Společnost KD Pragma patří u vedení Kanceláře Poslanecké sněmovny mezi oblíbené společnosti. Od roku 2000, kdy vyhrála veřejnou zakázku, zajišťuje pro budovy sněmovny úklid a údržbu a za to inkasuje ročně 55 milionů korun.

Zda je to odpovídající částka, nebo by služby mohly být levnější, pracovníci úřadu nevědí. S firmou jsou spokojeni, a tak služby jinde nepoptávali.

"Nevím, co řešíte. Kdyby například každý úřad musel každé čtyři roky vypisovat výběrové řízení na firmu, která jim dělá ostrahu, vyšlo by to mnohem dráž," míní mluvčí sněmovny Roman Žamboch.

Nevládní organizace však označují postup sněmovny za značně neobvyklý. "Jde o příklad nehospodárnosti par excellence. Vypadává tu jakýkoliv soutěžní princip. Je to naprosto nenormální," říká David Ondráčka, ředitel české pobočky Transparency International.

Samotná firma se ke svému působení příliš nevyjadřuje. "Nejsem kompetentní," opakuje ředitel divize provozu a správy budov KD Pragma Roman Balogh.

HN: Od roku 2000 máte devět smluv na správu a údržbu budov sněmovny, je to tak?

Ano.

HN: Nepřipadá vám zvláštní, že přes deset let běží smlouvy v celkovém objemu plnění 4,5-5 milionu měsíčně, aniž by za těch deset let proběhlo výběrové řízení?

K tomuto se vám nemůžu vyjádřit.

HN: Proč se k tomu nemůžete vyjádřit?

Protože k tomu nejsem kompetentní.

HN: Jste ředitel divize správy budov.

Ano. Ale musíte se obrátit na poslaneckou sněmovnu.

HN: Na ně se obracíme taky, ale teď mluvím s vámi.

Bohužel se vám k tomu nemůžu vyjádřit.

HN: Proč se k tomu nechcete vyjádřit?

Protože nejsem kompetentní.

HN: Jako ředitel divize správy budov nejste kompetentní mluvit o správě budov?

Nemůžu mluvit ke smluvním vztahům.