Likvidace státních podniků v číslech

143

vybraná ministerstva se starají o 143 státních podniků nebo akciových společností s podílem státu, které jsou nyní v likvidaci nebo konkurzu

 

29 - Ministerstvo zemědělství

Odhadovaná tržní hodnota: 418,3 milionu korun

U 12 podniků bude požádáno o výmaz do konce roku, u dalších do konce března 2011.

 

21 - Ministerstvo pro místní rozvoj

Odhadovaná tržní hodnota: 34 milionů korun

Předpokládané ukončení likvidací: do konce roku 2012.

 

27 - Ministerstvo financí

Odhadovaná tržní hodnota: ministerstvo odhad neposkytlo.

 

60 - Ministerstvo průmyslu a obchodu

Odhadovaná tržní hodnota: ministerstvo odhad neposkytlo.

Úředníci: "Termín ukončení činnosti státních podniků v likvidaci nelze určit."

 

6 - Ministerstvo dopravy

Odhadovaná tržní hodnota: ministerstvo odhad neposkytlo, ale majetek čtyř podniků, kam ministerstvo poslalo likvidátory (zbytek určil soud), odhaduje úřad na 18,6 milionu korun.

Ta zpráva vyvolala dokonalé déja vu. Těsně před nástupem nového ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského vyměnil ministerský úředník likvidátory ve všech dvaceti státních podnicích, které spadají pod úřad. "Bylo to velmi netransparentní, navíc i velmi podivné," rozčiloval se tehdy Jankovský a funkce likvidátorům vrátil.

Likvidátory však na podzim znovu odvolal. A opět netransparentně.

Veletoče s likvidátory ze všeho nejvíc dokládají, že dvacetileté vypořádání se socialistickými státními podniky není zdaleka u konce. A že ve stínu stamilionových ministerských zakázek se odehrává přetahovaná o méně tučnou, přesto stále zajímavou kořist.

HN se v minulých dnech pokoušely zmapovat zákulisí likvidace státních podniků. Výsledný obrázek, sestavený z interních dokumentů ministerstva a svědectví zasvěcených, má však nanejvýš rozostřené kontury. Není jasné, jak odvolaní likvidátoři pochybili. Není jasné, kdo může za protahování likvidací. Je jen jasné, že na nich vydělávala kancelář exministra Němce.

Jakýsi audit

"V postupu likvidátorů byla zjištěna závažná pochybení spočívající v nepřiměřeně vysokých nákladech na likvidaci, umělých průtazích a profesních pochybeních," obhajuje nejnovější odvolání Jan Dvořák z ministerstva pro místní rozvoj. Odmítá být konkrétnější. Ani pátrání po auditu, který k prohřeškům dospěl, není úspěšnější. Snad jen, že slovo audit je nadnesené. Ministr si vyžádal od odvolaných - a znovu jmenovaných - likvidátorů report a úředníci si jej přečetli. "Z předložených informací a ve spojení s osobními či telefonickými kontakty s likvidátory byl zpracován jakýsi interní audit," přiznává nakonec Dvořák.

O "jakémsi interním auditu" se likvidátoři dozvěděli z tiskové zprávy ministerstva. "Jsou to takové obecné teze, které se dají vyslovit kdykoliv, ale mnohem hůře se dokazují," říká odvolaný likvidátor Jan Chalupa. "Umělé průtahy? Nesmysl. Sám jsem psal na ministerstvo, že likvidace některých podniků může skončit," přidává se další z odvolaných Josef Houdek.

Exministr Němec

Odvolané likvidátory nespojuje jen pocit křivdy. Mnohem uchopitelnější - s pomocí interních dokumentů - je jejich souboj s advokátní kanceláří bývalého ministra pro místní rozvoj Pavla Němce. Jen v roce 2008 inkasovala tato kancelář od sedmi státních podniků 2,8 milionu korun za právní služby. Chalupa, Houdek a spol. však odmítli platit. "Jestliže za jeden mail o dvou větách chtěli tisíc osm set korun, tak mi to připadalo neřestné," říká Chalupa s tím, že ministerstvo o nevýhodných smlouvách, které v podnicích uzavřeli předchozí likvidátoři, informoval.

Exministr Němec se přitom nikdy od svého někdejšího působiště plně neodpoutal. Ostatně i při první, letní čistce mezi likvidátory byly odhaleny jeho stopy. Jak tenkrát zjistil Radiožurnál, posudek, kvůli němuž byli likvidátoři poprvé odvoláni, pocházel z dílny advokátní kanceláře Pavla Němce.

Právě po posudku z exministrovy dílny usedl na místo odvolaných likvidátorů Ladislav Vilimovský, jenž byl už na jaře 2002 odvolán z funkcí likvidátora u firem, které spadaly pod ministerstvo průmyslu a obchodu. V roce 2005 pak Nejvyšší kontrolní úřad kritizoval řadu jeho sporných kroků při likvidování majetku státních firem. A ještě jeden útržek z historie: Vilimovského firma Ladi působila také na ministerstvu v době, kdy mu šéfoval Pavel Němec.

Nejnověji však Vilimovského jméno na seznamu nových likvidátorů nefiguruje. "Jde ale o jednu partu, která cítí poslední šanci něco utrhnout," myslí si Chalupa. A Houdek se přidává: "Nyní už nic nebude bránit doplacení všech faktur advokátních kanceláří."

Ministerstvo však oficiálně trvá na svém: poslední čistka mezi likvidátory byla oprávněná. "Mezi pochybení likvidátora Houdka patřily například umělé průtahy u likvidací nebo profesní pochybení u likvidací," řekl Dvořák z ministerstva na opakovaný dotaz HN.