Ústavní stížnost sociálních demokratů zůstává i po úterku nevyřešena, jednání bylo odročeno na neurčito.

Generální sekretář Ústavního soudu Tomáš Langášek po jednání uvedl, že rozhodnutí by mohlo padnout přibližně v horizontu jednoho až tří týdnů. S jistotou však termín zatím odhadovat nelze. Vyhlášení nálezu se stejně jako úterní jednání odehraje veřejně v soudní sněmovně.

Skupina poslanců ČSSD napadla balíček úsporných zákonů, který vláda Petra Nečase protlačila sněmovnou loni v režimu legislativní nouze. Opozice u soudu tvrdila, že tak bylo omezeno její ústavní právo zákonu oponovat.

Před patnáctkou ústavních soudců v úterý vypovídala předsedkyně dolní komory Parlamentu Miroslava Němcová. Některé otázky soudců ze zdály být poněkud nepřátelské, sama Němcová to však nepociťovala. "Určitě ne. Mám pocit, že se nám tu podařilo dokázat, že vyhlášení stavu legislativní nouze proběhlo v souladu s ústavou," řekla první místopředsedkyně ODS.

Socialisty u soudu zastupoval úřadující předseda Bohuslav Sobotka. S verdiktem byl spokojen: "Je vidět, že soudci to potřebují důkladně uvážit."

Ani Sobotka však nepočítá s tím, že by soud mohl se zpětnou platností zrušit zákony přijaté v legislativní nouzi, které už platí od 1. ledna. "O to nám ani nešlo. Jde spíš o to, aby ústavní soud vládě jasně řekl, že něco takového propříště není možné," řekl Sobotka bezprostředně po verdiktu HN.

V jednací síni jsme měli redaktora HN Jakuba Kalenského. Jeho on-line najdete ZDE

Při minulém veřejném jednání před soudem čelil otázkám i premiér Petr Nečas (ODS).

ČSSD chce, aby soud zrušil celý zákon o úsporných opatřeních (výběr těch nejdůležitějších čtěte ZDE) v působnosti ministerstva práce a sociálních věcí.

Sociální demokracii se nelíbí mimo jiné i to, že vláda nechala návrh projednat Senátem ve starém složení. Horní komoru parlamentu po podzimních volbách ovládla levice. Napadený zákon však po volbách schválili ještě původní senátoři, většinou sympatizující s nynější vládní koalicí. Podobným způsobem Senátem prošly i další vládní úsporné zákony.

Balíček škrtů v sociální oblasti podle vlády umožní úspory až 24 miliard korun a pomůže při snižování schodku státního rozpočtu. Zákon provádí řadu změn v oblasti nemocenského pojištění, státní sociální podpory a státní politiky zaměstnanosti. Jde například o nemocenskou, rodičovský příspěvek, sociální příspěvek, porodné a příspěvek na péči.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
10:05
10:02 Jednání začalo

Jednání zahájil předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

10:05
10:06 Hovoří soudkyně zpravodajka

Slovo dostala soudkyně zpravodajka Eliška Wagnerová.

10:06
10:08 Sobotka, Němcová, Gajdůšková

Jednání jsou přítomni statutární předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka, předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) a Senát zastupuje Alena Gajdůšková (ČSSD).

10:09
10:14 ČSSD: Vláda si nenechala potvrdit domněnky analýzou

Navrhovatelé (ČSSD) upozornili na to, že vláda, když návrh zákona přijala v režimu legislativní nouze, nedisponovala jakoukoliv analýzou, který by dokázala, že státu v případě odložení přijetí zákona hrozí značné finanční škody.

10:16
10:16 Předstupuje Němcová

Před senát předstoupila předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

10:17
10:18 Soud: Co Němcovou vedlo k vyhlášení legislativní nouze?

Místopředseda Ústavnínho soudu Pavel Holländer se Němcové ptá, co ji vedlo k tomu, že vyhlásila v době přijímání návrhu předmětného zákona stav legislativní nouze.

10:19
10:20 Němcová: Jednala jsem na návrh vlády

Němcová tvrdí, že podle jednacího řádu byla jako šéfka poslanecké sněmovny povinna vyhlásit stav legislativní nouze na návrh vlády.  

10:21
10:23 Němcová se radila s právníky

Němcová údajně konzultovala svůj postup s právním oddělením tak, jak bylo ve zvyku i v jiných předchozích případech. Třeba ve vládě Jana Fischera, když se řešily zaměstnanecké benefity. Tehdy vyhlásila legislativní nouzi i na dobu delší, než vláda tehdy požadovala. "Otázkou je, jak rychle se podaří sněmovnvě daný zákon projednat. Snahou je umožnit, aby zákon byl projednán bez velkého časového stresu. Proto jsem postupovala takhle i v tomto případě," řekla Němcová. 

10:23
10:26 Legislativci vše posvětili

Němcová zopakovala, že stav legislativní nouze jí údajně posvětili sněmovní legislativci.

10:28
10:33 Opozice se prý dostatečně s návrhem zákona seznámila

Němcová vycházela z toho, že bylo ukočneno první čtení a ukočena obecná rozprava a že se tedy opozice dostatečně seznámila s navrhovaným materiálem a že tedy nebyl důvod neurychlit projednání.

10:36
10:37 Wagnerová: Rozprava trvala jen krátce

Podle Němcové měli prý poslanci tři týdny na to, aby se s návrhem zákona seznámili. A proběhla i obecná rozprava. Až po levicovém vetu na zkrácení lhůt přistoupila němcová k vyhlášení stavu legislativní nouze. Soudkyně zpravodajka jí však vytkla, že rozprava trvala jen 1 hodinu a 20 minut a vystupovali v ní jen předkladatelé a poslanci s přednostním právem. 

10:39
10:40 Wagnerová nezvykle tvrdě útočí na Němcovou

Eliška Wagnerová na poměry Ústavního soudu nezvykle tvrdě útočí na Němcovou. Když šéfka sněmovny vysvětlila, proč podle ní měli poslanci dost času na rozpravu nad návrhem zákona, soudkyně zpravodajka jí odsekla: "Úplně jste mě nepřesvědčila, i když to je teď vedlejší".  

10:44
10:46 Soudykně vytáhla mediální výroky poslanců

Wagnerová jako důkaz toho, že se poslanci nedostatečně seznámili se zákonem, vytáhla mediální výroky poslanců. Soudykně považuje za důkaz to, že mnozí zákonodárci si podle jejich slovaž při pohledu na první letošní výplatní pásku uvědomili, že si platy snížili více, než čekali. 

10:46
10:49 Mail přišel těsně před jednáním

Jeden ze soudců přečetl námitku opozice. Ta se prý nemohla s dostatečným předstihem seznámit s materiálem, neboť přišel elektronicky několik minut před zasedáním sněmovny.

10:49
10:50 Němcová: Opozice věděla, o co jde

Němcová se však hájí, že opozice věděla, o jakou materii jde. Vše bylo prý již deklarováno dříve.

10:50
10:51 Rychetský Němcovou vyzkoušel

Při jednání došlo i ke komickému duelu: Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský zkoušel Němcovou, zda byl někdy v minulosti v legislativní nouzi schválen řádně projednávaný a následně stažený zákon. Němcová odpověděla, že se tak stalo třeba za vlády Miloše Zemana (ČSSD), v níž byl sám Rychetský místopředsedou.

10:53
10:59 Soudci jsou na Němcovou ostří

Soudci jsou zjevně naladěni proti Němcové. Další z nich zpochybnil, že se Němcová spolehla na tvrzení premiéra, že nepřijetí úsporných zákonů povede k hospodářským škodám.

11:05
11:04 Soudce žádal spekulaci

Soudce Balík poněkud nepochopitelně žádal po Němcové, aby řekla, co by dělala vláda (v níž Němcová není), kdyby šéfka sněmovny v rozporu se zákonem nevyhlásila stav legislativní nouze

11:12
11:14 Němcová zaskočila Sobotku

Statutární předseda ČSSD Bohuslav Sobotka zdůrazňuje, že sociální demokracie nedostala pauzu na jednání klubu. Přestávka je přitom jen nepsaným pravidlem. navíc se nechal zaskočit odpovědí Němcové, že později jim pauzu dala.

11:29
14:25 Soudce Sobotkovi: Proč vám nouze navadila vloni?

Soudce Kupka se Sobotky ptal, proč mu legislativní nouze nevadila vloni při projednávání zaměstnaneckých benefitů.

11:30
11:27

Sobotka tvrdí, že tehdy hrozila stávka v dopravě, tedy i značné hospodářské škody.

11:31
11:31 Sobotka váhal s odpovědí

Sobotka dlouho váhal s odpovědí, čím se liší loňská legislativní nouze, vyhlášená kvůli stravenkám, od té říjnové kvůli rozpočtu.

11:33
11:32 Pro Sobotku horší stravenky než rozpočet

Ze Sobotkova tvrzení totiž prý vyplývá, že pro něj byla větší hrozbou pohrůžka odborů možnou stávkou, než vyčíslitelné hospodářské dopady v případě nepřijetí rozpočtu Nečasovy vlády.

11:34
11:50 Sobotka v závěrečné řeči zopakoval nelibost opozice

Sobotka ve své více než dvacetiminutové závěrečné řeči neřekl nic nového. Schválené škrty se mu nelíbí a opozice se k nim údajně nemohla dostatečně vyjádřit.

11:55
11:54 Rychetský pochybuje?

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský se při závěrečné řeči Miroslavy Němcové naklonil k místopředsedovi po své levici. Zdálo se, že zpochybňuje slova Němcové o tom, že opozice znemožnila normální projednání zákona.

11:57
11:56 Němcová domluvila

Svou závěrečnou řeč dokončila i Miroslava Němcová

12:01
11:58 Soud jednání odročil na neurčito

Po závěrečných řečích soud jednání odročil na neurčito.