Radikální reformu důchodů, kterou navrhla vládě Bezděkova komise, kabinet nakonec velmi výrazně změní. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek totiž představil návrh důchodové reformy, který je ve srovnání s Bezděkem mnohem skromnější. Zároveň je ale mnohem levnější, a proto i realističtější.

Nejdůležitější doporučení Bezděkovy komise přitom znělo jasně: Snižte ještě důchodové pojištění o pět procent a ze zbylých 23 procent, která ve státním penzijním systému zůstanou, vyveďte další procenta. Jenže Drábek nakonec s vůbec žádným snižováním důchodového pojištění nepočítá.

Na víc nemáme peníze

Ministr práce navrhuje jen to, aby si nejpozději od roku 2013 lidé mohli přesměrovat do důchodových fondů tři procenta ze své hrubé mzdy. Díky tomu nebude stát reforma 90 miliard, ale "jen" 35 miliard. "Nejsem takový střelec, abych navrhoval něco, na co rozpočet nemá. Bezděkova komise měla pro svůj návrh své důvody, ale jedna věc je něco teoreticky navrhnout a druhá věc je nést za to politickou zodpovědnost," vysvětlil Drábek. A protože pro skromnější důchodovou reformu, jež nebude rozpočet moc stát, je i premiér Nečas, má to radikální vize Bezděkova týmu prakticky spočítané.

Některé body z Bezděkova návrhu sice Drábek využil, avšak na druhou stranu bude mít velký problém je prosadit. Zhruba 35 miliard korun, které kvůli vyvedení tří procent ze státního systému do penzijních fondů z rozpočtu vypadnou, hodlá Drábek pokrýt sjednocením DPH na 19 procent. Jenže se zvýšením nižší sazby DPH o devět procent zásadně nesouhlasí Věci veřejné (VV), bez nichž koalice reformu neprosadí. Všechny Drábkovy návrhy navíc odmítá ČSSD.

Drábek se však o konečnou podobu penzijní reformy střetne i s premiérem Nečasem. Šéf vlády totiž chce, aby si o vyvedení tří procent do penzijních fondů mohl rozhodnout každý sám. Drábek naopak prosazuje, aby se reformy museli povinně zúčastnit všichni lidé, jimž bude nejdéle na začátku ledna 2013 méně než 40 let.