Nevraživost mezi premiérem Petrem Nečasem (ODS) a policejním prezidentem Petrem Lessym se stupňuje. Lessy v pondělí odmítl Nečasovu kritiku za výroky k vyšetřování exministrů Pavla Drobila (ODS) a Víta Bárty (VV), stejně jako premiérovu výtku, že měl v době odborářské stávky v dopravě dovolenou.

 Podle něj byla bezpečnostní opatření policie naprosto bezproblémová a jeho neúčast na ně neměla žádný vliv.

Premiér Nečas v neděli v České televizi řekl, že je na rozpacích z některých Lessyho výroků, "z nichž by se dalo vyvozovat, že on si nepřeje případné stíhání ministra Bárty a přeje si naopak stíhání jiného člena vlády". Byl by prý rád, kdyby Lessy zvolil "uměřené formulace". Policejní prezident podle něj nemůže podle zákona znát policejní spis týkající se Drobilova případu.

Lessy v pondělí kontroval, že jen v obecné rovině i formě prezentoval výroky policistů. Podle něj policie vyjádřila nesouhlas především vůči tiskové zprávě, kterou vydalo pražské městské státní zastupitelství (MSZ).

Kriminalisté chtěli Drobila stíhat

Policie ve čtvrtek odložila kauzu údajného podplácení odvolaného šéfa Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Libora Michálka ze strany bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila. Podle mluvčí MSZ Štěpánky Zenklové se policie nakonec ztotožnila se závěrem Obvodní státní zástupkyně pro Prahu 1 Šárky Pokorné - tedy, že nezjistila podezření z korupce.

S tím však protikorupční útvar nesouhlasí. Jeho šéf Tomáš Martinec uvedl, že kriminalisté jednali na pokyn státní zástupkyně, sami však dospěli k jinému názoru. Policejní prezident pak deníku Lidové noviny (LN) řekl, že policisté dokonce chtěli začít Drobila stíhat, plánovali totiž požádat sněmovnu o jeho vydání. Žalobkyně však byla proti.

Lessy se chce sejít s nejvyšším žalobcem

"Počítám, že v nejbližších asi deseti dnech se sejdu s panem nejvyšším státním zástupcem a mimo jiné projednáme i tuto záležitost, kdy právní názory policejních orgánů a státní zastupitelství nebyly zcela v souladu," prohlásil policejní prezident.

Michálek loni v prosinci upozornil na údajnou korupci na SFŽP prostřednictvím tajných nahrávek. Drobilův poradce Martin Knetig na nich popisuje, jak se dostat k penězům na financování další kariéry svého šéfa a ODS. Michálek pak řekl o svých podezřeních ministrovi i s tím, že si rozmluvy nahrál. Drobil ho údajně požádal, aby záznamy zničil. Nabídl pak Michálkovi místo svého náměstka.