Oldřich Martinů skončí k závěru letošního roku ve funkci policejního prezidenta. Oznámil to po středečním jednání s prezidentem Václavem Klausem.

Klaus, který v úterý zprostředkoval dohodu znesvářených koaličních stran, ve středu Martinů přijal a udělil mu stříbrnou plaketu. V dopise uvedl, že Martinů "vynaložil velké úsilí k tomu, aby policejní sbor byl kompetentní, profesionální a plně funkční".

Na odchodu policejního prezidenta se dohodly také koaliční strany na Hradě před úterním hlasováním o nedůvěře vládě. Trvaly na tom Věci veřejné (VV). Martinů potvrdil, že dosud tajná dohoda bod týkající se policejního prezidenta obsahuje. Do úterka za ním stál předseda vlády a ODS Petr Nečas.

"Byl jsem informován, že rezignuje k 31. prosinci. Beru tento krok na vědomí, byl očekávaný," řekl premiér po jednání vlády. Nešlo podle něj dlouhodobě akceptovat napětí mezi policejním prezidentem a ministrem vnitra.

John však navzdory sporům Martinů poděkoval za odvedenou práci, ale připomněl, že spolu nenacházeli společnou řeč v celé řadě věcí, včetně prosazování priorit nynější vlády. Neshodli se prý ani při plánování a prosazování některých koncepčních a transformačních kroků.

Premiér Nečas současně odmítl komentovat, zda je Martinů odchod součástí úterní dohody koaličních stran moderované prezidentem Václavem Klausem. Jde podle něj o džentlmenskou dohodu, kterou neporuší.

"Byla to schůzka nejvyšších ústavních činitelů a já jsem byl rozhodnut závěry této schůzky akceptovat," popsal Martinů svůj pohled na úterní jednání na Hradě. Hovořil i o uklidnění situace a "vytvoření podmínek pro klid na práci". Žádné pochybení si nepřipouští. V aféře kolem už bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) prý nezpůsobil žádný únik informací, jak mu vytýkal ministr vnitra a předseda VV Radek John. K rezignaci John vyzval Martinů ale už dříve.

Výběrové řízení

Martinů u policie zůstane, ministr vnitra a předseda VV Radek John mu slíbil podporu vlády při zahraničním angažmá, řekl. Pro policejního prezidenta je prioritou místo u unijní policejní organizace Europol, možností je však podle něj více.

Na funkci policejního prezidenta bude vypsáno výběrové řízení. Do doby, než bude nástupce Martinů jmenován, povede policii podle dohody s Johnem některý ze zástupců policejního prezidenta. "Který to bude, oznámí pan ministr vnitra zcela jistě ještě do konce roku," uvedl Martinů, který bude od ledna působit v mezinárodním oddělení prezidia.

Nyní má policejní prezident dva náměstky - Ivana Bílka pro vnější službu a bývalého šéfa protikorupční policie Jiřího Nováka pro ekonomiku. Místo náměstka pro službu kriminální policie a vyšetřování je neobsazené, v listopadu na pozici rezignoval Viktor Čech. John Čechův odchod označil za velmi znepokojující signál, zároveň jej jmenoval svým náměstkem.

Klaus ve středu udělil končícímu policejnímu prezidentovi stříbrnou plaketu. V dopise uvedl, že Martinů "vynaložil velké úsilí k tomu, aby policejní sbor byl kompetentní, profesionální a plně funkční". Policejní prezident neskrýval před novináři dojetí.

Naopak o Johnovi se Klaus v ve středeční Mladé frontě Dnes vyjadřoval kriticky. Sám se prý nedívá na policii "triviálním politizujícím způsobem jako pan ministr vnitra". Johnovu "ideovému či politickému zakotvení" vůbec nerozumí, řekl.

Vedle Martinů by měl podle odborové organizace Unie bezpečnostních složek (UBS) odstoupit i John. UBS, která má asi 3000 členů, ve středu ráno oba vyzvala k rezignaci na svém webu. Martinů podle odborářů ztratil důvěru řadových policistů a nezvládl svou vysokou manažerskou funkci. John je podle odborářů nekompetentní a neznalý problematiky. "Ministr vnitra Radek John nezvládl tuto funkci, a měl by tedy v zájmu ČR podat demisi," uvedla unie.


Hlavní události okolo sporů ohledně policejního prezidenta Oldřicha Martinů, o jehož výměnu usilovaly Věci veřejné:

11. července - Nynější ministr vnitra Radek John (VV) dva dny před svým jmenováním do funkce ministra připustil, že by mohl odvolat policejního prezidenta Oldřicha Martinů. Johnovi mimo jiné vadilo, že policie nešetří, a přitom by podle něj měla uspořit pět miliard korun.

1. října - Česká televize informovala, že ministr vnitra John vrátil policejnímu řediteli Martinů k přepracování návrh na úspory v jeho úřadu. Martinů údajně nesplnil Johnův pokyn, že z policejního ředitelství musí odejít 600 zaměstnanců.

24. listopadu - Náměstek policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování Viktor Čech rezignoval, od Martinů prý necítil podporu pro své kroky. John poté Čechův odchod označil za velmi znepokojující signál, zároveň jej jmenoval svým náměstkem. John uvedl, že premiérovi Petru Nečasovi (ODS) už dříve navrhoval určitá jména na osobu nového policejního prezidenta, premiér s nimi ale nesouhlasil.

29. listopadu - Ministr John vyzval policejního prezidenta k rezignaci. Odůvodnil to údajně neutěšenou situací v policii. Nečas Johnovi vytkl, že ho o výzvě k rezignaci Martinů předem neinformoval.

1. prosince - Policejního prezidenta Martinů přijal prezident Václav Klaus. Policejní šéf se poté sešel i s premiérem Nečasem. Martinů jednání považoval za pozitivní.

3. prosince - Ministr vnitra John seznámil prezidenta Klause s 19 konkrétními body, které jej vedly k tomu, že vyzval policejního prezidenta k rezignaci. John ale tyto body odmítl zveřejnit. Ministr vnitra a předseda VV John připomenul, že výměna policejního prezidenta byla už v létě tématem jednání koalice. Média poté uvedla, že John Martinů vyčítá, že nesnížil personální stav prezidia o 30 procent a v době šetření jel na služební cesty do exotických destinací. Důvodem Johnovy výzvy k rezignaci Martinů byly prý i informační úniky a nespokojenost šéfů útvarů se situací v policii.

17. prosince - Martinů se sešel s premiérem Nečasem ohledně údajné korupční kauzy ve Státním fondu životního prostředí, kvůli níž v polovině měsíce rezignoval ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS). Kvůli kauze opoziční ČSSD oznámila, že vyvolá hlasování o nedůvěře vládě. Postupem Martinů se poté z Johnova podnětu začala zabývat policejní inspekce. Podle Johna bylo jednání nestandardní a Martinů na něm údajně vynášel citlivé informace z vyšetřování případu. Martinů ale řekl, že žádné informace z vyšetřovacího spisu nevynesl, protože jej ani nezná.

20. prosince - Koaliční lídři opakovaně jednali o kauze kolem odstupujícího ministra Drobila. Představitelé Věcí veřejných (VV), kteří předčasně opustili jednání, trvali na odchodu šéfa policie. Podporu vládě při nadcházejícím hlasování o nedůvěře vládě ve sněmovně podmiňovali odchodem Martinů. Důvodem odchodu VV z jednání bylo, že premiér Nečas těsně před koaliční schůzkou spojil výměnu na místě policejního prezidenta se změnami v čele ministerstva vnitra vedeného Johnem.

21. prosince - Koaliční vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV) ve sněmovně ustála hlasování o nedůvěře. Zástupci VV po předchozí schůzce lídrů koalice s prezidentem Klausem oznámili, že proti vládě hlasovat nebudou. Do budoucna nicméně chtějí důvěru spojit s postupem proti korupci a obsazením funkce policejního prezidenta. Neoficiální informace hovoří o tom, že podle dohody koaličních stran policejní prezident Martinů z funkce brzy odejde.

22. prosince - Oldřich Martinů po jednání s prezidentem Václavem Klausem oznámil, že skončí k závěru letošního roku ve funkci policejního prezidenta.