Lidé mohou na internetu zjistit, jestli by pro ně bylo výhodnější posílat celé odvody ze mzdy jen do státního systému či jestli by nebylo lepší jejich část přesměrovat do spoření u fondů. Ministerstvo upozornilo, že výpočet je ale jen orientační. Případný důchod za 30 let může pak vypadat jinak.

Vláda dala důchodové reformě zelenou. Schválila její zásady, na nichž se dohodly koaliční strany. Počítá se s tím, že by si lidé mohli část z odvodů ukládat ve fondech na vlastní účet. Přesměrovat by mohli tři procentní body z 28 procent. Do státního systému by tak odváděli 25 procent ze mzdy. Ke třem procentům ve fondu by museli dodat ještě částku ve výši dvou procent z vlastního.

Spočítejte si důchod po reformě PRÁVĚ ZDE

Z fondů budou penzijní společnosti

Fondy by se měly proměnit v penzijní společnosti, které by nabízely čtyři fondy s různým výnosem. Nejméně rizikový by byl fond státních dluhopisů s výnosem od dvou do tří procent, uvedlo ve své kalkulačce ministerstvo. Nejvýnosnější, ale také nejrizikovější by byl "fond dynamický" s výnosem od pěti do sedmi procent. Orientační výpočty na kalkulačce ukazují, že vyvést část odvodů do fondů by se vyplatilo mladším lidem s vyšším příjmem. Na budoucí penzi si totiž budou spořit déle a vyšší částky.

Dnešní pětačtyřicátník s příjmem 15 tisíc korun měsíčně by mohl v penzi mít od státu 10 184 korun, kdyby posílal do důchodového systému celé odvody. Pokud by si jejich část převedl do fondu, stát by mu měsíčně dával 9512 korun. Celkem by tak i s opatrným spořením v dluhopisovém fondu mohl mít 10 257 korun. Pokud by si ukládal u fondu dynamického, důchod by mohl činit 10 605 korun. Žena se dvěma dětmi, která se také narodila v roce 1966 a má plat 15 tisíc hrubého, by na tom byla skoro stejně. Nynější pětačtyřicátníci s příjmem 35 tisíc korun by od státu mohli dostávat 13 694 korun. Při spoření ve fondech by pak mohli mít kolem 15 tisíc korun.

Současní pětatřicátníci s průměrnou mzdou, která teď činí 23 951 korun, by jen od státu mohli v penzi dostávat asi 12 180 korun. Při spoření u fondů by důchod mohl být zhruba 12 500 a víc. Při mzdě 15 000 korun by státní penze činila 10 539 korun. Ženě se dvěma dětmi by se podle ministerské kalkulačky spoření v dluhopisovém fondu nevyplatilo. Celkem by získala o 24 korun méně, než kdyby spoléhala jen na státní penzi. Lidem, kterým je dnes 23 let a mají průměrnou mzdu, by stát v důchodu mohl platit 12 605 korun. Pokud by si ukládali ve fondu, mohli by mít podle kalkulačky minimálně 13 000 korun. Muž s dynamickým fondem by pak mohl mít penzi skoro 17 000 korun, žena se dvěma dětmi necelých 16 000 korun.