Terénní pracoviště by měla nájemníkům pomoci

Ministr Jankovský se s předsedou Sdružení nájemníků Tarabou dohodl na širším zapojení terénních pracovišť na pomoc nájemníkům, kteří bydlí v bytech, kde končí po lednu 2011 režim regulace. Nájemníci tak mohou ve zvýšené míře využívat jednoduchý právní a zejména organizační servis, včetně například návrhů smluv a podání. Seznam regionálních pracovišť najdou na webové adrese www.son.cz.

Majitelé domů a bytů nejsou spokojeni s novelou občanského zákoníku. Chybí jim například možnost vypovědět staré nájemní smlouvy bez udání důvodu.

"Chceme možnost podávat výpovědi bez udání důvodu s dlouhou výpovědní lhůtou, aby měl nájemník možnost se přizpůsobit," uvedl předseda Občanského sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí v ČR Tomislav Šimeček. Výpovědní lhůta by podle něj mohla být dva roky.

Problém se týká hlavně smluv ještě z dob socialismu s regulovanými nájmy. "My dnes nemůžeme ukončit nájemní vztah, který jsme sami nikdy neuzavřeli," řekl předseda.

Se svým návrhem ale majitelé narazili u ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského. "I když se bavíme o volném trhu s nájemním bydlením, je potřeba garantovat určitý sociální rozměr. Byt není auto nebo reklamní plocha, u kterých zrušení nájemní smlouvy ještě nemusí znamenat ohrožení základních existenčních jistot jednotlivce... Výjimkou samozřejmě zůstává situace, kdy majitel potřebuje bytovou jednotku pro svou vlastní potřebu," reagoval Jankovský, podle kterého tato možnost minimálně tři nebo čtyři roky do českého právního systému nepatří.

Předseda Sdružení nájemníků ČR Milan Taraba si nemyslí, že by se představy majitelů v občanském zákoníku mohly v současnosti uskutečnit. "Podle našeho názoru jde o mnoho povyku pro nic. Je jen jedním z návrhů, ke kterým jistě dojde v průběhu legislativního procesu," řekl. Podstatné podle něj je, že vláda už svůj návrh novely občanského zákoníku schválila.

Chybí nám volnost pro dohodu s nájemníkem

Majitelům vadí i povinnost, podle které musejí automaticky uzavřít smlouvu i s dalšími lidmi v domácnosti, například s novou manželkou nebo vnukem nájemníka. "Takhle, jak je to zatím formulováno, to přechází na naprosto nedefinovanou skupinu osob, které bydlely s tím nájemcem ve společné domácnosti, které vůbec ten pronajímatel nemusí znát a stávají se jeho nájemci bez jeho souhlasu, což je v závazkovém právu naprosto nepřijatelné," uvedl Šimeček.

Majitelé bytů považují českou právní úpravu nájemního bydlení za odporující ústavnímu pořádku a evropské listině práv a svobod. Mimo jiné postrádají právní volnost při užívání nemovitostí a nakládání s nimi. "Chybí nám možnost, aby se obě strany mohly volně dohodnout mimo ustanovení občanského zákoníku," řekl předseda.

Terčem kritiky sdružení se stala i povinnost majitelů zajišťovat vypovězeným nájemníkům nové bydlení. Podle advokátky Hany Marvanové je to spíše formalita, kterou však nájemníci často zneužívají, a majitelé tak ztrácejí čas.

Návrh novely občanského zákoníku schválila vláda minulý týden. Nová úprava zákoníku má například pomoci řešit soudní spory o určení nájemného po ukončení regulace nájemného. Pokud se po ukončení regulace pronajímatel s nájemníkem nedohodnou na výši nájemného, budou se moci podle návrhu obrátit na soud se žádostí o určení nájemného v místě a čase obvyklém.

Novela má také omezit přechod nájmu na dědice po smrti nájemníka na dva roky a nájemníci podle novely budou muset nahlašovat více údajů o lidech, kteří s nimi v bytě bydlí.

Posledním dnem letošního roku končí regulace nájemného přibližně pro 400 000 bytů v Česku. Ve většině krajských měst, ve velkých městech Středočeského kraje a v Praze to bude k 31. prosinci 2012. Kvůli regulaci nájemného vedou majitelé domů a bytů spor se státem u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.