V pardubické firmě Explosia, kde ve středu vybouchla trhavina, našli záchranáři týž den lidské ostatky. Policie neuvedla, zda patří jednomu člověku či více lidem. Od výbuchu se nicméně stále pohřešují čtyři zaměstnanci, kteří v budově pracovali.

Už po nálezu se pardubičtí policisté podle svého šéfa Radka Malíře domnívali, že jde o části lidského těla, ale neměli to ověřeno. Pitva by nyní měla objasnit, zda ostatky patří jednomu člověku či více lidem.

Policie již připravila rodiny čtyř pohřešovaných na to, že nehodu zřejmě nepřežili. "Nejednalo se o vyrozumívání úmrtí, ale že s největší pravděpodobností k němu mohlo dojít, aby se na to mohli připravit, smířit se smrtí blízké osoby," řekla policejní psycholožka Lenka Vlášková.

Policie prohledává okolí výbuchu už od středy, od pátku se zaměří na jeho epicentrum, které by už mělo být bezpečné. Podle Malíře teď nelze odhadnout, zda se zde naleznou další ostatky.

Firma obnovila výrobu

Firma v pátek rovněž obnovila odstavenou výrobu. Dopoledne měla testovat průmyslové trhaviny.

Rodiny zaměstnanců státního podniku Explosia, kteří podle všeho ve středu zemřeli při výbuchu nitroglycerinu, dostanou statisícové odškodné. Vyplývá to z kolektivních smluv podniku. Šéfové semtínského podniku příbuzné navštívili.

Ředitel továrny: Žádné odškodnění není dost velké

"Jednu z rodin jsem navštívil, ta situace je velmi smutná. Žádné odškodnění nedokáže nahradit životy případných obětí," řekl provozní ředitel Explosie Jiří Simandl.

Výši odškodnění mají zaměstnanci stanovenou v kolektivní smlouvě. Manželky po zaměstnancích mají podle ní nárok na 240 tisíc korun, další statisíce pak připadnou dětem. Odboráři Explosie navíc rodinám svých členů vyplácejí dalších sto tisíc korun. Členy odborového sdružení jsou dva z pohřešovaných. "Děláme všechno pro to, abychom se o rodiny postarali," řekl předseda odborového svazu Echo Synthesia Josef Hostinský.

Odškodné za úmrtí v práci nejsou v Česku nijak veliká. Například v roce 2002 dostala rodina dvaatřicetiletého horníka, který zemřel po závalu v dole Lazy na Karvinsku, od zaměstnavatele zhruba 300 tisíc korun.

Explosia také předběžně spočítala škody. V areálu podniku půjdou podle ředitele Simandla do milionů korun, v okolí maximálně do několika stovek tisíc. K výbuchu došlo ve výrobně, kde se pracuje s nitroglycerinem, nitroglykolem a nitrocelulózou. Extrémně vznětlivé a hořlavé látky se používají pro výrobu dynamitu.

Obvodní báňský úřad v Trutnově shromáždí důkazy o výbuchu nitroglycerinu v Explosii nejspíš do konce týdne. "Příčina neštěstí bude jasná přibližně do měsíce," řekl mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek.