Libor Veverka, na jehož rakouských účtech úřady zablokovaly 135 milionů korun, se snaží vymotat z kauzy financování českého předsednictví EU. HN podrobně vysvětloval svou roli v příběhu a celkem podle očekávání tvrdí: "Celé je to jen náhoda, nemám s tím nic společného."

Ale popořádku. Libor Veverka podniká s londýnskou firmou Deeside Service Solutions (nově přejmenovanou na Inteprod). Ta vyinkasovala v roce 2009 téměř 135 milionů od české firmy NWDC za to, že zajišťovala bezpečnost komunikace během českého předsednictví EU.

Podle ministerstva financí, jehož útvar pro boj s praním špinavých peněz případ otevřel, je problém v tom, že peníze skončily v rakouské bance Vontobel Bank a přístup k nim má právě Veverka. Ten mimochodem spoluvlastní golfový klub v kunratické tvrzi s dalším aktérem kauzy - majitelem firmy Promopro Jaroslavem Veselým.

"Já jsem se na práci Deeside Solutions pro NWDC, a tedy pro vládu, vůbec nepodílel. Dělala to úplně jiná složka společnosti," kontruje Veverka. Hned na úvod pondělního setkání však požádal, jestli by diktafony nemohly zůstat vypnuté, protože i bez nich se jen těžko koncentruje na odpovědi. A bylo vidět, že se soustřeďuje na rady právníků.

Nechtěl platit za výměnu peněz

Jak je možné, že právě on má podpisová práva k účtu, na němž peníze nakonec skončily?

"To je náhoda. Jsou to účty vedené na jméno společnosti Deeside, ale já k nim mám přístup a využívám je. Centrála ke mně peníze poslala, protože účet v Rakousku je veden v českých korunách, tedy ve stejné měně, ve které platilo NWDC. V podstatě se tím ušetřilo za převod peněz na jinou měnu. Tento rakouský účet jsem jim v podstatě půjčil. Já jinak v Deeside dělám na úplně jiných projektech," opakuje rovnou několikrát.

Kdo vlastní Deeside Solutions?

I když je taková cesta zřejmě možná, zůstává okolo ní řada pochybností. Veverka nechce říct, jakou roli ve firmě Deeside Solutions zastává a jestli je v jejím vedení. Pokud ne, je ale divné, že by firma poslala tolik peněz na účet svého řadového pracovníka.

Otázkou také je, jak napadlo majitele NWDC Vlastimila Maxu obrátit se právě na britskou firmu, která nemá ani vlastní internetové stránky. Veverka minulý týden v rozhovoru s HN tvrdil, že s NWDC spolupracuje na čtyřletém projektu. V pondělí svá slova upřesnil. "Já sám jsem s NWDC spolupracoval před několika lety přes firmu AZ Irstav. To je celé, jinak jsem s nimi nespolupracoval," tvrdí. Dodává, že londýnskou společnost svému známému Maxovi ani nedoporučoval.

I když Veverka říká, že okolo českého předsednictví nic nedělal, zkušenosti z podobných akcí už má. Pracoval na pražském zasedání Mezinárodního měnového fondu a NATO. "Hlavně během zasedání NATO jsem se párkrát viděl s Alexandrem Vondrou, ale nejde říct, že bychom se znali," odpovídá na dotaz, jaké vztahy má s tehdejším vicepremiérem pro evropské záležitosti a dnešním ministrem obrany.

O Deeside nic neřeknu

O detailech fungování Deeside Solutions Veverka mluvit nechce vůbec. "Nezlobte se, ale tohle se netýká jen mě," odmítá.

Firma sídlí ve čtvrtém patře budovy Lawford House v Londýně, která je pouze prázdnou schránkou. Jejím ředitelem je Erickson Raymond Christopher ze společenství Dominika v Karibiku, jehož však nelze kontaktovat.

Postup českého ministerstva financí, které nechalo zablokovat jeho rakouské účty, však Veverku namíchl. Již minulý týden naznačil, že Deeside Solutions se bude bránit.