Vyroste v horní části pražského Václavského náměstí palác s věžičkami, který o polovinu přesahuje okolní domy a naruší ráz celého náměstí?

Nový dům chce na rohu Opletalovy ulice a Václavského náměstí místo současné secesní budovy z roku 1880 postavit realitní skupina Czech Property Holdings prostřednictvím dceřiné firmy Realty IV. A památkový odbor pražského magistrátu již vydal souhlas s demolicí.

Podle návrhu, který pro investora již před třemi lety nakreslila holandská architektonická kancelář Ericka van Egeraata by měl nový palác zhruba o polovinu převyšovat okolní domy.

To je provokace!

Šéf odboru památkové péče pražského magistrátu Jan Kněžínek ale rezolutně popírá, že by dům podle návrhu, kterým se holandský architekt dokonce chlubí na své webové stránce, mohl vzniknout. "To je poplašná zpráva a provokace, nic takového jsme nikdy neviděli a ani bychom to nepovolili," uvádí Kněžínek.

Podle něj sice investor původně opravdu navrhoval skleněný palác vyšší než okolní domy, ale ne o tolik. A navíc prý ne tak okázalý typ, jakým se prezentují Holanďané. "Ten návrh prošel vývojem a naněkolikrát jsme je donutili jej snížit, takže nakonec nepřesahuje okolní domy," říká. "Až poté se na jednání expertů došlo ke konsenzu, že ten současný objekt lze nahradit," dodal Kněžínek.

A podobně na návrhy van Egeraata reaguje architekt Jan Pokorný, autor současné podoby návrhu. "To jsou prastaré, neaktuální studie," říká na adresu zveřejněných návrhů.

Zveřejnit? To my nemůžeme

Spekulacím, co tedy má na Václavském náměstí vyrůst, by zabránilo, pokud by magistrát či investor současnou podobu zveřejnili.

"Bohužel je to chráněno autorskými právy, takže my nic zvedřejnit nemůžeme. Obraťte se na investora," krčí rameny Kněžínek – ten jen dává letmo nahlédnout do grafického náčrtu. Na něm je sice nová budova zarovnána do výšky okolních domů, ale o další téměř dvě patra ji opticky zvyšují skleněné ostny, které se zvedají podél rohové části fasády.

A podobně zamítavý je k poskytnutí návrhu i jeho autor Pokorný. "Nemůžeme poskytovat tyto věci bez souhlasu investora," uvedl.

Server iHNed.cz se investora pokusil kontaktovat několikrát, ale marně. Sekretářka v sídle firmy pouze několikrát ujistila, že se nám jednatel Realty IV. James Woolf či jeho asistentka určitě ozve. To se ale nestalo.

 

Vždyť není na spadnutí

Spor se ovšem vede i o to, jak je cenný současný dům – a zda je opravdu třeba jej zbourat. Proti tomu totiž ostře vystupuje Klub Za starou Prahu, jehož předsedkyně Kateřina Bečková tvrdí, že dům je unikátní a má nesporné architektonické kvality. Podle šéfa odboru památkové péče pražského magistrátu Jana Kněžínka ale dům není architektonicky nijak zvláštní. "Paní Bečková tvrdí, že je cenný, jiní odborníci zase, že není ničím zvláštní," krčí rameny.

Bečková ale navíc tvrdí, že dům je v dobrém stavu a bourat jej je proto nesmysl. "Dům není v žádném havarijním stavu, je po generální rekonstrukci před 12 lety, pronajatý od přízemí po půdu," uvádí.

Argumenty klubu, že dům je v dobrém stavu a není tedy nutné jej bourat, podle Kněžínka nemají žádný význam. "Je to soukromý dům, a tak je věcí investora, jestli se mu vyplatí jej zbourat," říká a poukazuje na to, že zase naopak v případě unikátního barokního paláce, který je těsně před zřícením, mohou památkáři nařídit majiteli jeho záchranu.

"Ten dům je v pražské památkové rezervaci a požívá stejné ochrany jako celý Václavák," dodal Kněžínek, podle něhož je podmínkou zbourání to, že vyroste dům, který zachová "uliční čáry a výškové hodnoty". Investor navíc podle Kněžínka ještě musí dodat přesné plány, v nichž předloží ke schválení použité materiály a architektonické detaily. Ani to však nestačí k definitivnímu zbourání současného domu – to musí povolit ještě stavební odbor první městské části.