Kolik si vydělají politici na radnicích "bokem"? Jaké odměny vyplácí městské společnosti lidem, kteří je hlídají v dozorčích radách a v přestavenstvech? Tyhle otázky stály na začátku práce reportérů Marie Valáškové a Radka Kedroně.

Výsledek byl překvapivý. Komunální politika, která dosud byla ve stínu té vrcholné celostátní, se ukázala jako velmi výnosná.

V době, kdy se v zákulisí pražského magistrátu tajně dohadovala koalice ODS a ČSSD, HN se detailně věnovaly finančnímu rozměru politického souručenství. A záhy bylo jasno: ODS si původně opoziční ČSSD koupila štědře honorovanými posty v městských firmách.

Pražský šéf ČSSD Petr Hulinský musel nakonec sám přiznat, že od roku 2007 do roku 2009 v městských firmách vydělal 12,3 milionu korun (z výročních zpráv podniků je možné dojít k částce blížící se 19 milionům).

"Porota ocenila systematičnost a neúnavnost, s jakou autoři sledují veřejné zástupce a odhalují jejich nekalé praktiky. Porotu také zaujala profesionální důslednost autorů při vedení rozhovorů s aktéry kauzy," vysvětlila Marie Peřinová z Nadace Open Society Fund Praha, která soutěž pořádá.

Výhra pro novináře z ČT

Novinářskou cenu za nejlepší analyticko-investigativní příspěvek loňského roku nakonec získali reportéři České televize Michael Fiala a David Havlík za sérii reportáží o kauze Diag Human. Obdrželi také zvláštní česko-slovenskou cenu za výjimečnou investigativní práci. Rozhodla o tom porota soutěže Novinářská cena 2010, kterou pořádá Nadace Open Society Fund. Ceny byly uděleny na slavnostním večeru v pražské Malostranské besedě.

banner konta x

Porotci vyzdvihli u Havlíka a Fialy důkladné a přehledné zpracování kauzy, ale i schopnost ustát politický tlak. "Tato série reportáží ušetřila českému státu více než tři miliardy korun - nejen tím dokazuje sílu investigativní žurnalistiky," uvedli porotci. I z toho důvodu získali autoři zvláštní česko-slovenskou cenu za výjimečnou investigativní práci, o které rozhodovala česká i slovenská rada soutěže.

V kategorii Nejlepší rozhovor, beseda, diskuse zvítězila Kateřina Šafaříková za rozhovor s íránskou obhájkyní lidských práv Šádí Sadrovou a cenu za nejlepší reportáž si odnesl Tomáš Lindner za příspěvek o Rwandě. U Šafaříkové porota ocenila, že ačkoliv je hlavním tématem postavení ženy v Íránu, nejde o ideologizovaný pohled na genderovou problematiku. Na reportáži Tomáše Lindnera porotce zaujala schopnost analyzovat dění ve Rwandě skrze osobní prožitek a z jednotlivostí poskládat příběh.