Ministr financí Miroslav Kalousek a ministr obrany Alexandr Vondra se pustili do otevřené války. Kalousek svého vládního kolegu v rozhovoru pro HN nepřímo obvinil z toho, že během českého předsednictví EU přišel stát o stamiliony.

"Je nepochybné, že veřejné rozpočty přišly o výrazné prostředky. Určitě mluvíme o stamilionech... Marže jsou přitom slušné slovo, a pro tento případ se snad ani nehodí," řekl Kalousek v narážce na společnost Promopro, jež bez soutěže získala půlmiliardovou zakázku na audiovizuální služby v průběhu předsednictví, tedy v době, kdy evropskou sekci Úřadu vlády vedl Alexandr Vondra.

"Já nevím, jaké marže ve výši stamilionů má na mysli. Pro Omnipol? Jaké marže považuje Miroslav Kalousek za mravné a jaké za nemravné? Mravné jsou ty pro Omnipol a nemravné jsou ty ostatní? Já nevím a ani nemohu vědět, jaké byly marže firem, které dělaly české předsednictví, ale stovky milionů to ani matematicky být nemohou," vrátil Kalouskovi útok místopředseda ODS Vondra.

Zbrojní zakázky

Oba muži vedou spor již nejméně několik měsíců kvůli zbrojním zakázkám. Kalousek se totiž přátelí s podnikatelem Richardem Hávou, jenž stojí za společností Omnipol. Ta díky pravidlu, že armáda smí nakupovat zbraně pouze přes prostředníky, vydělává na armádních zakázkách. Vondra však po nástupu vlády Petra Nečase začal všechny zakázky pro armádu prověřovat kvůli podezřením z korupce.

Během podzimu pak vyšlo najevo, že zatímco Vondra zahájil audit na svém ministerstvu, Kalousek poslal kontrolu na Úřad vlády, kde Vondra coby vicepremiér pro Evropu úřadoval v letech 2007 až 2009. V listopadu pak finančněanalytický audit narazil na podezřelé transakce okolo společnosti Promopro, která během Vondrova ministrování získala zakázku za více než půl miliardy, byť původně měla stát řádově méně. V lednu úředníci podali trestní oznámení.

Vondra: Kalousek seděl v kolaborantské straně

"Není pro mě srozumitelné, proč ODS má jiný metr na pana Drobila a jiný na pana Vondru," řekl Kalousek v narážce na kauzu týkající se exministra životního prostředí Pavla Drobila, jenž v prosinci rezignoval. "Je to skutečně vnitřní věcí, jak svědomí pana Vondry, tak ODS," podotkl ministr financí.

Jenže ODS nesouhlasí. Za Vondru se postavily v úterý celý poslanecký klub a stranické vedení. Nikdo po něm nechce ani žádné vysvětlování případu - tedy kromě opozice a Kalouskovy TOP 09.

"Miroslav Kalousek mi do svědomí sahat nemusí, mám je čisté. Já jsem kvůli svému svědomí seděl ve vězení v době, kdy tento hodnotitel mého svědomí seděl v kolaborantské národněfrontovní straně," emotivně zareagoval na Kalouskova slova ministr Vondra.

Ostrá odpověď od ODS

Také vedení ODS ve čtvrtek na Kalouskovy výroky zareagovalo ostře. Stranické grémium ráno kvůli nim napsalo dopis Kalouskovu stranickému předsedovi a ministru zahraničí Karlu Schwarzenbergovi. Podle informací ČTK v něm žádalo, aby předseda TOP 09 vysvětlil, zda výroky ministra financí jsou jeho osobní názory, či přesvědčení celé koaliční strany. Předseda TOP 09 reagoval slovy, že Kalouskovy výroky nemají se stranou co do činění a jedná se o názory ministra financí, vytvořené na základě práce jeho podřízených.

Schwarzenberg dopis od premiéra Petra Nečase dostal osobně. "Není to jeho (Kalouskův) osobní názor. Je to názor ministra financí, který vyvodil z práce útvaru, jenž se tímto zabývá," popsal svou odpověď v rozhovoru pro ČTK předseda TOP 09. Věc tímto svým vyjádřením prý pokládá za uzavřenou.

Kalousek už předtím do sporu s Vondrou nepřímo vtáhl právě i premiéra Nečase. Ministr financí totiž tvrdí, že už v listopadu premiéra upozornil na podezření svých úředníků. "Nevznesl žádné pochybnosti o financování českého předsednictví a o ničem takovém mne neinformoval," zdůraznil ale ve čtvrtek Nečas. Premiér také doufá, že Kalousek je schopen svá slova o promrhaných stamilionech korun doložit.

"Postup pana ministra Kalouska považuji za velmi neobvyklý, nekolegiální a podle mého názoru postup, který je nezvyklý a nesprávný," řekl ve čtvrtek premiér.