Čtyři odcházející lékaře by mohl v případě krizového stavu nahradit jeden profesionální voják. Taková rovnice, byť hodně zjednodušená a spíše v nadsázce myšlená, vyplynula z konkrétních čísel, která představili premiér Petr Nečas (ODS), ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) a ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Trojice politiků se ve středu znovu zabývala tím, jak může armáda přispět odvrátit hrozící krizi ve zdravotnictví v souvislosti s odchodem protestujících lékařů z akce Děkujeme, odcházíme. K 1. březnu se chystají české nemocnice opustit necelé čtyři tisícovky doktorů. Vzniklé personální potíže by pomohlo ministerstvo obrany řešit nasazením tisícovky vojáků.

Premiér Nečas už v úterý řekl, že by ochromenému zdravotnictví mohla významně pomoci armáda. A ve středu došlo i na konkrétní informace. Armáda má chirurgické týmy a hlavně sanitky a vrtulníky k převážení pacientů.

Podle Vondry nemůže nahradit případný výpadek v počtu lékařů v nemocnicích zcela, ale je připravena pomoci. "Může nasadit až tisícovku vojáků - doktory, vojenské policisty, řidiče a osádky techniky," řekl Vondra.

Nečas: není to zázračné řešení

K převozu pacientů by mohla armáda nasadit podle Vondry pět vrtulníků rychlé záchranné služby, deset dopravních vrtulníků a pět dopravních letadel. "Jsme připraveni poskytnout až 100 sanitních vozů," uvedl ministr. Podotkl, že ve vojenských nemocnicích nepodal výpověď ani jeden lékař.

Nečas ovšem zdůraznil, že nejde o žádné zázračné řešení. "Armáda všechno nevyřeší," dodal předseda vlády.

Variantu s pomocí profesionálních vojáků už v úterý kritizovali krajští hejtmani. Považují ji za okrajovou. "Každé vyhlášení krizového stavu bude dražší než dohoda vlády s lékaři. To je nejbezpečnější varianta pro pacienty," řekl předseda Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD), který vyzval vládu, aby znovu zahájila jednání s protestujícími doktory. A lékařům vzkázal, aby změnili formu protestu a stáhli výpovědi. "Přijďte 1. března do práce, plňte své životní poslání a zachraňujte naše zdraví i životy," apeloval.

Armáda spravuje čtyři kamenné nemocnice, tedy Ústřední vojenskou nemocnici a Ústav leteckého zdravotnictví v Praze a nemocnice v Brně a Olomouci. Jejich personál bude v případě krize pracovat podobně jako lékaři z fakultních nemocnic, vysvětlil ministr Heger. V Hradci Králové mají základnu dvě polní nemocnice, jejichž lékaři nyní pracují v jiných zdravotnických zařízeních po celé zemi.

V systému vojenského zdravotnictví je nyní 230 vojáků-lékařů s atestací různých odborností, 120 jejich kolegů ve speciální přípravě bez atestace a v kamenných nemocnicích dalších 450 civilních lékařů, spočetl ve středu Vondra. Podotkl, že ve vojenských nemocnicích nepodal výpověď ani jeden lékař.