Kdo by mohl vést ČSSD

Bohuslav Sobotka (39)
Úřadující předseda ČSSD. Má tu výhodu, že strana vyhrála pod jeho vedením podzimní volby. Navíc bude jako lídr a poslanec vidět více než konkurenti. Nevýhodou pro něho je naopak to, že byl posledních devět let v užším vedení strany, tudíž je spoluviníkem současného stavu ČSSD, jejž slibuje změnit teprve nyní.

Michal Hašek (34)
Jihomoravský hejtman. Bývalý předseda strany Jiří Paroubek ho před čtyřmi lety proměnil z nesmělého mladého poslance na jednu z nejvýraznějších tváří ČSSD. Jeho šance zvyšuje fakt, že se včas stáhl do krajské politiky a není tolik spojován s paroubkovským obdobím. Navíc umí mnohem lépe než Sobotka získávat podporu ve stranických strukturách.

Jiří Paroubek (58)
Do vedení ČSSD by se vrátil, jen kdyby měl výraznější šanci, což nyní nemá. Oba hlavní kandidáti, Sobotka a Hašek, stavějí kandidaturu právě na změně paroubkovské ČSSD. Nicméně Paroubek už má jednu lokální nominaci a je zjevné, že ho neuspokojuje práce řadového poslance. Nelze vyloučit, že se znovu pokusí uplatnit své ambice.

Roman Onderka (45)
Bývalý a budoucí primátor Brna. Jeho jméno se objevilo již po květnových volbách po odchodu Paroubka - v rámci hledání nových tváří. Tým bývalého předsedy Paroubka si ho nicméně vytipoval jako možného příštího lídra už loni. Jeho poněkud lidovější projev mu zajišťuje rostoucí popularitu u veřejnosti. Nemá však širokou podporu uvnitř strany a spíše se počítá s tím, že podpoří svého spojence Michala Haška.

Jiří Zimola (39)
Jihočeský hejtman se může stát černým koněm volby předsedy ČSSD. Ve straně je považován za sociálního demokrata nového, moderního typu. Uvnitř sociální demokracie se o něm mluví jako o možné budoucí politické hvězdě. Zatím ovšem neprojevuje ambici stranu vést. Stal se sice stínovým ministrem pro místní rozvoj, za své zvolení ale nelobbuje. Šanci by měl pouze jako nouzový kandidát, a zatím nic nenasvědčuje tomu, že taková situace nastane.

To poslední, co zbylo z plánu Jiřího Paroubka na modernizaci ČSSD, padlo o víkendu pod stůl. Sociální demokraté pracovali tři roky na přímé volbě svého předsedy. Byli by první a jedinou parlamentní stranou v Česku, která by něco podobného zavedla.

Širší vedení ČSSD, ústřední výkonný výbor, ale v sobotu rozhodlo, že příštího předsedu vyberou v březnu znovu delegáti stranického sjezdu.

Jen zdánlivě jde o pouhou technicko-organizační věc. Především je to zpráva o tom, že se uvnitř sociální demokracie už naplno začalo bojovat o příštího lídra. Od květnové rezignace Jiřího Paroubka ČSSD řádného předsedu nemá. Vede ji provizorně Bohuslav Sobotka. A právě on a jihomoravský hejtman Michal Hašek se nyní, po předvolebním příměří, pustili do otevřeného souboje o nejvyšší stranický post.

Sobotka, nebo Hašek?

Po sobotě vychází z duelu lépe ten druhý jmenovaný. Oficiální námitka proti přímé volbě zní, že s sebou nese příliš velká rizika. Byla by totiž platná jen tehdy, pokud by se jí zúčastnila nadpoloviční většina členů ČSSD. To by znamenalo zmobilizovat ke vhození lístku více než 12 tisíc straníků.

Je ale zřejmé, že minimálně stejně důležitá byla jiná pohnutka - zákulisní regionální hráči nechtějí přijít o svůj vliv, který mají na jednotlivé delegáty sjezdu, a tedy i na volbu předsedy strany.

Tento faktor hraje pro Haška - jihomoravský hejtman je daleko silnější zákulisní hráč než Sobotka. A navíc za ním stojí zkušený lobbista Jaroslav Tvrdík. V pátek se také mohl Hašek pochlubit podporou drtivé většiny hejtmanů, kteří se podepsali pod jeho "Desatero" shrnující jeho vizi ČSSD.

Svou sílu Hašek ukázal už na pátečním předsednictvu strany. Se svými spojenci přehlasoval Sobotkův návrh, který měl pražské ČSSD zabránit ve spojení s ODS. Hašek a například místopředseda strany Roman Onderka by byli hlasováním proti velké koalici v Praze sami proti sobě - v minulých dnech ji pro příští čtyři roky domluvili v Brně.

Poklona od ministra Bárty

Přestože Hašek zaznamenal v posledních dnech hmatatelná vítězství, nelze říct, že by byl díky tomu favoritem březnového sjezdu. Úřadující předseda Sobotka má za sebou skvělý výsledek voleb, v nichž se socialistům podařilo získat vymodlených dvanáct senátorských křesel. Oproti Haškovi má díky pozici úřadujícího předsedy a poslanecké funkci také větší šanci se zviditelňovat a vymezovat se vůči vládě Petra Nečase.

K té se chce Hašek naopak chovat smířlivěji, což mu v neděli vyneslo poklonu od ministra dopravy Víta Bárty. Ten Sobotku označil za druhého Paroubka a socialistům doporučil, aby si za šéfa zvolili Haška.

Není bez zajímavosti, že pro Bártovy Věci veřejné i pro sociální demokraty pracoval před volbami Jaromír Soukup, jehož spolupráci s ČSSD dohadoval právě současný Haškův spojenec Tvrdík.

ČSSD i pro podnikatele

Sobotka s Haškem už v pátek stačili zveřejnit své první kandidátské projevy. Jakési první představy o tom, jak by chtěli ČSSD proměnit. A ne náhodou právě před prvním povolebním jednáním širokého vedení ČSSD.

Pozoruhodné přitom je, že se oba hlavní uchazeči o křeslo předsedy ve svých vizích významně dívají směrem doprava. Mnohem víc než kterýkoli z předchozích lídrů největší levicové strany v Česku.

Hlavní změnou by podle Haškovy vize bylo to, že se ČSSD začne starat o úspory veřejných financí. Tedy přesně o to, díky čemu v květnu uspěla TOP 09 a ODS. V materiálu nazvaném "Desatero ČSSD nové generace" Hašek píše na poměry sociální demokracie velmi radikální věty: "Financování sociálního státu zadlužováním není dlouhodobě udržitelné", nebo "Sociální stát 20. století je minulostí".

Sobotka je ve svém textu, nazvaném "Sociální demokracie 2014", o poznání mírnější. Zůstává spíš nalevo. Rozpočtový dluh ho tolik netrápí. Zdůrazňuje například, že Česko je šestou nejméně zadluženou zemí v EU. A odkazuje opět na "skandinávský sociální model". Zároveň však říká, že ČSSD by se "měla přihlásit k vyrovnaným veřejným rozpočtům". A stejně jako Hašek chce i on začít nabízet mnohem víc živnostníkům a střední třídě.

"ČSSD musí být schopna oslovit v nejbližším období zejména střední vrstvy, včetně sociálně cítících podnikatelů," píše Sobotka. Další šanci vidí Sobotka v nezaplněné díře po zelených. Všiml si, že pro část městských voličů je životní prostředí důležité, a chce proto, aby se ČSSD "zazelenala". Podobně chce zacílit také na voliče KDU-ČSL, která v květnu vypadla ze sněmovny.

Nová ČSSD
Jak chce ČSSD změnit Bohuslav Sobotka: Jak má vypadat ČSSD podle Michala Haška:

"ČSSD se musí zbavit nálepky strany sociálních dávek."

"ČSSD by se měla přihlásit k vyrovnaným veřejným rozpočtům."

"ČSSD musí v protikladu ke krokům současné vlády zdůrazňovat potřebu vyvážené hospodářské politiky."

"ČSSD musí být schopna oslovit v nejbližším období zejména střední vrstvy, včetně sociálně cítících podnikatelů."

"V současném parlamentu není zastoupena žádná strana zelených, ČSSD se tedy může stát mluvčím těch, kteří kladou důraz na ekologii."

"Máme povinnost čelit vládním snahám všemi demokratickými prostředky, včetně obstrukcí a podpory veřejných protestů."

"Měli bychom mít na viditelných místech sociální demokracie dostatek mladých lidí a žen."

"Musíme získat větší podporu vysokoškoláků, živnostníků, lékařů, pracovníků veřejného sektoru."

"Naše kritika musí být razantní, ale přitom věcná a slušná. Jedním z důvodů, proč nás lidé v minulosti přestali volit, byl nepřehledný a nekonečný boj mezi opozicí a vládou, připomínající kabaret."

"Musíme využít zkušeností z vyspělých evropských zemí, především těch, které uplatňují skandinávský sociální model."

"Strategické spojence nezískáme mezi současnými vládními stranami, pozorně bychom měli sledovat dění u zelených a v KDU-ČSL."

"Do vedení ČSSD musejí přijít politici, kteří úspěšně kandidovali v komunálních nebo krajských volbách."

"Od nadcházejícího sjezdu se musí fakticky otevřít prostor pro minimálně třetinovou účast žen ve vedení."

"Stanovy ČSSD musejí umožňovat rozejít se s těmi, kteří nejsou bezúhonní a čestní."

"Minimálně 10 procent na kandidátkách ČSSD nabídneme partnerským organizacím a osobnostem (neziskové organizace, občanské iniciativy, odbory)."

"Financování sociálního státu zadlužováním není dlouhodobě udržitelné. Sociální stát 20. století je minulostí."

"Naší politikou nemůže být pouhé čekání na chyby a přešlapy vlády. Musíme přicházet s vlastními řešeními a nesmíme se bát navrhovat či podporovat i nepopulární opatření."

"ČSSD musí přijít s novou cestou zajištění sociální spravedlnosti, pomoc státu má směřovat adresně k těm, kteří ji potřebují nejvíce. Zneužívání sociálních dávek je netolerovatelné."

" Není možné úspěšně realizovat základní teze politiky ČSSD za situace, kdy více než třetina deficitu jde pouze na splátky úroků z úvěrů."

"Důležitým úkolem ČSSD je postavit se také na stranu živnostníků a malých firem."