnosti," říká Jitka Seitlová, zástupkyně ombudsmana.

Že jde o porušení zákona, si myslí i Česká obchodní inspekce. "Pokud by se prodávající choval tak, že by jeho jednání naplňovalo znaky diskriminace, pak je to porušení zákona. Pokud bychom věděli o konkrétním subjektu, který se toho dopouštěl, pak by to byl pro nás důvod k šetření," říká mluvčí České obchodní inspekce Tomáš Vozáb.

V Česku už soudy několik podobných případů řešily. Týkaly se Romů, kteří si stěžovali u soudu, že je nechtějí obsloužit v restauraci nebo je pustit na diskotéku. Například majitel ostravského baru Rubín se musel Romům, které odmítl obsloužit kvůli barvě pleti, omluvit a každému zaplatit pět tisíc korun.

"Nemyslel jsem všechny"

Cukrář z Libuše své vyjádření nyní mírní. Tvrdí, že je napsal v afektu poté, co mu údajně skupina mladých Vietnamců ukradla mobilní telefon v hodnotě dvaceti tisíc. "Nemyslel jsem tím, že nebudeme obsluhovat všechny Vietnamce. Jen ty, kteří se tu nechovají podle zákonů, kradou, sedí tu u jedné rakvičky celý den a používají cukrárnu jako noclehárnu," tvrdí cukrář, jenž se v rozhovoru s reportéry HN zpočátku vydával za údržbáře. Tvrdí také, že ho zdejší Vietnamci napadli nožem a že vyloupili šatny jeho libušské pizzerie. Policie ovšem hlásí, že se kriminalita v Libuši za poslední období nezvýšila a že se situace spíše zklidnila.

Cukrář prohlašuje, že "normální" Vietnamce obsluhuje a že nařízení se týkalo jen těch "špatných", což později vysvětluje i na webu. "Ty špatné" prý pozná podle toho, že mají kapuci na hlavě a "celkově podle jejich vzhledu". "I kdyby se rozhodl neobsluhovat část Vietnamců oblečených určitým způsobem, je to diskriminace. To by musel takto přistupovat ke všem občanům, i k Čechům," říká právník Poradny pro občanství Pavel Čižinský. Kancelář ombudsmana sděluje, že kdyby se nějaký Vietnamec ozval, že ho v cukrárně neobsloužili, začali by případ šetřit.

Na radnici našel zastání

Na cukrářův příspěvek reagovala na libušském webu předsedkyně Výboru pro multikulturní soužití Pavla Jedličková, která má v Libuši na starosti soužití Vietnamců a Čechů. Ta ovšem dala cukráři za pravdu. Napsala, že jeho názor je i názorem drtivé většiny obyvatel Libuše, a mluví o hluku a smradu v panelácích. Po dotazu HN, zda svá slova myslí vážně, couvá. "Bylo to nešťastné vyjádření," říká Jedličková, která je také hlavní koordinátorkou projektu na začlenění cizinců v Libuši na trh práce, jejž MPSV odsouhlasilo před pár dny. Projekt stojí šest milionů a platí jej EU.