Nejen s využíváním nadstandardních benefitů, ale možná i s financováním politických stran mohou být spojeni manažeři Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v Ústeckém kraji. Říká to v rozhovoru pro páteční HN ministr dopravy Vít Bárta (Věci veřejné), který zároveň odmítá podrobně vysvětlit, zda detektivové z jeho bývalé firmy ABL v minulosti sledovali politiky z ODS. "Těším se do soudní síně, půjde tam o velké peníze," reaguje ministr na adresu informací MF DNES.

Bárta se stal jednou z ústředních postav tohoto týdne. V nedělním pořadu Otázky Václava Moravce totiž prohlásil, že chce podat trestní oznámení na manažery ŘSD v Ústeckém kraji, protože jsou podle něj řízení Petrem Bendou (ČSSD) a vlivným podnikatelem Patrikem Oulickým, označovaným za takzvaného kmotra ODS. V pátek trestní oznámení na manažery chomutovské správy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) opravdu podal. V oznámení je jmenován i manažer Tomáš Hoffman, který údajně využíval automobil od stavební společnosti Skanska. ČTK to oznámil mluvčí úřadu Jakub Ptačinský.

"Oznámení bude doplňováno o další skutky, které vyplynou z auditu, jenž v tuto chvíli běží," vysvětlil Ptačinský. Budova chomutovského krajského ředitelství ŘSD byla zapečetěna na příkaz generálního ředitelství, které svůj krok konzultovalo s ministrem Bártou. Zapečetěna zůstane zřejmě do pondělí. Veškerou dokumentaci v budově hlídá bezpečnostní agentura, uvedl Ptačinský.

Mluvčí ŘSD Martina Vápeníková ČTK řekla, že řízením chomutovského ředitelství byl dočasně pověřen ředitel pražského ředitelství Jiří Mayer. Dodala, že v pondělí má vedení ŘSD přímo v Chomutově celou situaci řešit. Zabývat se má i případným odvoláním chomutovských manažerů.

"Nemohu to vyloučit. Mám více indicií, ale ať konají orgány činné v trestním řízení," říká v rozhovoru pro HN k financování politických stran přes ŘSD Bárta, na kterého kvůli jeho výrokům podali trestní oznámení nejen Petr Benda, ale také bývalý premiér Jiří Paroubek. 

Firmy se prý obohacují i použitím nekvalitních materiálů

Bárta tvrdí, že při korupci u veřejných zakázek nejde jen o provize. "Ten stav je velmi sofistikovaný, to není nějaká banda amatérů. U jedné firmy, která figuruje i v ústeckém konsorciu, už několik dní řešíme, jak je možné, že dodala na dva úseky dálnic necertifikovaná svodidla. Když tam dáte plagiát, asi to bude levnější než originály. Cest, jak se obohatit, je mnohem víc, než že máte provizi z nějaké zakázky. Objevujeme nejen plagiáty, ale i jiné nekvality, třeba v materiálech a tam si pokládáme otázku, do jaké míry to je úmysl ušetřit a do jaké míry je to pro někoho vedlejší příjem," popisuje ministr.

Bártova čistka v Ředitelství silnic: Židle se kýve i pod manažery z ODS - čtěte ZDE

Paroubek se přidal k Bendovi a podal trestní oznámení na ministra Bártu - čtěte ZDE

Benda podal na Bártu trestní oznámení. Dám si ho k večeři, vzkázal mu ministr - čtěte ZDE

Ministr Bárta slíbil, že do konce tohoto týdne zveřejní důkazy, jimiž svá slova podpoří. Vyšetřování případu by však podle něj mohly zkomplikovat údajně chystané změny ve vedení státních zastupitelství.

V pátek Bártu ke zveřejnění důkazů vyzval předseda ODS v Ústeckém kraji Jan Kubata, protože prý podání trestního oznámení žádným zveřejněním důkazů není. Podle něho je celá věc zpolitizovaná, protože vyjádření ministra spojují ŘSD i s ODS. Dodal, že Oulický i chomutovský ředitel ŘSD Renné Komínek jsou členy ODS, ale jen řadovými, kteří se údajně osobně neznají. Kubata také Bártu obvinil, že již v neděli mluvil v České televizi o výsledcích auditu, auditoři ale prý do Chomutova dorazili až v pondělí. Dodal, že na chomutovském ředitelství nejspíše byly nějaké problémy s využíváním automobilů, prý je to ale záležitost vedení ŘSD, kterou je třeba prošetřit.

Obsáhlý rozhovor s Vítem Bártou najdete v pátečních HN