Jak vnitro pere

Oč jde?

Praní špinavého prádla z celého ministerstva získala firma Dočista Langerova známého - olomouckého podnikatele Tomáše Paclíka. Za tři roky inkasovala společnost od vnitra čtyřiapadesát milionů korun.

O peníze

Firma přitom prala v ministerské prádelně, kterou si od úřadu pronajala za pět tisíc korun měsíčně. Znalci určili, že pronájem budovy by měl stát měsíčně až čtvrt milionu korun.

Kdosi se postaral o to, aby zmizely listinné důkazy o zakázce na prádelnu špinavého textilu ministerstva vnitra.

Budou-li chtít někdy vyšetřovatelé zjistit, za jakých okolností dostal známý exministra Ivana Langera smlouvu na čtyřiapadesát milionů korun, narazí na těžkou překážku: z úřadu zmizely dokumenty o vypsání výběrového řízení. Ale nejen to. V budově Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra, které údajný tendr vypsalo, chybí i evidence návštěv, takže není možné zpětně dohledat, kdo citlivé materiály zničil.

Ztracené dokumenty by přitom mohly rozptýlit všechny pochybnosti: Langerův známý, olomoucký podnikatel Tomáš Paclík, tvrdí, že zakázku na praní resortního prádla před dvěma lety vyhrál v řádné veřejné soutěži. Jenže současné vedení ministerské organizace záznamy o tendru nenašlo. A marně je hledali i auditoři společnosti Ernst & Young, kteří pro vnitro vypracovali audit.

"Jestli ti pánové dělali výběrové řízení, je jejich jediná obrana, že ty papíry najdou," řekl HN současný ředitel Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra Tomáš Homola, který do funkce nastoupil loni v listopadu.

"Slyšel jsem, že se tady něco skartovalo. Problém je, že se zrušila evidence vstupu do budovy. Já proto nezjistím, kdo kdy do budovy přišel a jestli se případně na skartaci podílel," dodal Homola.

Paclík: Mám, ale nedám

Paclíkova firma Dočista nicméně dál trvá na tom, že se zúčastnila tendru. "Máme k dispozici dokumenty k tomuto výběrovému řízení," uvedl předseda představenstva firmy Jan Mleziva.

Většinový akcionář společnosti Tomáš Paclík původně slíbil, že reportérům HN dokumenty ukáže. Na včerejší schůzce však tvrdil, že nemůže - je prý vázán mlčenlivostí. A stejný postoj zaujala i firma KPMG, která pro ministerstvo údajnou soutěž organizovala. "Tento prodej byl organizován prostřednictvím výběrového řízení, do kterého bylo pozváno šestnáct společností. Z důvodu smluvního závazku mlčenlivosti vám nemůžeme poskytnout detailnější informace," reagoval písemně na otázky HN Alex Verbeek, partner KPMG.

Nečas i Vondra: Neptejte se

Současné ministerstvo vnitra v čele s Radkem Johnem (VV) zvažuje, zda kvůli kauze podá trestní oznámení. Rozhodnout se má podle podkladů, které jim do pátku měly dodat jednotlivé ministerské organizace.

Exministr Langer, jenž je i bez oficiální stranické funkce považován za zákulisního stratéga strany, tvrdí, že o Paclíkově zakázce nevěděl. A dál zjevně požívá důvěry současných špiček ODS (sám Langer v minulých dnech opakovaně řekl, že premiérovi Nečasovi radí v bezpečnostních otázkách).

"Od chvíle, kdy jsem se stal předsedou vlády, jestli jsme se viděli pětkrát? Takže já se nebudu tvářit, že najednou neznám někoho, koho znám osmnáct let ze své práce. A za druhé, jak máte vyvrátit něco, co prostě není pravda?" reagoval včera Petr Nečas na otázku, zda se nechce od Langera coby předseda protikorupční vlády distancovat.

A mluvit o Langerovi odmítá i ministr obrany Alexandr Vondra. "K tomuto se kvalifikovaně vyjádřit neumím. Neumím rozlišit mezi tím, co je pravda, a co je určitá kampaň," reagoval Vondra. Nad další kauzou, v níž agentura ABL sledovala politiky ODS a která míří na faktického lídra VV Víta Bártu, se však rozsáhle pohoršil.