V okolí letišť by měla vzniknout ochranná pásma, kde se nebudou smět používat laserová zařízení. Za porušení zákazu má hrozit pokuta až do výše pěti milionů korun. Počítá s tím novela zákona o civilním letectví, kterou v pátek Poslanecká sněmovna schválila ve zrychleném řízení. Jejím cílem je zvýšit bezpečnost pilotů, kteří si stěžují na to, že je neznámí pachatelé při vzletech a přistáních v okolí letiště Ruzyně ohrožují laserem. Návrh nyní posoudí Senát.

O podobném trestu za toto jednání debatovala sněmovna již před jarními volbami, zákon ale nestihla včas schválit. K tehdejší předloze měl výhrady Jiří Pospíšil (ODS), který je v povolební vládě ministrem spravedlnosti. Před volbami upozornil na to, že laserové útoky na piloty lze posuzovat jako trestný čin obecného ohrožení. "Není správná metoda, že když se objeví problém, hned se přichází s novelou zákona," uvedl letos v únoru.

Ve sněmovně zvítězil názor, že problém vyžaduje legislativní úpravu. Podle novely by tak mělo v okolí každého letiště vzniknout ochranné pásmo, ve kterém by bylo zakázáno používat laserová zařízení. Velikost tohoto pásma by vymezil Úřad pro civilní letectví. Za porušení zákazu by pachatelům hrozila pokuta až pět milionů korun.

Útoky na letouny u ruzyňského letiště se rozmohly podle ředitele Úřadu pro civilní letectví Josefa Rady koncem loňského roku. Bylo jich údajně sedm, zatím žádný z nich nevedl k nebezpečné události. Přesto představují závažné ohrožení bezpečnosti, zejména při vzletu a přistání letounu.

Podívejte se, jak agenti FBI zjišťují přesné místo, odkud kdosi oslňuje letadla laserovým paprském