Koaliční vláda premiéra Petra Nečase (ODS) ve středu ve sněmovně prosadila přes nesouhlas opozice svůj první státní rozpočet. Počítá se schodkem 135 miliard korun. Poslanci podpořili jen dva přesuny peněz mezi kapitolami ve prospěch vysokých škol a slev na jízdné pro postižené lidi. Opoziční ČSSD a KSČM se svými návrhy na změny rozpočtu neuspěly.

Schodek má proti letošnímu roku klesnout asi o 28 miliard. Příjmy rozpočtu vzrostou proti letošku o zhruba 22 miliard na 1044 miliard korun. Výdaje naopak klesnou o asi šest miliard na 1179 miliard.

Aby bylo možné schodek snížit, bylo nutné, aby parlament schválil čtyři úsporné návrhy zákonů snižující výdaje státu o zhruba 35 miliard korun. Šlo o balíček škrtů v sociální oblasti, o omezení podpory stavebního spoření, snížení příspěvku politickým stranám za mandát a změny v daních z příjmů, například zavedení takzvané povodňové stokoruny.

Pro rozpočet zvedlo ruku 111 koaličních poslanců. Hlasů nutných pro schválení bylo 94. Proti schválení rozpočtu hlasovalo 75 poslanců opozice. Debata a hlasování byla poměrně krátká; vše trvalo necelé tři hodiny.

Vysokým školám půjde na Nečasův návrh miliarda korun navíc na úkor státního dluhu. Ze stejné kapitoly sněmovna přidala na návrh Jitky Chalánkové (TOP 09 a Starostové) 100 milionů korun ministerstvu dopravy na slevy jízdného pro postižené.

Paroubek: Navržený schodek je chimérou

Sociální demokraté neuspěli například s návrhem přidat přes sedm miliard korun na různé dotace zemědělcům. Poslanci zamítli i všechny návrhy, kterými chtěli opoziční poslanci přidat peníze na sociální služby, a to až 1,2 miliardy korun.

Mezi kritiky rozpočtu vystoupil jako první Jiří Paroubek (ČSSD). Prohlásil například, že v důsledku vládních opatření se může růst hospodářství v příštím roce přiblížit nule, což bude znamenat, že v rozpočtu budou chybět peníze. Navržený schodek 135 miliard korun je tak podle něj chimérou a zvýší se spíš na 160 miliard. Podobně mluvil i jeho stranický kolega Michal Hašek, podle kterého je rozpočet postaven na chybné prognóze růstu. Hašek opakoval dřívější Nečasova slova, že jde o rozpočet tupých škrtů.

Další stamiliony se daly ušetřit

Ministr financí Miroslav Kalousek sice seškrtal v rozpočtu na příští rok desítky miliard korun, i tak tak v něm zůstalo docela dost zbytných, nebo dokonce sporných položek. HN zjistily, že vláda mohla bezbolestně ušetřit další minimálně stovky milionů korun.

Nečasův tým se například chystá i příští rok utratit celkem pět milionů za nákup aut pro senátory a ministry vlády. A velký "motorový" apetit má naplánováno i ministerstvo obrany. Hodlá například nakoupit 105 osobních automobilů celkem za 32 milionů korun, pro Vojenskou policii chce pořídit za šest milionů tři terénní auta a nezapomnělo si vyčlenit ani téměř čtyři miliony na čtyři silné motorky, které mají sloužit jako doprovod prezidenta Václava Klause.

"Průměrné náklady na jeden kus velkoobjemového motocyklu činí 0,96 milionu korun," přiznává Vladimír Lukovský z tiskového odboru ministerstva obrany.

Ministerstvo zahraničí se zase chystá dát 70 milionů korun na opravy zastupitelských úřadů v Londýně, Sofii, Limě, Bejrútu, Tokiu nebo v Santiagu de Chile. Tyhle výdaje jsou prý nutné, říká mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář. Utrácet bude i ministerstvo kultury. Oprava sochy Jana Žižky na pražském Vítkově spolkne 11 milionů.