Umírající člověk rozhodne, kdo po něm bude dědit - bez notáře, stačit budou svědci. Klienti budou mít nárok na vyšší odškodnění za zkaženou dovolenou nebo chybu lékařů. A akciová společnost bude moci najet na americký způsob řízení - jen se správní radou.

Do českého práva by letos mohla přijít jedna z největších změn od 60. let: nový občanský zákoník. Norma, která se dotýká každého - bez nadsázky - od narození až do smrti.

Po jedenácti letech příprav se nový občanský zákoník dostane na jednací stůl poslancům. Ale zákon, který řeší ty nejobyčejnější sousedské spory i pravidla, jak se má řídit akciová společnost, nemá vůbec nic jistého. I když je Česko jednou z posledních zemí střední a východní Evropy bez nového, moderního zákoníku nezatíženého komunismem, že skutečně začne platit, je zatím nejisté.

A to právě kvůli tomu, co je mu vlastní: musí obsáhnout téměř vše, co v životě může vyvolat spor. A proto má také průlomový návrh už dnes spoustu kritiků. Námitky má opozice, odbory, cestovní kanceláře a další. "Jestli si někdo myslí, že by napsal mnohem lepší zákon, než je tento, tak žije ve velké iluzi," říká ale ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS.

Peníze dětem. Ale do fondu

Přes tři tisíce paragrafů psal tým vedený Karlem Eliášem z plzeňské univerzity s tím, že se nový zákoník musí rozloučit s totalitním vnímáním občanského práva.

Například odškodňování: dnes stále platí, že lidský život má "cenu" 240 tisíc. A když člověk přijde o oko nebo ruku, pak odškodnění stanovují ministerské tabulky (byť mnoho soudců už odmítá zavedenou praxi dodržovat a dávají mnohem vyšší odškodnění). Zákoník otevírá cestu třeba i k milionovým částkám, a to nejen za úraz nebo chybu lékaře. Ale třeba i za to, že někdo zničí věc, kterou měl jiný člověk rád - třeba když rodiče přijdou o jedinou fotku zesnulého syna. Za urážku už také nebude přednostně omluva, ale rovnou peníze.

Novinky se zavádějí také do dědictví. "Chtěli jsme dát lidem víc možností rozhodnout, co a jak chtějí udělat se svým majetkem," vysvětluje Eliáš. Snazší tak bude někoho vydědit. Poslední vůle má mít mnohem větší váhu než dnes, možné také bude převést část majetku do zvláštního fondu, který bude jmění zhodnocovat, a v určený čas ho přenechat dětem. Přesně jako v amerických filmech.

V zákoníku jde také o byznys. Velmi důležité jsou třeba paragrafy, které povolují, aby akciovou společnost řídila jen správní rada, ne představenstvo jištěné dozorčí radou. "Rozhodování pak může být pružnější," myslí si Jan Dědič, partner advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík.

Přestože poslanci začnou zákoník projednávat nejspíš až před prázdninami, už teď se proti němu šikují nejen opoziční politici. Malý příklad: zákon nově zavádí odškodnění, pokud si klient vinou cestovní kanceláře neužije dovolenou. Třeba proto, že mu kancelář ztratila kufry nebo ho ubytovala ve špinavém hotelu. "Nejsme proti odškodňování, ale co je to ta radost? Budou s tím akorát potíže," namítá Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří. Někteří advokáti zase upozorňují, že převádění majetků do fondů (kvůli pozdějšímu dědictví) bude snadno zneužitelné - jako cesta, jak jmění schovat před finančním úřadem.

Silným odborům zase vadí, že ve firmách nad padesát zaměstnanců už nebudou mít automaticky nárok na místa v dozorčích radách. "V Německu i jinde na Západě tento model normálně funguje a nikdo nemá potřebu jej rušit," říká odborářský právník Vít Samek.

Revoluce v právu: 3000 paragrafů se mění

Nový zákoník je tečkou za totalitním vnímáním občanského práva. Koalice ale bude muset o jeho kvalitě ještě přesvědčit kritiky. Projděte si nejdůležitější změny v jednotlivých oblastech.

MajetekRodinaZdravíBydleníByznys