Odejde Martinů?

Kdo na jeho místo

Ministr vnitra Radek John svého favorita na funkci policejního šéfa nejmenoval. Mluví se ale například o Janu Berounovi z tajných služeb, o náměstku policejního prezidenta Ivanu Bílkovi nebo o státním zástupci Josefu Štěpinovi.

Neodvolatelný šéf

Policejní prezident je podle zákona neodvolatelný, opustit funkci musí pouze v případě, že spáchá trestný čin. John proto Oldřicha Martinů v pondělí vyzval, ať odejde sám.

Martinů chce k premiérovi

Martinů se nechce k výzvě k odchodu vyjadřovat. Pouze uvedl, že se chce sejít s premiérem Petrem Nečasem. Je však pravděpodobné, že ODS bude za policejním prezidentem stát.

Prezident Václav Klaus přijal na Pražském hradě policejního prezidenta Oldřicha Martinů. Toho vyzval ministr vnitra Radek John (VV), aby rezignoval. Klaus schůzku zdůvodnil tím, že jako prezident musí dbát na kontinuitu fungování země a policejní prezident je tak vysoká funkce, že je nutné to brát v úvahu.

Klaus zdůraznil, že považoval za nutné se s Martinů sejít, aby "pohovořili o situaci která se kolem něj vytvořila". "Já nejsem přímým účastníkem rozhodování o těchto věcech, ale jako prezident musím nutně dbát na kontinuitu fungování České republiky a pro mě policejní prezident je hodně vysoká funkce, abychom tyto věci a souvislosti brali v úvahu," řekl ještě před setkáním Klaus.

"Pro mne to je velmi významný signál, že si prezident republiky na mě udělal osobně čas a tento signál budu brát velmi vážně v potaz při svém rozhodování o své další budoucnosti, respektive setrvání na pozici policejního prezidenta," řekl Martinů po setkání s prezidentem. Z rozhovoru s Klausem prý měl "velmi dobrý pocit" a bude o něm informovat Johna.

Výzvu Martinů, aby rezignoval, zveřejnil John na pondělní tiskové konferenci, na níž hovořil o údajně neutěšené situaci v policii. Nástupce Martinů má do konce letošního roku vybrat expertní tým.

Martinů řekl, že Johnovu výzvu k odchodu musí brát velmi vážně, mimo jiné proto, že zpochybňování jeho pozice má vliv i na bezpečnostní situaci v zemi. "Je to moje osobní rozhodnutí a budu bedlivě poslouchat i názor premiéra Nečase," uvedl.

Premiér chce s Johnem mluvit, ale o samotě

Martinů se chce sejít s ministerským předsedou Petr Nečasem (ODS) a do té doby nebude činit žádná rozhodnutí. Nečas, který se setkáním souhlasí, uvedl, že o Johnově kroku předem nevěděl. Nečas by se měl s Martinů sejít začátkem příštího týdne.

"Samozřejmě s panem ministrem se sejdu, sejdu se i s panem policejním prezidentem a sejdeme se i na trojstranné schůzce, já, pan ministr a pan policejní prezident," řekl Nečas po dnešním jednání vlády. Přesný termín schůzek podle něj zatím není dohodnut. John řekl, že schůzku policejního prezidenta s hlavou státu považuje za standardní.

Johna požádal premiér o schůzku v nejbližších dnech a rozhovor "mezi čtyřma očima". "To znamená bez přítomnosti kohokoliv jiného například ze strany Věcí veřejných, což se mimochodem ne vždy daří úplně úspěšně," podotkl už na začátku týdne Nečas.

Když v pondělí John před novináři oznámil, že vyzval Martinů k rezignaci, uvedl jako hlavní důvody potíže, které ovšem trápí policii už dlouho: špatné hospodaření či údajná ztráta důvěry policistů. V jedné věci má nicméně John pravdu: policie nedokázala ani pod vedením Martinů vyšetřit žádnou velkou politickou kauzu - ať už jde o korupci v nejvyšších patrech, nebo majetkové machinace.

Bývalý zástupce policejního prezidenta a nový náměstek ministra vnitra Viktor Čech v rozhovoru pro dnešní Právo řekl, že policisté zabývající se nejzvávažnější kriminalitou necítili ze strany Martinů podporu. "Popsal bych tu atmosféru jako totální nespokojenost ředitelů těch útvarů s vedením," řekl deníku.

Čech tvrdil, že se mu prý nepodařilo prosadit, aby vůči těmto jednotkám nebyly uplatňovány stejné plošné škrty jako v celé policii. Ředitelé prý žádají, aby mohli nabírat nové lidi a pořizovat nové technologie.

V podstatě analogicky vysvětloval své rozhodnutí vyzvat Martinů k rezignaci v dnešní Mladé frontě Dnes (MfD) i ministr John. "Celostátní útvary, které mají hlavní úlohu v boji s korupcí, nemají podporu. A to personální ani finanční," řekl listu.

Martinů řekl, že ho Čechova kritika překvapila. "Kritizuje tam to, za co on odpovídal, za úkoly, které měl uloženy on ode mne," řekl. Neměl prý náznaky o tom, že by chtělo více ředitelů policejních útvarů odejít. "Věděl jsem o jednom řediteli a ten byl v kompetenci pana Čecha," řekl Martinů. Poznamenal také, že Johnův tlak na jeho odchod koresponduje s tím, že ministr hned po nástupu do funkce volal po tom, aby stál v čele policie jiný člověk.

"Šéfové bezpečnostních sborů mají zvláštní postavení. Není je možno odvolat jen proto, aby si na jejich místo mohl ministr vnitra dosadit 'někoho svého'," kritizoval Johnův postoj stínový ministr vnitra Martin Pecina z ČSSD. Zákon o služebním poměru navíc ministru vnitra neumožňuje, aby policejního prezidenta odvolal "jednostranným rozhodnutím". Lze jej sice odvolat a dosadit do jiné funkce, ale šéf policistů o to musí sám zažádat.

Na dotaz, kam by mohl zamířit po případné rezignaci na post policejního prezidenta, Martinů řekl, že to není na pořadu dne. Někteří lidé mu prý podsouvají místo v diplomacii, nebere to ale prý nyní vůbec v úvahu.