Také v roce 2010 reportéři HN narazili při kontrole majetkových poměrů politiků na věci, které vyvolávají podezření o nepříliš čisté hře některých ústavních činitelů.

Seriál Konta X mimo jiné odhalil, že:

- Pětaosmdesátiletý otec exstarosty Prahy 1 Filipa Dvořáka (ODS) nakoupil v minulých čtyřech letech byty za 33 milionů. Politik odmítl říct, kde na to vzal. Toto je nejčerstvější kauza, kterou se reportéři HN v rámci Kont X zabývají.

- Exposlanec Tomáš Hasil (ODS), jenž se jako vládní zmocněnec podílel na organizaci zadluženého libereckého lyžařského šampionátu, ve stejné době umořil ze dne na den z vlastního hypotečního úvěru 1,2 milionu korun.

- Nový poslanec TOP 09 Václav Cempírek jezdí vlakem, který má jako poslanec zadarmo. Zároveň mu ale ze sněmovních fondů chodí měsíčně skoro 30 tisíc na výdaje na dopravu.

- Poslankyně Zdeňka Horníková (ODS) platí jako asistenta svého syna, její stranický kolega Tomáš Úlehla manželku. Dcera místopředsedkyně sněmovny Vlasty Parkanové pracuje pro dva poslance TOP 09.

- Poslanec Václav Klučka z ČSSD u sebe jako asistenta od loňska držel zbrojařského lobbistu Richarda Hlavatého.

HN přišly i na další křiklavé příklady podezřelých případů. Zde je přehled:

LEDEN: Tendr na sčítání lidu

Největší kauzy HN 2010 aneb Konta X
pro zvětšení klikněte obrázek

Začalo to rozhovorem HN s Vladimírem Kovářem, zakladatelem softwarové firmy Unicorn, která se právě ucházela o půlmiliardovou zakázku od ČSÚ. Kovář prohlásil, že jeho lidé dostali anonymní nabídku: za 20 milionů si vítězství v soutěži koupit.

HN začaly pozadí tendru na počítačové zajištění sčítání lidu rozkrývat. Nejprve zjistily, že kromě Hewlett-Packard, pozdějšího vítěze, a Kovářova Unicornu se žádná z velkých mezinárodních ani českých společností do soutěže nepřihlásila. Shodovaly se totiž v jednom: podmínky zakázky jsou napsané na míru koncernu HP. Podivná byla i cena: nabídka, s níž HP vyhrál, byla o 110 milionů vyšší než Kovářova nabídka.

Statistici se navíc pokoušeli tajit, kdo vlastně o vítězi zakázky rozhodoval. Nakonec ale přiznali, že v komisi seděli dva lidé, kteří vůbec na tuto oblast odborníky nebyli. A nakonec vyšlo najevo, že nabídky ani komise podrobně nehodnotila - vše jí zpracoval zcela neznámý expert na IT, který dřív působil v HP.

Kauzu vyšetřovala policie, ovšem po pár měsících ji uzavřela s tím, že nedokáže zjistit, zda šlo o korupci.

Auta pro poštu

Je to příběh, jak snadno může státní podnik ušít zakázku na míru známému podnikateli. A jak vše končí do ztracena. HN vypátraly, že Česká pošta vypsala zakázku na čtvrtmiliardový nákup nových automobilů - dodávek pro rozvážení balíků.

Tendry se odehrály dva. V prvním kdosi napsal podmínky pro účast v soutěži tak šikovně, že nemohl vyhrát nikdo jiný než značka Ford. A tu v soutěži zastupoval Antonín Charouz. Jednoduše: pošta požadovala takovou nosnost vozů, jakou mají - v kombinaci s ostatními parametry - jen fordy.

Do druhého výběrového řízení se pak už přihlásil opět jen Charouz a pak Fiat. Ovšem znovu pošta nahrála fordům: italskou značku vyloučila kvůli nesplnění formálních podmínek tendru, Fiat prý neměl požadované reference. HN navíc zjistily, že ve vedení pošty seděl v době zakázky člověk, který pracoval právě pro Charouze.

Kauza se dostala na antimonopolní úřad a ten nakonec tendr zrušil. Pošta pak slíbila, že bude důsledně dohlížet na to, aby všechny zakázky už byly fér.

BŘEZEN: Půlmiliardový výlet na Chelsea

Dva úředníci třebíčského vodárenského svazku Miloš Kokeš a Luděk Kotrba nejprve v komisi rozhodovali o největší investiční zakázce v jeho historii. Když projekt bezmála za půlmiliardu korun přiklepli sdružení firem kolem společnosti Outulný, nechali se pozvat majitelem Svatoslavem Outulným na utkání Chelsea-Liverpool.

O společném výletě věděli jen zasvěcení, HN se ovšem podařilo získat dokumenty, které přinutily aktéry aféry promluvit veřejně. Dva vlivní úředníci se tak rázem ocitli ve vážném podezření z korupce. "Mrzí mě to. Došlo mi až pozdě, že by to mohl někdo proti mně využít," reagoval tehdy Kokeš.

Na tendr si přitom už dřív stěžovaly firmy, které neuspěly. Prý bylo výběrové řízení psáno na míru právě Outulnému. Případem se i proto začala zabývat protikorupční policie.

"Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení a v současné době probíhá prověřování," řekl nyní HN policejní mluvčí Roman Skřepek.

KVĚTEN: Bendlovi sponzoři

Jak HN vypátraly, ODS sponzorovaly firmy, které mají personálně blízko ke společnosti Czech Radar. V době, kdy ODS milionové dary dostala, prošel sněmovnou extrémně rychle zákon, který Czech Radaru zajistil stamilionový byznys. Poslanci během pouhého měsíce přijali návrh, jenž zavedl možnost pokutovat kamiony, jejichž přetížení za jízdy zjistí speciální váhy.

Takové zařízení v Česku vyráběla jako první právě firma Czech Radar. Změna prošla v době, kdy byl ministrem dopravy místopředseda ODS Petr Bendl, jenž váhy Czech Radaru zkoušel už coby středočeský hejtman.

A k Bendlovu jménu se váže ještě jeden podezřelý sponzorský dar, na nějž upozornily HN: středočeská ODS dostala půldruhého milionu od firmy S. K. I. Plus, která sídlí v činžáku na kraji Plzně. Firma měla v roce 2008 zisk zhruba tři miliony. V době ekonomické recese tedy dala ODS polovinu svého zisku z předešlého roku.

SRPEN: Křídla poslanců

Na začátku všeho bylo prohlášení šéfky sněmovny Miroslavy Němcové, že se začne šetřit na poslaneckých letech z Ostravy do Prahy. Dotaz HN, kdo ze zákonodárců si v posledních měsících nechal letenku proplatit, rozpoutal nečekané drama: kancelář sněmovny odmítala jména poslanců - aviatiků vydat a předvedla celou plejádu obstrukčních triků.

Nakonec musel aparát vedený letitým kancléřem Petrem Kynštetrem kapitulovat a vydat alespoň současné létající poslance. Veřejný tlak navíc přinutil politiky, aby se shodli a bezplatné létání vyškrtli ze seznamu poslaneckých benefitů.

"Bylo to nadbytečné privilegium, když poslanci dostávají paušální náhrady na cestování, z nichž si můžou zaplatit cestu autem i hromadnou dopravou," řekla místopředsedkyně poslanecké sněmovny Kateřina Klasnová (VV).

ZÁŘÍ: Jak šetří poslanci

HN mapovaly umístění poslaneckých kanceláří a zjistily, že ČSSD převzala manýry KSČM. Kanceláře si socialisté velmi často zřizují v sídle strany, sami sobě nastaví nejvyšší možné nájemné a tahají tak z eráru náhrady na nájem kanceláří do stranické kasy. Úřadující předseda strany Bohuslav Sobotka tento postup dokonce označil za svůj nápad, jak ušetřit.

Činili se i nováčci - ministr kultury Jiří Besser z TOP 09 si kancelář pronajal od svého kamaráda, jeho stranická kolegyně Iva Schejbalová zase posílala desetitisíce organizaci Orel, v jejímž vedení sama působí.

Most načerno

Česko má symbol plýtvání peněz určených na stavbu dálnic. Je to přemostění Pražského okruhu u Komořan, ke kterému ovšem nevede žádná cesta. HN jako první podrobně vylíčily, že most vedoucí odnikud nikam stál 100 milionů a úředníci navíc dali podnět k tomu, aby jej stavební firmy zbouraly. Stojí načerno.

Základní potíž je v tom, že se lidé v Komořanech nedokázali včas dohodnout, kudy povede příjezd na nově budovaný okruh. Mezitím stavaři došli se stavbou okruhu až ke Komořanům a hrozilo další zdržení už tak zpožděné stavby.

Magistrát tedy vydal na most povolení a ředitelství ho nechalo v srpnu postavit. Pak se ale do hry vložil v roli arbitra Odbor výstavby městské části Praha 12. Podle něj nebylo ohledně stavby řádně dokončeno územní řízení a most by se měl zbourat.

ŘÍJEN: Pražská symbióza

V době, kdy se v zákulisí pražského magistrátu tajně dohadovala koalice ODS a ČSSD, HN se detailně věnovaly finančnímu rozměru politického souručenství. A záhy bylo jasno: ODS si původně opoziční ČSSD koupila štědře honorovanými posty v městských firmách.

Šéf ČSSD Petr Hulinský musel nakonec sám přiznat, že od roku 2007 do roku 2009 v městských firmách vydělal 12,3 milionu korun (z výročních zpráv podniků je možné dojít k částce blížící se 19 milionům).

Hulinského odměny se staly symbolem dosavadní politické symbiózy na pražské politické scéně. Navíc Hulinského stranický kolega Miroslav Poche HN prozradil, že část městských odměn skrytě posílal do stranické pokladny. I díky tomu se nové vedení magistrátu zavázalo, že brzy nastaví transparentnější pravidla pro odměny zastupitelů.

LISTOPAD: Vysátá nemocnice

Když se nemocnice v Brandýse nad Labem prodávala do soukromých rukou, měla 35milionový dluh, ale vcelku fungující zdravotnické zázemí, pozemky za 38 milionů korun, polikliniku v Čelákovicích a dva lukrativní domy. Nyní, tři roky po privatizaci, je výčet majetku podstatně stručnější, zjistily v listopadu HN.

Firma PP Hospitals, která si nemocnici s veškerým majetkem od Středočeského kraje koupila za 7,8 milionu korun, postupně rozprodala oba domy, čelákovickou polikliniku i pozemky za 38 milionů korun. Zbyla jen zcela vysátá nemocnice, jejíž dluh je proti stavu před privatizací dvojnásobný. Firma PP Hospitals v říjnu torzo nemocnice přeprodala za neznámou částku jiné společnosti.