Výběrové řízení na nového policejního prezidenta není podle ODS v souladu se služebním zákonem. Občanští demokraté se proto nebudou účastnit práce komise ustavené ministrem vnitra Radkem Johnem (VV). Soudí navíc, že konkurz je vypsán pro předem vybraného uchazeče, a to prý pro Johnova náměstka Viktora Čecha. Novinářům to v pondělí řekli místopředsedové sněmovního branného a bezpečnostního výboru Jan Vidím a Jana Černochová (oba ODS). Pokud se situace nezmění, výbor by ji měl podle nich projednat. Ministerstvo vnitra kritiku odmítlo.

"Chceme, aby výběr policejního prezidenta proběhl v souladu se zákonem bez pochybností. Výběrové řízení je velmi, ale velmi zpackané," uvedla Černochová. John však už dříve zdůraznil, že konkurz legální je. "Stojíme si za naším výkladem služebního zákona," řekl v pondělí ČTK mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák.

Konkurz nemůže být podle občanských demokratů dříve, než se vyřídí žádosti o přeřazení policejních náměstků na místo policejního prezidenta. Do výběrového řízení se přihlásil i náměstek Petr Bílek. "Je třeba respektovat kariérní řád," podotkl Vidím.

Zpochybnil také Čechovu přihlášku, protože policejní sbor opustil a je nyní občanským zaměstnancem vnitra. Novák ČTK řekl, že Čech již prošel testy a splnil všechny podmínky pro případné přijetí do služebního poměru.

"Není tam za stranu, ale jako odborník"

Pochyby ODS budí i to, že výběrové řízení vyhlásilo vnitro, a nikoli policejní prezidium. Podle Vidíma k tomu má pravomoc jen policejní prezident nebo člověk, který ho zastupuje.

V komisi jmenované Johnem je i jeho první náměstek Jaroslav Salivar, který je na vnitru za ODS. Občanští demokraté tvrdí, že Salivar v ní zasedá jako odborník, nikoli za stranu. "Jde o rozhodnutí ODS a my ho budeme respektovat," reagoval Novák.

O favoritu Věcí veřejných, někdejším náměstkovi policejního prezidenta Čechovi si podle Vidíma "cvrlikají vrabci na střeše". Jeho náměstky by pak měli být podle Vidímových informací náměstkové policejních ředitelů Vysočiny a Jihomoravského kraje Tomáš Martinec a Petr Lessy a vedoucí oddělení strategického plánování policejního prezidia Petr Osvald.

"Uvidíme, zda se opravdu postaví do vedení policie," dodal Vidím. Novák to odmítl. "Předem není nic dohodnuto," uvedl mluvčí a zopakoval, že výběr bude provádět poradní a výběrová komise a že ministr bude její závěry plně respektovat.

Podobně mají výtky k výběru policejního prezidenta i ČSSD. Výběr tak, jak jej provádí ministr vnitra Radek John (VV), není podle jejího úřadujícího šéfa Bohuslava Sobotky v souladu se služebním zákonem. Sobotka to v pondělí uvedl v prohlášení s tím, že výběrové řízení je tak zpochybněno od samého počátku. ČSSD se podle něj nemůže podílet na ministrem vnitra předem inscenované hře s dopředu jasným kandidátem.

Sociální demokraté tak Sobotkovým prohlášením opět couvají z účasti ve výběrové komisi, jejíž práce se měli účastnit dva její členové, bývalí ministři vnitra Martin Pecina a František Bublan. Pecina s Bublanem se ale práce komise, která se má poprvé sejít v úterý, nakonec rozhodli účastnit.

Nyní má podle statutárního místopředsedy sociální demokracie o dalším postupu v úterý jednat poslanecký klub strany a v pátek její vedení.

ČSSD podle Sobotky od začátku trvá na splnění dvou podmínek, aby vyslala do komise své zástupce jako pozorovatele a garanty výběru. "Požadujeme i nadále garanci zákonnosti a také garanci koaliční shody na respektování vybraného kandidáta. Je evidentní, že tyto podmínky naplněny nejsou," zdůraznil místopředseda sociální demokracie.

Kandidátů je jedenáct

Do výběrového řízení, které kritizuje i premiér Petr Nečas (ODS), se přihlásilo 11 lidí, šest z nich nesplňuje kritéria výběrového řízení. Zbylou pětici tvoří Čech, náměstek policejního prezidenta Bílek, šéf pražské policie Martin Červíček, náměstek šéfa jihomoravské policie Lessy a ředitel policie Ústeckého kraje Jiří Vorálek. Hledá se nástupce Oldřicha Martinů, který ke konci loňského roku rezignoval na základě politických dohod.

Premiér v minulých dnech označil složení výběrové komise za paskvil, způsob výběru policejního prezidenta podle něho působí jako stafáž pro předem určeného kandidáta a zřejmě plně neodpovídá zákonu o služebním poměru. Premiér proto nepřímo navrhl řízení zrušit. John to odmítá, z právního hlediska je podle něho vše v pořádku. "Nadále pokračuji ve výběrovém řízení. Znovu opakuji, že budu plně respektovat závěr expertní komise," uvedl minulý týden John.