Pražská ODS kritizuje ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) za to, že údajně porušil zákon při zveřejňování informací o kauze týkající se firmy Promopro, která dostala spornou zakázku v době českého předsednictví EU. Vedení ODS by podle pražské organizace mělo důrazně vystoupit proti Kalouskovu postupu v této věci. Podle zástupců pražské ODS prý vedení strany nedostatečně razantně hájí zájmy a pověst ODS vůči útokům TOP 09. Kalousek kritiku pražské ODS odmítl.

"Vedení ODS a místopředsedové musí razantnějším způsobem vystupovat proti politickým útokům TOP 09," řekl v úterý ČTK předseda pražské ODS Boris Šťastný. Regionální rada pražské ODS odsoudila údajně nezákonný postup Kalouska a ředitele finančního analytického útvaru ministerstva Milana Cícera při zveřejnění informací zjištěných útvarem.

Místopředsedové ODS by podle pražské organizace měli "důrazně vystupovat proti systematickému politickému a mediálnímu zneužívání finančního analytického útvaru ze strany Miroslava Kalouska". "Naši místopředsedové musí být aktivnější v politické práci a daleko důrazněji bránit čest a jméno ODS," míní Šťastný.

Kalousek a Cícer ve čtvrtek zveřejnili podrobnosti zjištěné finančním analytickým útvarem MF o tocích peněz od firmy Promopro. Finanční analytický útvar MF na základě svých zjištění podal v lednu trestní oznámení. Čeští i rakouští státní zástupci začali v minulých dnech prověřovat podezření z praní špinavých peněz při transakcích týkajících se této sporné zakázky. Policie v souvislosti se zakázkou prověřuje také podezření ze spáchání trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku.

"Z našeho pohledu není v souladu se zákonem zveřejňovat konkrétní údaje během vyšetřování na tiskových konferencích za účelem politického boje," řekl ČTK Šťastný.

Úkolem finančního analytického útvaru podle něj je postupovat tak, aby nebylo narušeno vyšetřování. Rozhodně by neměl aktéry případu předem upozorňovat na svá zjištění a zveřejňováním detailních informací porušovat ochranu osobních údajů, míní Šťastný.

"Vstupování politické strany do tohoto případu pokládám za nešťastné. Nejedná se o politický spor, jedná se o standardní šetření podezřelých finančních machinací. Skutečnost, že je z tohoto šetření pražská ODS nervózní, ještě neznamená, že dovolím, aby profesionální práce mého úřadu byla převyprávěna na politický spor," řekl Kalousek ČTK v reakci na prohlášení pražské ODS.

Všichni kritizují Vondru

Zveřejnění informací od finančního analytického útvaru prý pokládal za nezbytné kvůli spekulacím, které se kolem role úřadu v kauze objevovaly. "Bylo ve veřejném zájmu, aby zazněly naprosto přesné informace o tom, co útvar dělá, na základě jakých informací a k čemu došel," řekl Kalousek.

Opozice i Kalousek kvůli zakázce kritizují někdejšího vicepremiéra pro EU a místopředsedu ODS Alexandra Vondru. Ten je nyní ve vládě ministrem obrany. Vondra už dříve naznačil, že zpochybnění zakázky je mediální kampaní, která může souviset s jeho snahou zkontrolovat zakázky na ministerstva obrany z minulých let, kdy na obraně působili náměstek ministra financí Martin Barták i Kalousek.

Někteří poslanci ODS kritizovali premiéra Petra Nečase a vedení strany také za dřívější ústupky vůči koaličním partnerům. Nejostřeji se stavěli proti obsahu dohody s nespokojenými lékaři, kterou vládě předložil ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Chybou podle některých občanských demokratů bylo také to, že Nečas přes ostrá vyjádření nakonec umožnil ministru vnitra Radku Johnovi (VV) vybrat nového policejního prezidenta podle scénáře ministerstva.