V Praze podala výpověď v rámci odborové akce Děkujeme, odcházíme většina neurologů včetně některých docentů a profesorů. Z neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice odchází 70 procent lékařů, z Fakultní nemocnice Motol 60 procent neurologů a z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady je to 80 procent. ČTK to v neděli řekl předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel.

V případě VFN jde o 35 neurologů. "Zbývajících 30 procent jsou převážně kolegyně na mateřské a penzisté. Pokud se nic nezmění, zůstanou po uplynutí výpovědní doby na klinice většinou jen kolegové bez atestace a kolegové v důchodovém věku,” sdělil lékař Ondřej Doležal ze specializovaného centra pro léčbu roztroušené sklerózy na neurologické klinice VFN.

Podané výpovědi podle něj zcela zastaví na neurologické klinice VFN provoz elitních center pro diagnostiku a výzkum roztroušené sklerózy a Parkinsonovy nemoci a mozkových příhod. Stejně tak prý zastaví i provoz lůžkové části kliniky.

Mezi zaměstnanci, kteří podali výpověď, je například profesorka Eva Havrdová, která vede největší české centrum pro léčbu roztroušené sklerózy. Přednosta neurologické kliniky Evžen Růžička sice zůstává, protest svých zaměstnanců ale podle Havrdové plně podporuje.

Na léčbu pacientů se nedostává

Jako hlavní důvod odchodu uvedli lékaři nespokojenost s kritickým stavem českého zdravotnictví a špatným finančním řízením nemocnic. "Peníze dnes jdou hlavně do betonu a předražené techniky, na léčbu pacientů se nedostává," zlobí se Doležal. Odchod do zahraničí přitom neplánuje žádný ze specialistů z VFN, od března 2011, kdy jim skončí výpovědní lhůta, jsou však rozhodnuti neposkytovat léčebnou péči.

Podle Havrdové by lékaři nejspíš odešli do privátních ordinací, ještě se prý ale uvidí, co se do března stane. Situaci by prý mohlo zvrátit jen to, kdyby se konečně začala řešit neuspokojivá situace ohledně nakládání s penězi ve zdravotnictví, cílem prý rozhodně není ohrozit pacienty. "Děláme to i kvůli těm mladým lékařům, aby viděli, že člověk nemá podléhat tlaku," řekla Havrdová ČTK.

Celkem odejde prý až 3500 lékařů

Celkem již účast v odborové akci Děkujeme, odcházíme a svou výpověď prozatím potvrdilo 3500 lékařů. "K dnešnímu dni máme 3500 výpovědí, a to zdaleka nemáme spočítány všechny nemocnice," řekl předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel. Očekává prý kolem 4000 výpovědí, tedy asi čtvrtiny nemocničních lékařů.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) však řekl, že očekává odchod maximálně 700 z nich. "Jestli jich odejde z těch 4000 maximálně 700, 800 lékařů, tak to pro mě bude velké překvapení," konstatoval ministr.

Podle průzkumu agentury SC&C pro Českou televizi neočekává masivní odchod lékařů ze zdravotnictví ani 60 procent veřejnosti.