Poslanci schválili novelu, která snižuje platy politiků, soudců a státních zástupců o pět procent. ČSSD ale už ohlásila, že Senát, v němž má většinu, zákon zřejmě kvůli platům žalobců vrátí.

Stále tak není jasné, zda bude platit už od ledna. Pokud by tomu tak nebylo, platy politiků by na začátku roku skokově vzrostly. Podle původních plánů měl stát díky novele ušetřit příští rok 156 milionů korun.

V případě, že by Senát skutečně zákon vrátil, sněmovna by se zřejmě sešla a rozhodla by o něm po Vánocích. "I kdybychom se měli sejít před Silvestrem, budeme o návrhu hlasovat," řekl premiér Petr Nečas (ODS). Takovou možnost naznačovali i sami sociální demokraté.

Platy politiků by podle předlohy měly být nižší po tři roky. Na rozdíl od vládní novely by snížené mzdy žalobců platily jen příští rok, s čímž souhlasila i koalice.

ČSSD neuspěla s návrhem, aby platy žalobců byly o deset procent nižší než soudců. Znovu tento požadavek předloží v Senátu. Protože v něm má většinu, zákon se s ním dolní komoře pravděpodobně vrátí.

"Když neuspějeme na půdě sněmovny, využijeme svou sílu v Senátu, abychom takový návrh předložili," řekl úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Koalice už dříve sociální demokracii obvinila z toho, že pokud nebude zákon platit včas, bude to její vinou. ČSSD totiž v minulosti vetovala jeho schválení už v prvním čtení. Sobotka ale tvrdí, že vláda předlohu podala pozdě a ČSSD chce, aby od ledna platila.

Konec bezplatného létání a MHD

Koalice dnešní vyjádření poslanců ČSSD kritizovala. "Je to takové malé české vydírání," uvedl předseda poslanců TOP 09 a Starostové Petr Gazdík. Ministři práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) a spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) ujišťovali, že vláda příští rok podá návrh na celkovou změnu odměňování státních zástupců. Podle Pospíšila v něm bude zachována tradice, podle níž jsou platy žalobců o desetinu nižší než soudců.

Jak se k dnes schválené předloze postaví senátoři ČSSD, ještě není zcela jasné. Podle svého předsedy Petra Víchy ji pravděpodobně podle ohlášení upraví. "Poradíme se příští středu," řekl Vícha.

Vládní novela počítá s tím, že například základní plat poslanců a senátorů by měl v příštích třech letech dosahovat asi 56.000 korun, o 3000 méně než nyní. Základní plat ministrů by měl klesnout ze 112.500 na 106.800 korun.

Základní plat státních zástupců s nižší než pětiletou praxí u okresního státního zastupitelství by byl příští rok asi 41.100 korun. Základní plat soudce okresního soudu by dosahoval příští rok asi 47.600 korun. Potom by se zvýšil zhruba na 50.100 korun.

Pokud by byly platy od ledna rozmrazeny, činil by například základní plat poslance a senátora až do snížení 75.000 korun. Poslanci na návrh Vladislava Vilímce (ODS) přijali návrh, který platnost zákona mění. Nově to bude od prvního měsíce po jeho vyhlášení.

Předloha také nově odnímá zákonodárcům nárok na bezplatnou městskou hromadnou dopravu. Bere jim rovněž možnost nechat si proplácet vnitrostátní letenky. Oba návrhy předložila Kateřina Klasnová (VV) a poslanci je takřka jednomyslně podpořili. Sněmovna tím prý ušetří čtyři až pět milionů korun ročně. Pro předlohu jako celek se vyslovilo 147 poslanců, proti byl jeden.

"Bylo to nadbytečné privilegium, když poslanci dostávají paušální náhrady na cestování, z nichž si můžou zaplatit cestu autem i hromadnou dopravou, anebo – pokud někdo po tom touží – i tu letenku," řekla HN místopředsedkyně poslanecké sněmovny Kateřina Klasnová (VV). "Navíc v době, kdy se řeší každá koruna, to bylo důležité gesto vůči veřejnosti."

Ke změně se zákonodárci rozkývali až poté, co HN v minulých měsících publikovaly sérii článků o letecké mánii některých poslanců z Ostravska. Jedna zpáteční letenka poslanců přitom stojí osm a půl tisíce korun, ostravským poslancům ji proplácí sněmovna, aniž by museli sáhnout na své náhrady na cestování, které činí 34 tisíc korun. Pendolino je přitom dokáže dopravit ve stejném čase a sněmovní pokladnu to nic nestojí.

Nejvíce proti vyškrtnutí bezplatného létání v pátek protestoval komunistický poslance Miroslav Opálka z Opavy. Jak už dříve HN informovaly, Opálka patří mezi rekordmany mezi poslaneckými aviatiky.

"Vyjednávání o změně nebylo jednoduché. Odehrálo se několik zákulisních jednání, během nichž se ale podařilo získat podporu napříč politickým spektrem," popsala Klasnová, která byla jednou z iniciátorek změny.