Premiér Petr Nečas v pátek podpořil ve čtvrtek dojednanou důchodovou reformu a odmítl některé námitky, které koaliční dohoda vyvolala. "Jsem rád, že se nám podařilo dosáhnout rámcovou dohodu, která zužitkovala desítky hodin jednání," uvedl Nečas.

Z 90 až 95 procent je refroma dojednána, řekl novinářům premiér Petr Nečas (ODS). Dojednat je podle něj ještě třeba to, zda je důchodový systém dostatečně solidární i ve vazbě na rodiny s dětmi.

Výpadek příjmů na sociální pojištění v souvislosti s reformou chce koalice pokrýt pomocí výnosů ze sjednocené sazby DPH, v nižší sazbě zůstane jen několik rámcových skupin výrobků. Právě to se nelíbí opozici a nejsilnější opoziční strana ČSSD uvedl, že to je nepřijatelné.

"Je to nejvyšší zvýšení daní od roku 1993," řekl dopoledne novinářům úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka s tím, že ODS i TOP 09 slibovaly před volbami daně nezvyšovat. Na parlamentní půdě bude ČSSD proti, uvedl Sobotka. Na jeho slova Nečas zareagoval s tím, že nejvyšší zdanění proběhlo právě za vlády Sobotky v roce 2004. "Odpouštím na krátkodobé výpadky paměti," píchnul si premiér do Sobotky.

Dohoda s opozicí?

Sobotka také předtím uvedl, že ČSSD očekává, že vládní koalice s ní bude o konečných parametrech reformy ještě jednat. Důchodovou reformu by stejně jako koaliční Věci veřejné ráda viděla jako ústavní zákon, k jehož schválení jsou potřeba hlasy opozice.

"Ve chvíli, kdy se vládní koalice shodne nad definitivní podobou důchodové reformy, tak o tom budeme vyjednávat i s demokratickou opozicí," poznamenal k tomu Nečas.

Premiér pak také uvedl, že jednotná sazba DPH ve výši 20 procent by mohla být zavedena buď od 1. ledna 2012 nebo o rok později. "Osobně jsem spíše pro tu dřívější variantu," dodal s tím, žeby to mělo souviset se spuštěním důchodového pilíře.

Dopracovat je podel něj, zda je reforma dostatečně "generačně solidární" zejména ve vztahu na rodiny s dětmi. Kolaiční partneři totiž podle něj chtějí ještě prorodinnější variantu. Současná varianta ale je podle Nečase nejvíce prorodinná v Evropě a jako příklady jmenoval délku rodičovské nebo mateřské dovolené.

Vláda má již na příští středu přichystánu novelu důchodového zákona. Ta ale pouze reaguje na nález Ústavního soud, který v dubnu loňského roku rozhodl, že je potřeba kvůli nízkému poměru důchodů k platům lidí s vyššími příjmy změnit systém výpočtu důchodů.

ČSSD věří Senátu

"Sjednocení daně je pro ČSSD nepřijatelný krok, bude znamenat prudké zdražení základních životních potřeb a celé řady sociálně citlivých položek," reagoval Sobotka na návrh, který vzešel ze čtvrteční porady ekonomických ministrů koaliční vlády ODS, TOP 09 a VV. Podle něj není možné, aby byly zdražovány léky, potraviny, bydlení a celá řada dalších komodit, což by mělo dopady především na rodiny s dětmi a seniory.

"Je to nespravedlivé opatření a ve sněmovně a v Senátu uděláme vše proto, aby nebylo přijato," řekl. Každý občan by po sjednocení DPH podle Sobotky zaplatil ročně státu minimálně o 4,5 tisíce korun navíc.

ČSSD vadí i možnost vyvádět tři procenta z průběžného systému. Takový krok by podle Sobotky znemožnil valorizace důchodů. "Pokud se vyvedou peníze z průběžného systému, mohou v budoucnu chybět a není jisté, že vláda v budoucnu bude schopna tento výpadek kompenzovat," poznamenal šéf ČSSD.

Za pozitivní označil exministr práce a sociálních věcí za ČSSD Zdeněk Škromach, že kapitálové spoření navrhuje vláda jako nepovinné. "Finanční nevolnictví" povinného spoření by ČSSD po volbách zrušila. Sobotka poukázal na negativní zkušenost okolních zemí, například Slovenska, s podobným krokem. ČSSD po slovenské zkušenosti vadí i možnost, že by důchodové fondy mohly inzerovat.