Tajné dokumenty se už mohou jednoduše měnit ve veřejné také v Česku. Pirátská strana spustila obdobu WikiLeaks, který nazvala PirateLeaks. Hodlá zde zveřejňovat utajované materiály z úřadů a ministerstev. První z nich se objevily online dnes odpoledne, další mají přibýt v následujících dnech.

"Lidé, kteří pracují na pozicích, kde se mohou k něčemu dostat, se na nás už obracejí," řekl HN koordinátor projektu Jakub Michálek. Web má od svého spuštění technické problémy. Podle Michálka je to dáno přetížením serveru.

Dokumenty mohou lidé na server zasílat anonymně. K tomu jim má pomoci seznam serverů, které takové nahrávání souborů umožňují. Dokument je možné také zaslat pomocí anonymní e-mailové schránky nebo prostřednictví webového formuláře přímo na stránce PirateLeaks, který tvůrci stránky označují jako "babybox".

Dokumenty ohrožující bezpečnost státu se neobjeví

Obdržené dokumenty vyhodnotí tým správců webu. Dva editoři zodpovídají za to, aby z podkladů zmizely jakékoli informace, které by vedly k identifikaci původce dokumentu. "Piráti" podle svých slov nechtějí, aby se na stránce objevily dokumenty, které by mohly ohrozit bezpečnost státu.

V budoucnu chtějí tvůrci spolupracovat s nevládními organizacemi, které by jim například mohly poskytovat odborníky na témata, jichž se dotknou jednotlivé dokumenty.

Ne všechny dodané informace však budou pro server použitelné. "Chceme se vyhnout zahlcenosti. Komunikační kanál, na kterém je všechno, tady už je - internet. My chceme publikovat to, co je pro veřejnost skutečně nějak významné," upřesňuje.

Na serveru se tak prý třeba nebudou objevovat informace o tom, že někdo někoho žaluje. Naopak tam bude místo pro materiály, které veřejnosti poodhalí, jak funguje státní správa - celostátně i lokálně.

Jeden z dokumentů, které server zveřejnil, má ukázat pozadí předražené zakázky otevřeného parku v Ústí nad Labem. Další pak má osvětlit vznik novely autorského zákona, o který strana neúspěšně dříve žádala a ministerstvo kultury žádost odmítlo. "Návrh představuje divokou smršť 'zlepšovacích nápadů', kterými výběrčí poplatků jako OSA a Dilia vydělají na veřejném sektoru stovky miliónů. Příprava zákona probíhá zcela mimo veřejnou kontrolu," psal server.

Podle Oldřicha Kužílka z neziskové organizace Otevřená společnost je však také klíčové, aby správci projektu dokázali odfiltrovat drby. "Zprávy o tom, co si který diplomat o kom myslí, jsou sice peprné, ale pro společnost nemají smysl. Je to jen slídilství. Naopak skutečné informace o tom, že někdo krade nebo vraždí, mohou být přínosné," vysvětluje Kužílek, který se tématu otevřené státní správy dlouhodobě věnuje.

Tomu, že by úřady pod tlakem zveřejňování začaly fungovat jinak nevěří. "Myslím, že to nebude mít povahu skládačky, která by vedla k systémovým změnám. Spíše se dá čekat, že se jednou vynoří něco ze školství a jindy z armády," uvažuje. Právě přístupnější instituce přitom Michálek zmiňuje jako jeden ze svých hlavních cílů. 

O slovo se hlásí i další

Shromažďovat utajené dokumenty se však v Česku nechystá jen PirateLeaks. S podobným nápadem už přišel také webový vývojář a optimalizátor Luděk Kvapil. Tomu se dokonce před pár dny podařilo získat doménu WikiLeaks.cz, o níž Pirátská strana marně usilovala.

Domluvil se totiž s původním majitelem adresy. Svůj projekt však chce spustit až koncem ledna. "Teď spolu s dobrovolníky připravujeme vznik neziskové organizace, která bude server spravovat. Pak musíme technicky zajistit bezpečnost pro naše zdroje," popisuje Kvapil.

Stadium vývoje zatím připomíná i další server - 1com.cz, na němž "šéfredak'tor" láká ke společnému očišťování společnosti od korupce a podvodů. Kdo za projektem stojí, ale není možné dohledat. Doména je registrována na anonymního majitele.