Na Vánoce a Silvestr letos pravděpodobně bude pršet, značné ochlazení a sníh by se mohly objevit jen na pár dní mezi svátky. Po většinu ledna pak budou podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) teploty jen mírně nad bodem mrazu. Celkově bude následujících 30 dní bohatých na srážky, teplotně však průměrných.

"Vlivem výraznějšího střídaní teplých a chladných období budou srážky v prvních a posledních dnech dekády převážně dešťové nebo smíšené, místy i mrznoucí, uprostřed období sněhové," předpovídají meteorologové počasí do konce prosince.

Až do Štědrého dne se budou nejvyšší denní teploty pohybovat pár stupínků nad nulou, mezi nulou a minus pěti stupni Celsia bude také v noci. Výraznější ochlazení a sníh se očekává až na první a druhý svátek vánoční, kdy může přes den přituhnout na minus tři stupně, v noci na minus deset stupňů. Poté se však zase začne mírně oteplovat.

Mrazivé počasí nepřinese ani prvních deset dní nového roku. Přes den mohou být až čtyři stupně nad nulou, v noci do minus sedmi stupňů Celsia. Zpočátku se může objevovat sněžení nebo déšť, postupně má srážek ubývat a přidávat se mlhy a inverze.

Zatažené nebe bude provázet i období od 11. do 20. ledna. Srážky budou postupně četnější, v nižších polohách ale může opět místo sněhu padat déšť. Nejnižší noční teploty očekávají meteorologové do minus osmi stupňů, přes den pak mezi minus třemi a plus třemi stupni Celsia.